Technologickí giganti v boji proti koronavírusu

Okrem doktorov proti koronavírusu bojujú aj najväčšie technologické spoločnosti sveta. Pozreli sme sa na to, ako sa v boji pričinili Apple, Google a Tesla.

V takomto nepríjemnom období občania, ale i vlády, radi akceptujú pomoc vo forme nevyhnutných potravín, rúšok či finančných donácii. Odkedy sa objavil koronavírus COVID-19, v prvej línii boja boli najmä doktori, zdravotníci a iní profesionáli, bez ktorých by sme túto pandémiu nezvládli. Ani oni však nie sú nadľudia, a sami potrebujú pomoc. Predovšetkým v podobe vybavenia, ktoré sa javí byť stále vzácnejšie. Ako sa do tohto boja zapájajú technologickí giganti Google, Apple alebo Tesla?

Centrála Googlu | Zdroj: Wikipedia

Niektorí technologickí giganti, ako Google rozdávajú peniaze

Jedna z najväčších technologických spoločností sveta, Google, sa podujala na riešení súčasného problému tým, že medzi kľúčových ľudí a organizácie rozdelí 800 miliónov dolárov. V rámci tejto sumy sú zahrnuté 2 až 3 milióny rúšok pre CDC (Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb). Google vraj spolupracuje so spoločnosťou Magid Gloves & Safety a snažia sa zvýšiť ich nedostatočnú produkciu.

Finančná pomoc

Okrem rozdávania rúšok sa Google podujíma na pomoci aj vo finančnej forme. Rozdáva peniaze v hotovosti, ale aj v podobe grantov pre malé a stredne veľké spoločnosti, zdravotné organizácie a akademické inštitúcie.

Veľká časť, až 250 miliónov, z celkovej sumy pôjde Svetovej zdravotníckej organizácii a iným vládnym inštitúciám. Tieto peniaze sú určené na boj s dezinformáciou a na šírenie relevantných rád a tipov medzi všetkých z nás.

340 miliónov pôjde súkromníkom

V súkromnom sektore Google rozdelí celkovo 340 miliónov medzi malé a stredne veľké spoločnosti, ktoré mali počas minulého roka aktívne Google Ads. Nejedná sa o hotovostný príspevok, ale o odpustenie poplatkov za reklamy v ľubovoľnú dobu tento rok.

Podpora akademikov

Až 20 miliónov dolárov Google odpustí výskumným pracovníkom a akademickým inštitúciám, ktoré pracujú na hľadaní vakcíny a ktoré sa snažia zistiť akékoľvek užitočné informácie ohľadom vírusu. Tí nebudú musieť platiť za žiadne služby, ktoré pre svoj výskum potrebujú. Okrem toho sa Google rozhodol rozšíriť svoj Donation Matching program. To znamená, že spoločnosť prispeje sumu v rovnakej výške ako každý jeden ich zamestnanec. Po novom je maximálna výška nastavená až na 10 tisíc dolárov za rok.

Apple sa pripája k bojom na prvej línii

Kalifornská spoločnosť sa odmieta pozerať z úzadia. V spolupráci s americkým CDC vyvinuli aplikáciu, ktorá na základe krátkeho dotazníku dokáže dať odporúčania, ako napríklad to, či by ste mali navštíviť doktora. Kapacita u lekárov je obmedzená a veľa ľudí k nemu môže ísť celkom zbytočne. Aplikácie vie na základe prejavujúcich sa symptómov a súboru niekoľkých otázok poskytnúť kontakt na odporúčanú pomoc. V inom prípade Vám vie odporučiť domácu karanténu a správny postup dezinfekcie povrchov.

Zdroj: Apple

Na dotaz portálu Business Insider hovorca CDC odpovedal, že aplikácia je priamou odozvou na žiadosť Donalda Trumpa. Ten oznámil, že práve takúto službu potrebujú. Aplikácia je dostupná v App Store pre iPhone alebo všetkým na webe, podľa všetkého je dostupná len v anglickom jazyku. Tiež ju môžete spustiť, ak sa Siri spýtate, ako zistíte, či máte koronavírus.

Tesla sa zapojila tiež

Elon Musk bol na Twitteri aktívny vždy. Ani počas globálnej pandémie nie je ticho a vo svojich tweetoch informuje verejnosť o aktivitách Tesly v boji proti nákaze. Veľmi pozitívnou informáciou bolo, keď oznámil že Tesla rozdá 1255 dýchacích prístrojov, ktoré priviezli z Číny, v ktorej ich je v súčasnosti prebytok. Okrem toho ich daruje zadarmo hocikomu, kto ich potrebuje. Dýchací prístroj je v boji proti COVID-19 vitálny, pretože tento koronavírus spôsobuje respiračné ťažkosti.

Automobilka začne vyrábať dýchacie prístroje

V továrni Giga New York sa už teraz pracuje na úpravách, ktoré by umožnili výrobu dýchacích prístrojov. Podľa slov Elona Muska ich budú produkovať hneď ako to bude možné. Môžeme očakávať približne 8 týždňov predtým, ako prvý dýchací prístroj opustí výrobnú linku. Tesla v tomto nie je sama. Mnohé ďalšie automobilky, ako napríklad Ford či General Motors, sa tiež rozhodli vyrábať dýchacie prístroje.

Elon Musk | Zdroj: Wikimedia commons

Rozdávanie respirátorov

Okrem dýchacích prístrojov Tesla rozdáva aj respirátory štandardu N95. Tie nie sú ideálne, no v čase núdze postačia. Ako overíte, či má Váš respirátor skutočne správnu certifikáciu a nejedná sa o falzifikát sa dozviete v krátkom návode tu. Celkovo ich darovali 50 tisíc a údajne majú ďalších 200 tisíc odložených pre prípad, že by sa situácia zhoršila.