Hyundai chce priniesť extrémne lacný elektromobil. Tejto cene sa nám nechce veriť

Hyundai chce byť silným hráčom na poli "lacných" elektromobilov.

Zatiaľ čo Tesla a iné automobilky ponúkajú svoje elektromobily za desiatky tisíc eur, Hyundai sa pomaly ale isto približuje k tomu, aby rozdrvil konkurenciu. Nehovoríme úplne o revolučnom vozidle, ktoré prekoná všetko a všetkých, ale o nastavení cien elektromobilov. Automobilka má v pláne ponúknuť vozidlá za menej ako 20 000 €.

Hyundai má svoju vlastnú architektúru pod názvom E-GMP – Electric Global Modular Platform. Hoci je škálovateľná, pravdepodobne nie je vhodná pre vozidlo, ktoré by bolo efektívnou náhradou za model i10, ktorý meria len 3,67 metra na dĺžku a 1,68 metra na šírku. Ide teda o veľmi kompaktné vozidlo.

Hyundai a ich nová architektúra

Znamená to, že Hyundai taktiež vyvíja novú architektúru kompaktného elektromobilu alebo pracuje na relevantnej architektúre inej spoločnosti. Dokonca ani existencia kompaktných a cenovo dostupných elektromobilov nie je úplne nová. Avšak, vyzerá to tak, že automobilka pracuje na niečom kompaktnom a elektrickom, o čom sa snáď čoskoro dozvieme viac.

Hyundai
Hyundai, zdroj: motor1.com

Ak má Hyundai pokračovať v efektívnej konkurencii v Európe, bude potrebovať cenovo dostupný a kompaktný elektromobil. Nebude to mať jednoduché, pretože konkurencia nespí. Volkswagen Group plánuje v roku 2025 uviesť na trh kompaktné cenovo dostupné elektromobily.

Šéf Hyundai Motor Europe – Andreas-Christoph Hofmann potvrdil existenciu základného elektromobilu pre Európu. Bude to ešte chvíľu trvať, než sa ho dočkáme.

Elektromobil pod 20 000 eur?

„Každý v tomto odvetví vie, že cieľom tohto druhu vozidla je cenový strop 20 000 eur,“ povedal na kongrese Automotive News Europe v Prahe s odkazom na cieľové ceny pre kompaktné elektrické vozidlá.

Hyundai
Hyundai, zdroj: motor1.com

Aj pri nižšej cenovke automobilka stále očakáva, že autá budú mať nízku ziskovosť kvôli ich nízkej cene a technickým problémom spojeným s elektrifikáciou kompaktných vozidiel. Hofmann taktiež prezradil, že majú v úmysle uviesť do roku 2030 v Európe ďalších 11 plne elektrických vozidiel.

Tie budú následne sprevádzať už existujúci kompaktný crossover Ioniq 5 a nedávno predstavený sedan Ioniq 6, ktorý má prísť do Európy koncom roka. Do Európy by sa mal rovnako dostať aj nadchádzajúci model Ioniq 7, avšak ten bude primárne určený pre americký trh.