V Číne dokáže umelá inteligencia rozpoznávať tváre s rúškom

V Číne sa podaril technologický triumf. Vzhľadom na koronavírus vláda potrebovala systém na rozpoznanie tvárí s rúškami. Ako to funguje a čo to znamená?

Umelá inteligencia na rozpoznanie tváre je pravdepodobne aj vo Vašom telefóne. Nie však na to, aby Vami niekto manipuloval a mal nad Vami kontrolu. Je tam preto, aby ste si mohli odomknúť telefón bez potreby zadať Vaše heslo. Ak túto funkciu vyskúšate v rúšku, pravdepodobne nebude fungovať. V Číne však majú riešenie, ktoré sa do našich smartphonov pravdepodobne nedostane.

Images of people wearing respiratory masks in a Chinese railway station.
Zdroj: Getty Images

Využitie umelej inteligencie na rozpoznávanie tvárí v Číne

Väčšina z nás vie, že v Číne vládne komunistická strana. Pred zopár rokmi sa ČKS (čínska komunistická strana) rozhodla, že chce lepšiu kontrolu nad svojimi obyvateľmi a že implementujú kreditový systém. Ten na svoje fungovanie takmer nevyhnutne potrebuje kamerovú sieť vybavenú umelou inteligenciou na rozpoznávanie tvárí.

V posledných mesiacoch to však bol problém, keďže ľudia začali nosiť rúška a doterajší systém mal pri použití rúška iba 50% úspešnosť určenia totožnosti. To sa odteraz mení.

Hanwang

Spoločnosť Hanwang, ktorá je lídrom na poli technológie rozpoznávania tvárí, na podnet vlády a „mimovládnych“ spoločností upravila svoj algoritmus. Ten po novom dokáže rozlíšiť, či človek má na sebe rúško alebo nie. Ak áno, tak každému vo svojej databáze umelo pridá rúško a až potom porovnáva jednotlivé osoby a zisťuje totožnosť. V laboratórnom testovaní Hanwang dosiahol 95% úspešnosť a v reálnej praxi to vraj je ešte viac.

Ako sa používa táto umelá inteligencia?

Na spomínanú spoločnosť apelovali zo začiatku údajne nemocnice, aby mohli rozpoznať totožnosť zdravotných sestier. Vláda ale už chce tento systém urýchlene aplikovať v Hongkongu, kde ho chcú použiť na boj s „teroristami“ – v skutočnosti sa jedná o protestantov. Ľudia tam bojujú za demokraciu a ľudské práva. Použitie tohto systému môže mať fatálne následky.

A riot police officer pushes journalist away using his baton.
Polícia aj protestanti sú čím ďalej, tým násilnejší. | Zdroj: Getty Images