Prvý respirátor na viac ako jedno použitie

Na svete je prvý prototyp respirátora, ktorý je možné použiť viac ako jeden raz. Ako sa taký respirátor vedcom podarilo sa dozviete v tomto článku.

Vedci z MIT (Massachusetts Institute of Technology) sa chopili neľahkej úlohy: nájsť dizajn respirátora, ktorý je možné použiť viac ako jeden raz a zároveň je rovnako efektívny ako respirátory štandardu N95. Ako takýto respirátor vyzerá a čo to znamená pre boj s koronavírusom SARS-CoV-2?

Zdroj: MIT

Silikónový respirátor

Čo keby sa respirátor dal jednoducho vyčistiť a použiť znovu? Znamenalo by to zlepšenie situácie s nedostatkom respirátorov a zároveň výrazné zníženie šírenia (nielen) koronavírusu, keďže mnohí nosia jednorazové rúška a respirátory opakovane bez hocijakej sterilizácie. Presne o takýto respirítor sa snažili výskumní pracovníci z MIT.

Ich prototyp je zo silikónu, ktorý sa podľa ich slov dá jednoducho dezinfikovať. Dokonca viacerými spôsobmi. Do tejto silikónovej časti sa vkladajú dva N95 filtračné disky, cez ktoré prechádza dýchaný vzduch. Oba disky sú jednoducho vymeniteľné. Detailnejší popis si môžete prečítať v tlačovej správe na webe MIT.

Proces výmeny filtračných diskov a sterilizácie respirátora. | Zdroj: MIT

Momentálne sa pracuje na finálnej verzii

Tím vedcov sa rozhodol požiadať o pomoc ľudí, ktorí budú tieto respirátory potrebovať najviac, teda zdravotných pracovníkov v nemocniciach. Na základe ich pripomienok a požiadaviek už teraz respirátor upravujú a zlepšujú. Tiež sa neustále vykonávajú rôzne testy, ktoré by mali odhaliť hocijaký nedostatok tohto dizajnu.

Posledné čo zostáva je doladiť detaily, nájsť spoľahlivého výrobcu takýchto respirátorov a dostať certifikáciu od FDA. Potom už takéto respirátory na viacero použití budú pomáhať v zachraňovaní životov. Ak chcete o respirátoroch a rúškach vedieť viac, odporúčame tento náš článok.