Unagi Eleven: Najmúdrejšia elektrická kolobežka na svete

Ak si ešte nepočul o výrobcovi Unagi, určite zbystri pozornosť. Jedná sa o naozaj zaujímavú kolobežku, nabitou množstvom funkcií.

Spoločnosť Unagi je pre mnohých kolobežkárov zrejme neznáma firma. Má však na konte už zopár projektov, pričom nedávno nám Unagi predstavilo ich nový model elektrickej kolobežky, ktorý nesie názov Unagi Eleven.

Jedná sa už o druhý model, pričom počin Eleven prináša naozaj výnimočnú kombináciu podareného dizajnu a pokročilých funkcií, vrátane využitia AI (umelej inteligencie).

Debut modelu One sa v minulosti tešil úspechu

Pred tromi rokmi sme mali možnosť vidieť debut spoločnosti s modelom One. Ten bol vcelku úspešný. Jednalo sa pritom o ultraľahkú mestskú kolobežku, ktorých výrobca predal po celom svete niekoľko desiatok tisíc.

Unagi Model One
Unagi Model One, zdroj: Unagiscooters.com

Model Eleven má v čase písania článku už len 5 dní do konca kampane na Indiegogo, pričom sa má stať novou vlajkovou loďou spoločnosti. CEO Unagi David Hyman pre magazín The Verge projekt opísal ako „najinteligentnejšiu elektrokolobežku na svete“.

Najinteligentnejšia kolobežka sveta je už za rohom

Unagi Eleven ponúka množstvo vychytávok. V čom je oproti iným elektrickým kolobežkám výnimočná je umelá inteligencia, ktorou je následne poháňaný aj asistent vodiča. Obsahuje systém kamier, ktoré dokážu detegovať blížiace sa prekážky na ceste a v momente varovať vodiča vizuálnym aj zvukovým alarmom.

Unagi Eleven
Unagi Eleven, zdroj: Indiegogo.com

Potenciálni majitelia určite ocenia aj zabudovaný audiosystém spárovaný s Google Asistentom, ktorý poskytuje vodičovi navigáciu v reálnom čase. Cez vstavaný reproduktor si budeš môcť samozrejme pustiť aj svoju obľúbenú pesničku.

Výmena batérie za pár sekúnd, ďalšie môžeš mať v batohu

Ďalším plusom tejto kolobežky je napríklad vymeniteľná batéria. Tá sa dá vymeniť prakticky pri všetkých kolobežkách, lenže v tomto prípade to zaberie len zopár sekúnd. Výrobca sľubuje dojazd na úrovni okolo 25 km, čo vôbec nie je veľa.

Unagi Eleven
Unagi Eleven, zdroj: Indiegogo.com

Okrem batérie sa dajú rýchlo a jednoducho vymeniť aj samotné kolesá, ktoré majú nový a navyše patentovaný systém výplne. Nebudú však 10″, ale iba 9″ (niektorí výrobcovia udávajú 9″, aj keď sa jedná o 8,5″).

Výkon až 1000 W, GPS modul či ultraľahká konštrukcia

Pravdepodobne sa bude jednať o rovnaké pneumatiky aké majú kolobežky Xiaomi. Obe v sebe nesú 500 W motor, pričom maximálna udávaná rýchlosť kolobežky je len 32 km/h. Možno však výrobca ponúkne možnosť odomknutia rýchlosti cez aplikáciu, poprípade iným spôsobom.

Unagi Eleven
Unagi Eleven, zdroj: Indiegogo.com

Kolobežka samozrejme disponuje okrem iného predným a zadným odpružením, vďaka čomu ti uľahčí jazdu na nespevnených cestách. Model Eleven je taktiež skvelo vybavený proti zlodejom. Vďaka zabudovanému GPS modulu je možné kolobežku kedykoľvek rýchlo nájsť.

Zlodeji to budú mať opäť o čosi ťažšie

Okrem presného vyhľadania je možné kolobežku na diaľku znefunkčniť, resp. deaktivovať. Na lokáciu zobrazenú v aplikácii potom môže vlastník kolobežky privolať políciu. Túto funkciu by mali mať určite všetky drahšie elektrokolobežky.

Unagi Eleven, zdroj: Indiegogo.com

Model Eleven sa môže pochváliť aj pomerne originálnym vzhľadom, za ktorým stojí Švajčiar Yves Béhar. Známy dizajnér navrhol kolobežku vyrobiť z nového typu materiálu, ktorý nesie názov LONG CARBON, čo je kombináciou viacerých materiálov, ktoré ponúkajú nové možnosti väčšej odolnosti a lepšieho tvarovania samotného tela kolobežky.

Unagi Eleven
Unagi Eleven, zdroj: Indiegogo.com

Unagi svoj projekt, ako som už vyššie spomínal, zaradilo aj na portál Indiegogo, kde ich kampaň dosiahla takmer 3000% z plánovanej vyzbieranej čiastky. Výrobca už vyzbieral pol milióna eur, pričom pôvodný plán  bol len 17 tisíc.

Cena Unagi Eleven rozhodne nebude nízka

Kolobežka je však pomerne drahá. Ako podporovateľ kampane si môžeš zakúpiť exkluzívne zlacnené kusy, pričom kolobežka by sa mala začať rozposielať v júni (v prípade verzie s AI) a v septembri (v prípade verzie bez AI) budúceho roka.

Cena kolobežky je nasledovná:

  • Verzia s AI – 1717 eur
  • Verzia bez AI – 1458 eur

Na výber budú farebné kombinácie: žltá, čierna, béžová a zelená. V balení sa bude nachádzať samotná kolobežka, batéria, nabíjačka, náradie, skrutky potrebné pre inštaláciu a manuál.