Samsung a jeho 200 MPx snímač. Čo všetko prinesie a pre koho je určený?

Samsung ako technologický líder neustále napreduje. Nedávno nám predstavil 200 MPx snímač, ktorý vyzerá naozaj zaujímavo.

Spoločnosť Samsung Electronics, svetový líder v oblasti pokročilých polovodičových technológií nedávno predstavila ISOCELL HP1 – prvý 200-megapixelový obrazový snímač v odvetví s 0,64 μm pixelmi.

Okrem toho Samsung predstavil aj ISOCELL GN5, prvý obrazový snímač, ktorý využíva všestranné zaostrovanie Dual Pixel Pro. Jedná sa technológiu s dvomi fotodiódami v jedinom 1,0 μm pixeli.

Samsung je priekopníkom v technológiách ultrajemných pixelov, ktoré posúvajú obrazové snímače s vysokým rozlíšením na vyššiu úroveň. S ISOCELL HP1, ktorý láme bariéry, a ISOCELL GN5, ktorý prináša ultrarýchle automatické zaostrovanie, bude Samsung aj naďalej viesť trend mobilných zobrazovacích technológií novej generácie.

ISOCELL HP1 – prvý 200 MPx mobilný obrazový snímač

ISOCELL HP1 je prvý mobilný obrazový snímač v odvetví s podporou 200 MPx. Je založený na najpokročilejších pixeloch s veľkosťou 0,64 μm prináša ultravysoké rozlíšenie v kompaktnom balení, ktoré sa pohodlne zmestí do dnešných smartfónov.

S ISOCELL HP1 majú fotografie úžasné množstvo detailov, vďaka ktorým zostanú ostré aj pri orezaní alebo zmene veľkosti.

ISOCELL HP1
Snímač ISOCELL HP1, zdroj: Samsung.com

Pre dokonalé fotografovanie pri slabom osvetlení je model HP1 vybavený úplne novou technológiou ChameleonCell. Ide o technológiu spájania pixelov, ktorá využíva rozloženie dva na dva, štyri na štyri alebo celé pixely, v závislosti od prostredia. V prostredí so slabým osvetlením sa HP1 premení na 12,5 MPx obrazový snímač s 2,56 μm pixelmi zlúčením 16 susedných pixelov.

Novovytvorený 2,56 μm pixel je schopný viac absorbovať svetlo a citlivosť, čím vytvára jasnejšie fotografie aj vo večerných hodinách. V jasnom vonkajšom prostredí dokáže 200 miliónov pixelov snímača zachytiť fotografie v ultra vysokom rozlíšení.

ISOCELL HP1
Snímač ISOCELL HP1, zdroj: Samsung.com

Model HP1 dokáže snímať 8K videá pri 30 snímkach za sekundu s minimálnou stratou v zornom poli. HP1 spája štyri susediace pixely, aby sa rozlíšenie znížilo na 50 MPx. Tým je následne možné nasnímať 8K videá bez potreby orezania alebo zmenšenia plného rozlíšenia.

ISOCELL GN5 – prvý obrazový snímač s Dual Pixel Pro

ISOCELL GN5 je prvý 1,0 μm obrazový snímač v odvetví, ktorý integruje technológiu Dual Pixel Pro. Jedná sa o technológiu automatického zaostrovania do všetkých smerov, ktorá môže výrazne zvýšiť možnosti automatického zaostrovania.

Táto technológia umiestňuje dve fotodiódy, najmenšie v tomto odvetví, do každého 1,0 μm pixelu snímača horizontálne alebo vertikálne. Následne je možné rozpoznať zmeny vzoru vo všetkých smeroch.

Snímač ISOCELL GN5, zdroj: Samsung.com

S miliónom viacsmerových fotodiód s detekciou fázy, ktoré pokrývajú všetky oblasti snímača, sa automatické zaostrovanie ISOCELL GN5 stáva okamžitým. To umožňuje ostrejšie snímky pri jasnom alebo naopak slabom osvetlení.

Obrazový snímač využíva aj patentovanú pixelovú technológiu spoločnosti Samsung. Tá po prvýkrát v tomto odvetví aplikuje Front Deep Trench Isolation (FDTI) na produkt s dvoma pixelmi.

Technológia FDTI, zdroj: Samsung.com

Napriek mikroskopickej veľkosti fotodiódy FDTI umožňuje každej fotodióde absorbovať a uchovávať viac svetelných informácií. Tým sa následne zlepšuje aj plná kapacita fotodiód (FWC). V súčasnosti už sú k dispozícii aj vzorky oboch snímačov – Samsung ISOCELL HP1 a GN5.