Ako opraviť vôľu v riadidlách na Xiaomi kolobežke

Ako vzniká vôľa v riadidlách Xiaomi kolobežky? Ako jej predchádzať a ako ju opraviť v prípade výskytu sa dozviete v tomto podrobnom návode.

Prinášame vám návod, ako vyriešiť rozkývané riadidlá na Xiaomi kolobežke. Táto vôľa v riadidlách je veľmi nepríjemná a navyše môže byť aj nebezpečná, preto by ste jej mali venovať dostatočnú pozornosť, pretože v 90% prípadoch ide o ľahko odstrániteľný problém.

trasenie / vôľa v riadidlách Xiaomi kolobežky, zdroj: Techmaniak
trasenie / vôľa v riadidlách Xiaomi kolobežky, zdroj: Techmaniak

Prečo sa riadidlá na Xiaomi kolobežke rozkývu?

Trasenie tyče riadidiel na Xiaomi elektrokolobežke vzniká najmä z dôvodu nesprávnej jazdy. Mnoho kolobežkárov prenáša príliš veľa energie / váhy práve na riadidlá kolobežky, hlavne pri brzdení a rozbiehaní sa na kolobežke. Častým tlačením alebo ťahaním za riadidlá sa uvoľňujú spoje v skladacom mechanizme a postupne vzniká vôľa.

Ako predísť rozkývaniu riadidiel?

Ako bolo spomenuté v odseku vyššie, vôľa vzniká najmä zlou jazdou kolobežkára. V prvom rade je potrebný dobrý postoj na kolobežke, ktorý má byť rozkročmo a nie znožmo. To znamená že nohy nemáme mať vedľa seba, ale rozložené po celom nášlape kolobežky, jedna noha vpredu a druhá vzadu. 

správny postoj pri jazde na Xiaomi kolobežke, zdroj: Techmaniak
správny postoj pri jazde na Xiaomi kolobežke, zdroj: Techmaniak

Správnemu postoju nie je kladený príliš veľký dôraz ani v návode od kolobežky a preto sa mnohokrát nedodržiava. Postoj rozkročmo nám umožňuje lepšie pracovať na nohách, pri brzdení je potrebné preniesť váhu na prednú nohu a nenavážiť sa na riadidlá. Naopak, pri rozbiehaní je potrebné váhu preniesť na zadnú nohu a neťahať za riadidlá. 

Správnym postojom a prácou na nohách sa vám riadidlá na Xiaomi kolobežke nerozkývu

Predstavte si že ste na skateboarde a rukami sa len pridržiavate o riadidlá, používate akcelerátor a brzdu. Správnou prácou na nohách a flexibilné pridržiavanie sa o riadidlá je tou správnou cestou k pevným a nehegľajúcim sa riadidlám nie len na Xiaomi kolobežke, ale aj na iných kolobežkách s podobnou konštrukciou.

Zdroj trasenia / vôle v riadidlách

Ak sa však už vôla v riadidlách objaví, je v prvom rade potrebné zistiť jej zdroj. Existujú 3 zdroje, kde sa môže objaviť vôľa:

  1. Vôľa v skladacom mechanizme Xiaomi kolobežky (90% prípadov)
  2. Vôľa tesne nad skladacím mechanizmom, v mieste napojenia tyče riadidiel na skladací mechanizmus
  3. Vôľa pod skladacím mechanizmom, v miestach kde sa nachádzajú ložiská riadenia

V tomto článku sa budeme venovať práve prvému prípadu, ak sa vôľa nachádza v skladacom mechanizme, pretože sa jedná práve o najčastejšiu a najľahšie odstrániteľnú vôľu v riadidlách Xiaomi kolobežky. Problém identifikujete tak, že pri kývaní riadidiel sa vám jemne otvára a zatvára skladací mechanizmus (väčšinou o zlomok milimetra, v horších prípadoch aj o 1-2 mm).

najčastejší zdroj kývania v riadidlách kolobežky Xiaomi je v skladacom mechanizme, zdroj: Techmaniak
najčastejší zdroj kývania v riadidlách kolobežky Xiaomi je v skladacom mechanizme, zdroj: Techmaniak

Oprava rozkývaných riadidiel v skladacom mechanizme

Teraz prejdeme k samotnej oprave už rozkývaných riadidiel v skladacom mechanizme Xiaomi kolobežky. Na začiatku je potrebné vyladiť vnútornú valčekovú maticu.

nastavovanie pevnosti skladacieho mechanizmu Xiaomi, zdroj: Techmaniak
nastavovanie pevnosti skladacieho mechanizmu Xiaomi, zdroj: Techmaniak

Túto maticu priťahujeme alebo odťahujeme podľa potreby. V prípade rozkývaných riadidiel ju musíme samozrejme jemne pritiahnuť, čiže ju skrutkujeme v smere hodinových ručičiek, aby išla smerom k páčke skladacieho mechanizmu.

Pri manipulácií s valčekovou maticou musíte pracovať aj s poistnou maticou, ktorú si najprv uvolnite a pri správnom nastavení valčekovej matice ju môžete pritiahnuť naspäť k valčekovej matici.

poistná matica pre fixáciu nastaveného valčeka skladacieho mechanizmu Xiaomi, zdroj: Techmaniak
poistná matica pre fixáciu nastaveného valčeka skladacieho mechanizmu Xiaomi, zdroj: Techmaniak

Pozor, pri priťahovaní valčekovej matice musíte súčasne kontrolovať aj možnosť zloženia kolobežky. Ak vám pôjde páčka skladacieho mechanizmu už ťažko zatiahnuť, musíte valčekovú maticu jemne povoliť.

zatiahnutie páčky skl. mechanizmu Xiaomi by nemalo ísť príliš ľahko, ale ani ťažko, zdroj: Techmaniak
zatiahnutie páčky skl. mechanizmu Xiaomi by nemalo ísť príliš ľahko, ale ani ťažko, zdroj: Techmaniak

Predná skrutka na háčiku skladacieho mechanizmu by mala byť úplne pritiahnutá k háčiku, resp. k valčekovej matici. Je s ňou však možné jemné doladenie / povolenie skladacieho mechanizmu, ak by vám páčka išla zatiahnuť príliš ťažko.

Skrutka háčika skladacieho mechanizmu, zdroj: Techmaniak
Skrutka háčika skladacieho mechanizmu, zdroj: Techmaniak

Správne nastavenie valčekovej matice je vtedy, ak páčku skladacieho mechanizmu viete bez problémov zatiahnuť a riadidlá kolobežky sú pevné, bez vôle. Tento stav sa v niektorých prípadoch, kvôli uvoľneným materiálom, nedá už dosiahnuť a preto je nutné siahnuť po rôznych výplniach do skladacieho mechanizmu.

Tip: Ak máte riadidlá po nastavení valčekovej matice už pevné, ale páčka skladacieho mechanizmu ide ťažko zatiahnuť, premažte si skladací mechanizmus mazacím sprejom, čo môže pomôcť k ľahšiemu pohybu skladacej páčky

Anti vibračné vložky do skladacieho mechanizmu

Ak nepomáha ani vyladenie valčekovej matice, dobrým doplnkom pre tieto potreby sú rôzne anti vibračné výplne. Túto vložku / výplň stačí umiestniť do skladacieho mechanizmu Xiaomi kolobežky a problém môže byť vyriešený ihneď. 

anti-vibračná výplň do skladacieho mechanizmu Xiaomi kolobežky, zdroj: Techmaniak
anti-vibračná výplň do skladacieho mechanizmu Xiaomi kolobežky, zdroj: Techmaniak

Väčšinou je ale potrebné jemne uvoľniť valčekovú maticu. Anti vibračné vložky sa dajú vytlačiť na 3D tlačiarni, rôzne 3D modely môžete nájsť napr. TU, avšak odporúčame skôr zakúpiť gumené vložky, ktoré sa vedia lepšie prispôsobiť. Gumené anti vibračné vložky do skladacieho mechanizmu Xiaomi kolobežky môžete kúpiť napr. TU. Existujú rôzne veľkosti / hrúbky týchto vložiek. Správnu veľkosť môžete odhadnúť podľa miery vôle v riadidlách, čiže ak máte len maličkú vôľu, stačí vám najtenšia vložka, ak je vôľa už značná, siahnite po strednej alebo najhrubšej vložke.

Na záver chceme len pripomenúť, že kývaniu riadidiel na Xiaomi kolobežke sa môžete vyhnúť správnou jazdou / prácou na nohách. Toto pravidlo musíte dodržiavať aj po oprave vôle v riadidlách, pretože nesprávnou jazdou sa materiály môžu opäť uvoľniť a vôľa sa objaví znovu.