Astronómia #4: Ako dokáže Slnko spôsobiť zemetrasenie

Toto je už štvrtá inštalácia nášho mesačného seriálu o novinkách zo sveta astronómie. Aj tento mesiac bol plný noviniek a hlavnou hviezdou bolo Slnko.

Vitajte pri mesačnom súhrne najdôležitejších správ z ľudského skúmania vesmíru. V priebehu júna sa vedcom podarilo odhaliť možný súvis medzi slnečnou aktivitou a zemetraseniami na Zemi. Tiež sa podarilo objaviť nový typ supernovy, čínska misia Tianwen-1 zatiaľ prebieha úspešne a máme k dispozícii najdetailnejšie zábery Slnka, aké sme doteraz mali.

Ako Slnko spôsobuje zemetrasenia

To, že naše Slnko nie je také pokojné, ako sa môže na prvý pohľad zdať, vieme už veľmi dlho. Slnečný vietor je jav, ktorý bol prvýkrát opísaný už v roku 1958. Až tento mesiac sa však podarilo vedcom nájsť koreláciu medzi týmto prúdom nabitých častíc a zemetraseniami na Zemi.

Zemetrasenie je spôsobené pohybom tektonických dosiek, ktorý by mohol byť vyvolaný veľmi silným prúdom nabitých častíc – slnečným vetrom. Celú štúdiu si viete pozrieť tu.

sohosunimageuv
Zdroj: NASA

Takúto supernovu sme ešte nevideli

Hviezda označená SDSS J1240+6710 bola objavená už v roku 2015. Vedcom sa však nepozdávala jedna z jej vlastností: pohybovala sa rýchlosťou viac ako 900 000 kilometrov za hodinu. Odkedy bola objavená sa uskutočnilo viacero pozorovaní, no jedno z nedávnych nám poskytlo veľmi dobrú predstavu toho, čo sa asi stalo.

Súčasná teória hovorí, že hviezda bola súčasťou binárneho systému a výbuch jej hviezdnej partnerky (supernova) spôsobil termonukleárne vzplanutie, ktoré dodalo hviezde tak vysokú kinetickú energiu. Celá publikácia je dostupná tu.

Naše Slnko a jeho najbližšia snímka

Spoločná misia NASA a ESA, ktorá je zodpovedná za satelit Solar Orbiter, nám poskytla najbližší pohľad na našu hviezdu, aký sme kedy mali. Snímka je zachytená v ultrafialovom svetelnom spektre a je veľmi detailná. Celú tlačovú správu od NASA si viete pozrieť tu.

SolarOrbiter1
Zdroj: NASA

Tianwen-1

Čínska misia snažiaca sa o pristátie na Marse zatiaľ ide podľa plánu. Ak chcete viac informácií, tento článok na Astronomy.com je veľmi detailný.

Ak Vás zaujímajú aj iné správy z astronómie, určite si pozrite aj tieto naše články.