Najstudenšia farba na svete. Jej vlastnosti Vám vyrazia dych

Vedci objavili najstudenšiu farbu vôbec. Odráža až 96% slnečného žiarenia a dokáže schladiť budovu až o 10 stupňov celzia. Ako je to možné?

Iste viete, že farby sa delia na studené a teplé. Viete ale, že bola objavená nová najstudenšia farba, ktorú by ste v obývačke vážne nechceli? Má nejaké zaujímavé vlastnosti a k čomu by mohla slúžiť?

Vedci z USA

Za objavom, resp. vytvorením najstudenšej farby na svete stoja americkí vedci z Indiany. Tí totiž dokázali vyrobiť farbu, ktorá je chladnejšia a bielejšia než klasická biela farba. Jedná sa o akrylový náter, ktorý je na báze uhličitanu vápenatého. Výhodou tejto farby je, že je schopná odraziť takmer 96% slnečného žiarenia. Pre porovnanie, klasická biela farba odrazí maximálne 90%, spravidla je to ale oveľa menej.

Na čo najstudenšia farba slúži?

Už vďaka tomu, koľko svetla je farba schopná odraziť, by sa náter z nej mohol postarať o to, aby boli predmety vystavené slnečnému žiareniu chladnejšie. Na vonkajšie použitie zatiaľ nie je farba úplne pripravená, preto chcú vedci pridávať polyméry, ktoré by umožnili väčšiu odolnosť voči poveternostným podmienkam. Svoje využitie by tak farba mohla nájsť ako náter na domy, vďaka ktorým by ste v lete mohli ušetriť za klimatizáciu.

Rozdiely medzi jednotlivými farbami môžete vidieť v tomto videu:

Navyše, vedci zistili, že ak touto farbou skutočne natriete dom, teplota vo vnútri sa môže znížiť až o 10°C, čo je veľký rozdiel. Ak by sa ale farba využívala práve ako náter na budovy a domy, musela by sa potýkať so znečistením. Otázkou teda je, ako často by sa musel taký náter obnovovať, aby vydržal biely a zachoval si všetky svoje vlastnosti.