Nenápadný batoh ukrýva airbag. Dokáže zchrániť život na bicykli či kolobežke

EVOC Commute Air Pro 18 vyzerá a napokon aj funguje ako štandardný batoh. Keď je však jeho magnetická pracka na hrudnom popruhu zapnutá, aktivujú sa pohybové senzory, ktoré 1100× za sekundu monitorujú polohu a pohyb.

Štatistiky sú neúprosné. Hlavne vo veľkých mestách pribúdajú v cestnej premávke nehody cyklistov, mnohé z vážnymi následkami. Mobilita, najmä v mestských oblastiach, sa rýchlo mení. Preťaženie infraštruktúry motorových vozidiel v mestách, rastúce environmentálne povedomie a mega trend smerom k zdravšiemu životnému štýlu sú facilitátormi tejto zmeny.

Slabá cyklistická infraštruktúra podnecuje strach z nehôd a z nich vyplývajúcich zranení, čo predstavuje jeden z hlavných brzdičov cyklistickej dopravy. To je to, čo podnietilo EVOC, aby bolo dochádzanie na bicykli bezpečnejšie a pohodlnejšie s produktmi radu COMMUTING od roku 2023. Bezpečnosť na prvom mieste v mestskej cyklistickej džungli by mal zabezpečiť batoh Commute Air Pro 18. Ten kombinuje ochranu inovatívne integrovanej technológie airbagu s integrovaným chráničom chrbta LITESHIELD-PLUS. A to nie je všetko. Tento nenápadný batôžtek skrýva tiež vrecko na notebook.

airbag v batohu

Batoh Commute Air Pro 18 poskytuje optimálnu ochranu krku, ramien, kľúčnych kostí, ako aj oblasti hrudníka. Systém airbagov bol vyvinutý spoločnosťou  EVOC v spolupráci s Minerva-AS GmbH špeciálne pre použitie v cyklistických batohoch na dochádzanie do práce, do školy alebo na voľnočasové aktivity.

Airbag v batohu – ako to funguje?

EVOC Commute Air Pro 18 vyzerá a napokon aj funguje ako štandardný batoh. Keď je však jeho magnetická pracka na hrudnom popruhu zapnutá, aktivujú sa pohybové senzory, ktoré 1100× za sekundu monitorujú polohu a pohyb. Akonáhle detekujú nehodu, 18-litrový airbag v batohu sa nafúkne, pričom ochráni hlavu (stále sa počíta, že máte helmu), krčnú chrbticu, ramená, kľúčne kosti a hrudník. Nafúknutie trvá menej ako 0,2 sekundy. Airbag v batohu sa potom ovinie okolo hornej časti trupu a EVOC tvrdí, že znižuje sily nárazu až o 80 %. Pokiaľ sa vak pri páde nepoškodí, je možné ho znovu zabaliť, vymeniť expanznú patrónu a môžete jazdiť ďalej.

Stlačený airbag vo vnútri batohu zaberá relatívne málo miesta, takže ponecháva priestor pre notebook, klasické vrecká na okuliare či mobil, alebo tiež fľašu s nápojom a podobne. Nechýba ani nastaviteľný bedrový pás, ktorý odľahčuje hmotnosť batohu z ramien. Batoh je vyrobený z recyklovaného polyesteru. Jeho hmotnosť je 2 150 g

Senzorická jednotka, ktorá je nabíjateľná cez USB, je vybavená šiestimi senzormi, ktoré jej umožňujú analyzovať polohu batohu, teda jazdca spomínaných 1100-krát za sekundu.

Ocenenie

Batoh EVOC Commute Air Pro 18  získal ocenenie Design & Innovation Award. Tá je pečaťou schválenia a zároveň meradlom pre najvýkonnejšie produkty cyklistického priemyslu. Cena za dizajn a inovácie je viac než len udeľovanie titulov alebo potlesk pre značky. Je to definitívne ocenenie, ktoré rozhodujúcim spôsobom testuje produkty v reálnom svete, hodnotí ich ako celok a dosahuje uvážené verdikty.