Dnes sa pozrieme na niekoľko vážnych a niekoľko vtipných technologických omylov, ktoré nás sprevádzali rokom 2020. Za technologické omyly považujeme čokoľvek, čo spôsobilo škandál, alebo produkty, ktoré nedožili sľubom výrobcov.
Rok 2020 si málokto z nás bude pamätať v pozitívnom svetle. Rozšírenie koronavírusu SARS-CoV-2 spôsobilo to, že celý svet sa niekoľkokrát celkom uzavrel. Nemožnosť cestovať za svojimi blízkymi ani v čase sviatkov bola pre mnohých zdrvujúca. Touto nebezpečnou chorobou sa na celom svete nakazilo až 80 miliónov ľudí. Stretli sme sa tiež s veľkou dávkou politickej propagandy a inými technologickými omylmi.
Dezinformácie v roku 2020
Dnešná doba veľmi uľahčuje šírenie falošných správ či hoaxov. Sociálne siete, ako napríklad Facebook, Twitter či YouTube, sú miestom, kde sa šíriteľom dezinformácií extrémne darí. Tento rok však bol v ohľade dezinformácií kritický, čo si našťastie uvedomili aj správcovia sociálnych sietí, ktorí zaviedli celú škálu opatrení. Ani tieto opatrenia však nie sú dokonalé a teda sme neraz cítili potrebu zasiahnuť a vyvrátiť nejaký hoax aj my. Šírenie dezinformácií je predovšetkým omylom sociálnych sietí.
Medzi tie najviac rozšírené patrí predovšetkým súvis miliardára Billa Gatesa s koronavírusom. Údajne mal za celou pandémiou stáť on a do vakcín/testov (tu sa niektoré verzie tejto konšpirácie líšia) vložiť mikročipy, pomocou ktorých by mohol sledovať, čo robí Váš sused v nedeľu večer. Prečo by to potreboval vedieť však konšpirátori nikdy neodhalili.
Ešte viac rozšírenou verziou na našom území je súvis Georga Sorosa a koronavírusu. Soros je ďalší miliardár, ktorý ale daroval 80% svojho majetku na charitu. V podstate sa jedná o to isté, o čo išlo pri Gatesovi, len si naši spoluobčania zamenili meno.
Ďalšou veľkou vlnou dezinformácií boli aj správy o tom, že za koronavírus je zodpovedná 5G sieť. Vzhľadom na úzky súvis s technológiami sme sa rozhodli na túto tému spracovať veľmi podrobný článok, kde sme citovali odbornú literatúru či konkrétnych fyzikov. Taktiež sme každé jedno tvrdenie podložili zdrojom. Článok odporúčame prečítať aspoň pre pobavenie. Nájdete ho tu.
Technologické omyly priamo súvisiace s koronavírusom SARS-CoV-2
Aj keď samotný COVID-19 nemôžeme považovať za technologický omyl (i keď aj tomu niektorí konšpirátori veria), tak toto ochorenie podnietilo niekoľko iných technologických omylov. A aj v prípade, že opomenieme dezinformáciu, ktorú nájdete vyššie, je zoznam pomerne dlhý.
Napríklad britská vláda sa pýšila veľmi dôkladne prepracovanou a drahou aplikáciou na sledovanie toho, ako sa nákaza šíri a vyhľadávanie potenciálne nakazených jedincov. Zopár mesiacov po úspešnom testovaní na Isle of Wight ale prešli na aplikácie od Googlu a Apple. Hups.
Aj keď objednávanie jedla cez aplikácie tretích strán nie je na Slovensku až tak rozšírené, v zahraničí sa z toho stal veľký problém. Tieto aplikácie si účtujú nezmyselne vysoké poplatky a obohacujú sa na malých podnikateľoch, ktorý v období, kedy musia mať zatvorené, tieto peniaze potrebovali viac ako kedykoľvek predtým.
Tretím omylom boli respirátory a rúška. Trvalo mesiace, kým ľudom vláda dala potrebné informácie o tom, ako rúška správne používať, identifikovať a vysvetlila prečo sú dôležité. O tejto problematike sme spracovali tento článok, kde sme sa pozreli aj na to, ako zistíte, či Vaše rúško je vôbec efektívne.
Streamovacia služba Quibi
Že ste o Quibi nikdy nepočuli? Nečudujem sa. Táto streamovacia platforma mala zaujímavú myšlienku: Ponúkať krátke videá, ktorú sú optimalizované pre sledovanie na telefóne, za poplatok 5 dolárov mesačne. Na papieri sa jedná o zaujímavú myšlienku, ktorú podporila napríklad aj bývalá CEO spoločnosti Hawlett-Packard, Meg Whitman.
Quibi si celkovo získal až 1.75 miliardy dolárov v rôznych investíciách. Mali však veľmi nešťastné načasovanie. Kto by už len chcel počas karantény vo svojom dome pozerať krátke videá na telefóne? Najmä v období, kedy začalo fungovať asi 50 nových plnohodnotných streamovacích služieb podobných Netflixu? Quibi fungoval iba 7 mesiacov a na naše územie sa ani nedostal. Nepochybne teda patrí medzi technologické omyly.
Potom, ako bolo jasné, že sa jedná o omyl, majitelia spoločnosti vrátili väčšinu peňazí investorom a verejne sa všetkým ospravedlnili.
Technologické omyly TikToku
TikTok je globálny fenomén, ktorý sa sám o sebe nedá považovať za technologický omyl. Čo ak by však sledoval aktivitu svojich používateľov? Aspoň tomu veril Donald Trump, ktorý posledný polrok vo funkcii prezidenta USA strávil bojom s touto čínskou sociálnou sieťou.
Na počudovanie sa mu takmer podarilo vyhrať. Materská spoločnosť ByteDance bola ku koncu ochotná pristúpiť na požiadavky prezidenta. Prišiel však čas volieb a razom sa na tento problém zabudlo. Verejne nie je známe, čí sa ďalej rokuje alebo nie. Novými majiteľmi dcérskej spoločnosti TikTok sa mali stať americké spoločnosti Oracle a Walmart.
Túto kauzu máme detailnejšie spracovanú v tomto samostatnom článku. Určite stojí za pozornosť vďaka tomu, o ako bizarnú situáciu sa jedná.
Herné konzoly a grafické karty
Rok 2020 bol veľkým rokom pre gaming či herný priemysel. Všetci sme boli zavretí doma a teda sme mali ďaleko viac voľného času. Nejeden z nás sa teda rozhodol stráviť tento čas hraním hier s priateľmi či pokorením príbehovky, ktorú kvôli práci už mesiace odkladal. Čo keby Vám však poviem, že to, čo malo tento rok grandiózne zakončiť, sa zmenilo na nočnú moru?
Hovorím o herných konzolách a grafických kartách, ktoré sa mali na trh dostať koncom roka. Treba ešte raz zdôrazniť slovo mali. Menovite sa jedná o PlayStation 5 či Xbox Series X/S a grafické karty AMD aj Nvidia. Výrobcovia podcenili dopyt a momentálne je extrémny problém zaobstarať si akúkoľvek novú konzolu či grafickú kartu.
Ak chcete vedieť, koľko by Vás stál nový PlayStation či Xbox, tak Vám odporúčam tento náš článok. Podrobne sme prezreli súčasný stav trhu na Slovensku aj vo svete. Výsledky Vás určite prekvapia.
Poslednou kvapkou pre mnohých bol titul Cyberpunk 2077 – hra, na ktorú sa čakalo niekoľko rokov a ktorá bola viackrát odložená. Tento titul očakával takmer každý hráč na svete. Nakoniec sa ale jednalo o zdroj sklamania pre všetkých majiteľov Playstation 4 a Xboxu One, kde táto hra nedosahovala hrateľnú plynulosť. Sony dokonca urobilo výnimku a každému, kto chcel, vrátili peniaze späť.
Technologické omyly Twitteru
Twitter je jednou z najväčších sociálnych sietí. Tento rok však hackeri odhalili veľký bezpečnostný nedostatok a dostali plný prístup k profilom niektorých z najväčších osobností. Medzi menami osôb, ktoré boli v tomto útoku zacielené, figuruje Elon Musk, Bill Gates, Kanye West či Barack Obama.
O čo však išlo? Jednalo sa o pokus vylákať z ľudí Bitcoiny. Bitcoin je najväčšia kryptomena a hodnota jedného Bitcoinu je momentálne cez 20 tisíc eur. Neoficiálne informácie tvrdia, že sa jednalo o útok 17 ročného chlapca. Oficiálne stanovisko sa na verejnosť nedostalo.
Aj keď v tomto útoku išlo o peniaze, ponúka sa zamyslenie nad tým, čo by sa stalo, keby niekto využil tieto profily na cielené šírenie dezinformácií. Len sa tu ďalej potvrdzuje to, že sociálne siete potrebujú zapracovať na svojom zabezpečení.
Elektromobilita
Hlavným technologickým omylom v elektromobilite bola spoločnosť Nikola. Ich vodíkový ťahač ste mohli vidieť v reklame snažiacej sa získať nových investorov. Čo Vám však reklama nepovedala je to, že samotný ťahač, ktorý v reklame cestuje veľmi rýchlo vpred, je nepojazdný. Celá reklama bola podvod, ku ktorému sa spoločnosť po začatí vyšetrovania priznala. Krátko na to odstúpil CEO spoločnosti, Trevor Milton.
Aj napriek tomu, že spoločnosť už skutočne dokončila svoj prvý prototyp Tre, je momentálne vyšetrovaná viacerými inštitúciami. Investičné portály dokonca opakovane varujú verejnosť, že sa jedná o premyslený podvod a neodporúčajú jej dôverovať.
O niečo menšiemu problému čelila Tesla, ktorá musela z prevádzky stiahnuť každý Model X a Model S dovezený do Číny v priebehu októbra pre problémy s tlmičmi.
Technologické omyly Microsoftu
Spoločnosť zodpovedná za operačný systém Windows tiež nie je dokonalá. Minulý rok podpísali exkluzívnu zmluvu s niekoľkými online zabávačmi. Hlavnou podmienkou tejto zmluvy bolo to, že vybraní zabávači mali vysielať naživo pomocou streamovacej služby Mixer.
Jedna zo zmlúv ich vyšla až na 50 miliónov dolárov. Všetky povinnosti zabávačov voči službe Mixer boli anulované v júny, kedy bol Mixer zrušený.
Epic Games vs. Apple a Google
Táto nezhoda vznikla z finančných dôvodov. Epic Games sa snažil obísť Apple aj Google pri mikroplatbách, ktoré vo svojich hrách ponúkal. Dokonca vzniklo hnutie snažiace sa dať najavo nespokojnosť vývojárov s platobným systémom, ktorý je v AppStore alebo Google Play implementovaný.
Ak Vás táto kauza zaujíma, tak Vám odporúčame pozrieť si tento náš článok. Nájdete v ňom detailné spracovanie všetkých argumentov oboch strán.
Horiace zvončeky Ring
Spomínate si na bezpečnostný dron spoločnosti Ring, ktorú zastrešuje Amazon a ktorú sme spomínali pred zopár mesiacmi? V našom článku sme Vám povedali, že Ring ponúka celú škálu bezpečnostných gadgetov do domácnosti.
Ring musel však počas roka od zákazníkov vyžiadať späť okolo 355 tisíc zvončekov na dvere, pretože sa kopili hlásenia o tom, že tieto zvončeky spôsobovali požiare. Celkovo bolo zaznamenaných 23 požiarov, pri ktorých sa potvrdilo, že príčinou bol chybný zvonček.
Príčinou údajne boli skrutky, ktorými bol zvonček pripevnený. V prípade použitia nesprávnych skrutiek mala batéria tendenciu prehrievať sa.
Neon AI od Samsungu
Na CES 2020 sa okrem elektrických motoriek hovorilo aj o umelej inteligencii od Samsungu. Niesla názov Neon AI. Cieľom tejto umelej inteligencie bolo digitálne generovať realisticky vyzerajúcich ľudí. Na papieri sa jedná o takú technológiu, o ktorú by mal záujem nejeden investor.
V praxi by ju ale nechcel nikto. Samsung predstavil demo, ktoré nepôsobilo vôbec realisticky a malo veľmi obmedzený repertoár odpovedí. To je nanešťastie umelá inteligencia, s akou sa stretávame takmer denne.
Odpovedať