Oznámili prvý lacný solárny elektromobil na svete. Príde v nasledujúcich rokoch

Sono Sion by mal byť prvý solárny elektromobil, ktorý uzrie svetlo sveta. Má však konkurenciu v podobe Lightyear One. Kto bude prvý?

Určite si ešte nepočul o nemeckom startupe Sono Motors. Ide totiž o pomerne nového výrobcu, ktorý sa po prvýkrát objavil na scéne v roku 2018. Nedávno však Sono oznámilo svoj pripravovaný elektromobil Sion, ktorý sa má stať prvým sériovo vyrábaným a cenovo dostupným solárnym autom na trhu.

Sono plánuje uviesť na trh model Sion v Európe už budúci rok, pričom predaj solárneho auta bude začínať od 30-tisíc eur vyššie, podľa konfigurácie. Stále však pôjde takmer o polovičnú cenu konkurenčného elektromobilu Tesla Model 3.

Poločlánky budú poháňať batériu Sionu

Karoséria Sionu bude mať zabudovaných celkovo až 456 solárnych poločlánkov pokrývajúcich všetko okrem predného a zadného nárazníka. Vďaka tomu budú môcť poločlánky nabíjať 54kWh batériu. Automobilka tvrdí, že pri dojazde 305 km na jedno nabitie môžu solárne panely poskytnúť až 245 km dodatočného dojazdu za týždeň.

Sono Sion
Sono Sion, zdroj: sonomotors.com

Samozrejme sa vyskytnú aj dni, kedy nesvieti slnko. Pre tento prípad má Sion zabudovanú 3.7kW AC nabíjačku, ktorá umožňuje nabíjanie elektromobilu prakticky hocikde. Elektromobil by mal byť následne nabitý za menej ako 5 hodín.

Rýchle nabíjanie nebude problém

Sion bude taktiež podporovať nabíjanie s výkonom až 75 kW pomocou rýchlonabíjačiek. Vďaka jednosmernému prúdu sa jeho batéria nabije z 10 na 80 % za približne 35 minút.

Sono Sion
Sono Sion, zdroj: sonomotors.com

Výkon elektromobilu je prenášaný na zadnú nápravu prostredníctvom elektromotora s výkonom 120 kW/270 Nm. Vďaka tomu dosiahne Sion maximálnu rýchlosť 140 km/h. Pre niekoho je táto hodnota dostatočná, iným sa môže javiť ako smiešna.

Komfort už v základnej výbave

Vnútro Sionu zdobí minimalistická palubná doska s dvomi samostatnými 10-palcovými obrazovkami pre prístrojové vybavenie a multimédiá. Klimatizácia a vyhrievané predné sedadlá sú súčasťou zoznamu štandardnej výbavy vozidla, ktoré je navyše 5-miestne. Nechýba ani 650-litrový kufor, kde sa ti zmestí naozaj všetko.

Sono Sion
Sono Sion, zdroj: sonomotors.com

Výroba Sionu sa má začať budúci rok vo Fínsku, pričom Sono hlási 19 000 aktívnych rezervácií pre svoj Sion, čo činí približne 415 miliónov eur v predajoch.

Kto sa zaslúži o prvenstvo solárneho elektromobilu?

Bude Sono Sion prvé prvé solárne auto, ktoré zíde z montážnej linky? Jeho konkurent s názvom Lightyear One plánuje uviesť svoj elektrický automobil do výroby už koncom tohto roka. Lightyear One však plánuje vyrobiť len 946 áut za cenu okolo 150 000 eur za kus, čo je 5-násobne vyššia cena, ako už spomínaný Sion.