Ako 5G (ne)súvisí s koronavírusom

Súvisí 5G sieť s koronavírusom? Mnohí tvrdia, že áno. Ponúkame Vám pohľad do hĺbky, ktorý je podložený overenými zdrojmi. Zistite, prečo je to nezmysel.

Okrem koronavírusu sa medzi ľuďmi šíri aj niečo iné. Máme na mysli dezinformácie, ktoré sa stali v období globálnej pandémie závažným problémom. Či už ide o rôzne spôsoby samoliečby COVIDu-19 s pomocou alternatívnej medicíny, alebo domnienky, že samotný vírus je v skutočnosti biologická zbraň, takéto správy sú problémom. Náš magazín sa zaoberá technológiami a jednou z najnovších technológií je mobilná 5G sieť, ktorá údajne spôsobila celú globálnu pandémiu.

Coronavirus Disease 2019 (COVID-19) - United States Department of ...
Zdroj: state.gov

Pôvod tejto konšpiračnej teórie

Jedným z prvých miest, kde sme sa stretli s tvrdením, že 5G sieť je zodpovedná za novovzniknutý koronavírus je toto video, ktoré bolo medzičasom odstránené z YouTube. Údajne bolo publikované bývalým riaditeľom Vodafone (jedna z najväčších zahraničných telekomunikačných spoločností) a hovorí o tom, ako 5G spôsobuje „otravu“ buniek.

Podarilo sa nám zohnať pôvodný popis tohto videa. Jeho takmer doslovný preklad znie nasledovne: „Naše bunky sa snažia vylúčiť zo seba tento jed (spôsobený 5G žiarením) tak, že vylučujú RNA/DNA proteíny, ktoré sa nazývajú vírus. Tento vírus neskôr opúšťa naše telo nosom/ústami.“

Spomenuté tvrdenie je čistý nezmysel.

Ďalej argumentuje tým, že prvé vysielače pre 5G sieť boli uvedené do prevádzky práve vo Wuhane, kde vypukol koronavírus.

Coronavirus | Health.mil
Zdroj: Health.mil

Prečo 5G nesúvisí s koronavírusom?

5G je označenie technológie, ktorá, rovnako ako 4G alebo 3G, pre prenos informácii používa rádiové vlny. Tieto vlny sa dajú bližšie definovať ich frekvenciou. Čím vyššiu frekvenciu vlna má, tým nižšia je jej schopnosť prechádzať rôznymi látkami (stenami, bunkami). To je dôvod, prečo 5 GHz WiFi nemá tak dobrý dosah ako 2,4 GHz WiFi – nedokáže prejsť rovnako hrubými stenami.

5G používa niekoľko frekvencií. Sú buď o niečo nižšie ako 6 GHz alebo až okolo 60 GHz. Infraštruktúra pre 60 GHz vlny nie je takmer vôbec vybudovaná ani v najväčších mestách, takže sa najskôr stretneme s 6 GHz vlnami. Z toho vyplýva, že tieto elektromagnetické vlny majú nižšiu šancu vniknúť do Vášho tela, ako vlnenie vytvorené Vašou domácou WiFi, keďže majú vyššiu frekvenciu.

Čo sa stane, keď Vám tieto vlny do teľa preniknú?

V podstate takmer nič. Môžu ovplyvniť teplotu bunky, no len vo veľmi malej a nepatrnej miere. Video, ktoré je nižšie, tento fenomén popisuje bližšie a prechádza všetky možné následky krátkodobého aj dlhodobého ožarovania. Video je publikované profesorom na fakulte fyziky Univerzity Komenského v Bratislave.

Ak nemáte čas si video pozrieť, skrátená verzia znie nasledovne: Elektromagnetické žiarenie, kam patrí aj rádiové žiarenie vyžarované telefónmi používajúcimi 5G sieť, neprenáša hmotu, ale iba energiu. Prenáša ju pri frekvencii, pri ktorej len ledva prejde vrchnými vrstvami Vašej pokožky, a táto energia nevytvára vírus, ale iba zohrieva dotknuté bunky o zanedbateľne nízke teplo. Váš monitor alebo displej telefónu, na ktorom tento článok čítate, používa svetlo (tiež elektromagnetické žiarenie, no inej frekvencie) ktoré Vás zohrieva ďaleko viac, no stále nepatrne málo.

Ako sa chrániť pred takýmito konšpiračnými teóriami

Ak niekde uvidíte tvrdenie, že 5G sieť je zodpovedná za koronavírus, tak tento zdroj môžete považovať za nedôveryhodný. Dôležité je vždy si overiť, odkiaľ autor výroku čerpal svoje informácie. My sme (mimo učebnice fyziky) čerpali, okrem zdrojov (hypertextových prepojení) vyššie, odtiaľtoodtiaľto.

Ak si stále myslíte, že technologické spoločnosti vytvorili koronavírus aby sa začal viac používať ich software, možno Vás o opaku presvedčí tento náš článok. Chráňte sa pred novým vírusom a overte, či sú Vaše chirurgické rúška funkčné.

TECHmaniak.sk nebol pri tvorbe tohto článku žiadnym spôsobom financovaný ani spolupracujúci s telekomunikačnými spoločnosťami. Tento článok má účel ukončiť šírenie dezinformácií a nie propagovať nejaký produkt alebo službu.