Budúcoročné zdražovanie u technologických gigantov. Prečo pôjdu ceny nahor?

Budúci rok by sa mal niesť v znamení zdražovania spotrebnej elektroniky. Bude tomu naozaj tak? Na to si ešte budeme musieť počkať.

Chystá sa budúci rok veľké zdražovanie zariadení? Technologickí giganti v podobe Xiaomi, Samsungu či Apple plánujú ceny svojich zariadení budúci rok zvýšiť. Čo stojí za týmto rozhodnutím?

Najpravdepodobnejšou odpoveďou je rast nákladov čipy rôzneho typu. Môže za to samozrejme globálny výpadok, resp. nedostatok kusov a kolabujúca výroba.

Na vine je globálny nedostatok polovodičov

Ceny polovodičov rastú už od konca minulého roka. Je to z dôvodu nedostatku, ktorý dosiahol globálnych rozmerov a ovplyvnil funkcionalitu mnohých priemyslov.

Tento stav samozrejme zavinila ešte stále aktuálna pandemická situácia. Továrne boli zatvorené, pracovníci v karanténe a tak výroba nestíhala alebo úplne stála.

zdražovanie spotrebnej elektroniky
Rast nákladov čipov, zdroj: TheNextPlatform.com

Výrobca čipov TSMC chystá najväčšie zvyšovanie cien za posledných 10 rokov, čo bude mať výrazný dopad na ceny konečných produktov. Doplatia na to nie len výrobcovia, ale aj spotrebitelia. Zdražovanie by sme mali pocítiť už v prvom kvartáli budúceho roka.

Zdražovanie smartfónov aj počítačov

Veľkí výrobcovia ako napríklad Qualcomm či Nvidia prenesú nadchádzajúci trend rastu cien aj na svojich zákazníkov, medzi ktorých patria predovšetkým výrobcovia spotrebnej elektroniky. Tu patrí napríklad Apple, Samsung, Xiaomi, HP či Dell.

Zvyšovanie cien bude najviac markantné najmä pri počítačoch a smartfónoch, ktoré sú od procesorov prakticky závislé. Pri ostatných produktoch by zdražovanie nemalo byť až tak výrazné.

zdražovanie spotrebnej elektroniky
Firma TSMC, zdroj: Reuters.com

Podľa jedného z analytikov má toto navyšovanie cien ovplyvniť stratégie predaja niektorých veľkých spoločností. S výnimkou Applu je čistá zisková marža výrobcov smartfónov cca 5 – 10 %.

V takomto prípade budú rastúce náklady na čipy tlačiť všetkých výrobcov v odvetví, aby na budúci rok uvádzali na trh smartfóny vyšších tried. Tým vlastne vykompenzujú vplyv rastúcich nákladov.

Vzhľadom na rast cien bude pre technologických gigantov nevýhodné, aby sa zameriavali na smartfóny v strednej či nižšej triede.

Je budget zariadeniam koniec?

Je teda veľmi pravdepodobné, že sa budúci rok dočkáme väčšieho množstva zariadení vyššej triedy. Ak sa nič nezmení, tak slabšie a lacnejšie zariadenia žiaľ nedostanú toľko priestoru ako doteraz.

zdražovanie spotrebnej elektroniky
Budget smartfóny, zdroj: TheNewYorkTImes.com

Samozrejme, výrobcovia sa určite budú snažiť ponúkať zariadenia z každej cenovej kategórie. Ceny nižšej a strednej triedy však budú zrejme opäť o čosi vyššie.