Najlepšie doplnky a príslušenstvo pre Váš iPad

Hľadáte príslušenstvo pre Váš iPad? Pripravili sme si veľmi dôkladný prehľad tých najlepších gadgetov pre iPad. Schválne, koľko z nich ste nikdy nevideli?

Ako sme spomínali v recenzii na iPad Air 4, iPad má teraz bližšie k počítaču než k telefónu. Veľmi zaujímavou vlastnosťou iPadu však je možnosť použitia rôzneho príslušenstva a doplnkov, ktoré vedia výrazne ovplyvniť Vašu používateľskú skúsenosť a zabezpečiť ochranu. Ukážeme si niektoré doplnky, ktoré musíte mať, ale aj také, ktoré ste ešte nikdy nevideli.

Bezdrôtové slúchadlá

Začneme tým očividným. Keďže iPad nemá 3,5 mm jack, pravdepodobne si budete chcieť zaobstarať bezdrôtové slúchadlá. A naozaj máte z čoho vyberať, keďže tento segment je neuveriteľne presýtený. Ak máte iPhone, tak jednou z najrozumnejších volieb by boli AirPods či AirPods Pro. Airpods síce neponúkajú najkvalitnejší zvuk a najpokročilejšie potlačenie okolitého hluku, no jednoduchosť používania a previazanosť s Apple ekosystémom z nich urobili bestseller. Ak neviete, či zvoliť pôvodné AirPods alebo modernizovanú druhú verziu, ich porovnanie nájdete v tomto našom článku.

Zdroj: Apple

V prípade, že AirPods nie sú v rámci Vášho rozpočtu alebo hľadáte lepší pomer ceny a výkonu, na trhu je veľmi veľa lacnejších možností. Napríklad tieto slúchadlá Xiaomi stoja len 21€ a aj napriek tomu, že neponúkajú aktívne potlačenie hluku, pre väčšinu ľudí budú viac než dostačujúce.

Externý SSD disk

Máte núdzu o priestor vo Vašom iPade? S príchodom iPadOS používatelia dostali možnosť pripojiť externé disky a využívať ich pomocou aplikácie na správu súborov. Ak sa bojíte, že svoj iPad zahltíte priveľa dátami, určite si zaobstarajte externý disk. Ten je vhodný aj pre tých, ktorí chcú svoje dáta zálohovať.

Samsung externý SSD 1TB T5 2,5" , čierny | Datacomp.sk
Zdroj: Samsung

Čo sa však stane, ak chcete pracovať s videami či fotkami, ktoré sa Vám do iPadu nezmestia? Klasický externý disk by Vás výrazne limitoval. Odporúčame externý SSD disk, ktorý dosahuje rýchlosti niekoľkokrát väčšie. Ak zvolíte kvalitný produkt, ani si nevšimnete, že dáta neprichádzajú z Vášho iPadu. Ceny závisia od kapacity a rýchlosti disku, no tento 1TB SSD disk Samsung stojí len niečo málo nad 180€. Dôležitá je USB-C konektivita disku, pretože tá zabezpečuje vysoké prenosné rýchlosti a znamená, že na disk nebudete potrebovať redukciu.

Obal s klávesnicou pre iPad od Apple

Jednou z prvých vecí, ktorá každému príde na myseľ pri rozbaľovaní nového iPadu, je ochranný obal. Samotný Apple ponúka hneď niekoľko obalov. Medzi tie zaujímavé patrí predovšetkým Smart Keyboard FolioMagic Keyboard. Oba ponúkajú integrovanú klávesnicu a pomerne slušnú mieru ochrany iPadu. Ak teda potrebujete čo najkompaktnejšie balenie ponúkajúce klávesnicu a ochranu v jednom, tak Smart Keyboard Folio je solídna voľba. Podľa väčšiny recenzií je aj písanie na tejto klávesnici relatívne pohodlné.

Zdroj: Apple

Ak sa rozhodnete pre Magic Keyboard, budete si musieť priplatiť. Táto klávesnica stojí takmer dvojnásobne viac ako Smart Keyboard Folio, no ponúka aj touchpad a zaujímavý spôsob uchytenia iPadu pomocou magnetov. Písanie na nej je príjemnejšie a touchpad je tiež veľmi kvalitne spracovaný.

Obal tretej strany a stojan Ringke pre iPad

Ak chcete obal výlučne len na účely ochrany a nepotrebujete klávesnicu, tak máte omnoho širší výber. Veľmi obľúbené sú napríklad obaly UAG, najmä pre ich vysokú odolnosť a špecifický dizajn, ktorý nemusí uchvátiť každého. Ak sa nejedná o Váš štýl, nebudete mať problém nájsť obal, ktorý Vám vyhovuje. Trh pre obaly na iPad je plný rôznorodých možností.

UAG launches Metropolis case for new iPad Pro with adjustable/detachable  stand, military-grade protection, more - 9to5Mac
Zdroj: UAG

Ak hľadáte obal, ktorý ponúka dodatočnú ochranu pri použití Apple Smart Keyboard Folio, tak sa pozrite na produktovú radu UAG Scout Series. Jedná sa o obaly, ktoré zabezpečujú dodatočnú ochranu pre obnažené časti iPadu, pričom nijako neprekážajú použiť obal od Apple.

Zaujímavý produkt, ktorý by pre Vás mohol mať zmysel, ak si plánujete zaobstarať obal tretej strany, je stojan Ringke. Vo väčšine slovenských eshopov stojí necelých 15€ a nájdete ho napríklad tu. Jedná sa o veľmi malý doplnok, ktorý môže mať veľký dopad na to, ako používate svoj iPad. Jednoducho tento stojan prilepte na obal a keď ho vyklopíte, získate približne 15° elevácie. Video nižšie Vám bližšie priblíži ako tento stojan vyzerá a ako ho používať.

Programovateľná NFC nálepka

NFC je technológia, ktorá umožňuje takmer čokoľvek. Od digitálnej vizitky, ktorú otvoríte priložením telefónu klienta, až po automatizáciu domácnosti. Možnosti sú obmedzené len predstavivosťou používateľa. Ich cena je navyše veľmi nízka a na Alze zaplatíte za 5 kusov len 13,90€. Potom, ako si túto nálepku nalepíte na obal alebo na samotný iPad, môžete ju využiť napríklad ako spomínanú vizitku.

Určite si pozrite nejaký návod na to, ako tieto nálepky programovať, i keď to nie je žiadna veda. Skvele fungujú v kombinácii s aplikáciou skratky. Na internete tiež viete nájsť nespočetne veľa rôznych spôsobov, akým NFC čipy využívajú ostatní, tak sa nebojte inšpirovať.

Nedrelow Magic Sleeve obal pre iPad

Obaly typu Sleeve ma nikdy nezaujali. Ich používanie nie je moc praktické a prídu mi zbytočné. Nájdu sa však výnimky a Magic Sleeve od spoločnosti Nedrelow je určite jednou z nich. Jedná sa o obal na iPad, ktorý je vybavený magnetmi po celom obvode, tie zabezpečujú to, že Sleeve sa vždy dokole zavrie. Na čo je to ale dobré? Tento Sleeve je dostatočne veľký na to, aby ste doň zmestili iPad aj ďalšie príslušenstvo. Magnety z jeho používania navyše robia veľmi príjemnú skúsenosť.

Magic Sleeve je vyrobený z ovčej vlny a je vodoodolný. Vysoká cena až 89 dolárov však odradí mnoho záujemcov. Pozrieť si ho môžete tu.

Bluetooth klávesnica

Ak nechcete používať klávesnicu integrovanú v obale, môžete použiť akúkoľvek inú klávesnicu. Ak použijete redukciu na klasické USB-A, tak môžete pripojiť hoci aj klávesnicu vyrobenú pred dvadsiatimi rokmi. Určite bude ale príjemnejšie a praktickejšie použiť modernú Bluetooth klávesnicu. Tie sa predávajú v rôznych veľkostiach a cenových kategóriách. Vyberie si skutočne každý. Slušný výber nájdete aj na Alze.

Bluetooth myš

Tu platí presne to isté, čo sme spomínali pri klávesniciach. Vyberať môžete zo širokej palety možností. Tento odkaz Vás presmeruje na konkrétny filter na Alze. Vyberajte predovšetkým podľa ergonomických preferencií a Vášho rozpočtu.

Tiež je možné zvoliť touchpad. Ak ste fanúšikom dotykových plôch, ďalší doplnok sa Vám bude páčiť.

Sensel Morph

Sensel Morph je na prvý pohľad prerastený touchpad a keď ho prvýkrát pripojíte pomocou Bluetooth, tak sa tak aj správa. Nie je ale celkom obyčajný. Tento produkt totiž dokáže meniť to, čím vlastne je pomocou tzv. overlays. Jedná sa o kúsky gumy, ktoré položením na dotykovú plochu zmenia jej vlastnosti. Môžete tak z neho urobiť napríklad klávesnicu, klavír či centrálu na strih videa.

Amazon.com: The Sensel Morph | Multi-Touch, Pressure Sensitive Input Device  with Swappable Overlays for Artists, Musicians, Video Editors and All Kinds  of Creators (USB and Bluetooth): Computers & Accessories
Zdroj: Sensel

Najlepšie však je to, že nie ste limitovaný len na tie rozhrania, ktoré ponúka výrobca. Môžete si vytvárať aj svoje vlastné. Stačí vám papier, na ktorý si označíte miesta a v softvérovom rozhraní im pridelíte želanú funkcionalitu. Jedná sa o veľmi zaujímavý produkt.

Najväčším neduhom je cena. Až 269€ bez DPH za samotnú dotykovú plochu s jedným overlayom je pre väčšinu používateľov príliš veľa. Ak Vás však cena neodrádza, tak sa jedná o produkt, ktorý v správnych rukách dokáže veľmi veľa. Objednať si ho môžete tu.

Sensel Morph Controller Review
Zdroj: Sensel

USB hub alebo dokovacia stanica pre iPad

USB hub je niečo, čo používanie iPadu posunie omnoho bližšie k tomu, ako by ste používali počítač. Jedná sa o zariadenie, ktoré po vsunutí do USB-C portu na iPade ponúkne škálu rozdielnych portov. Priemerný USB hub ponúka vstup pre USB-A, USB-C, 3.5 mm jack a čítačku SD kariet. Tieto huby môžete takmer ľubovoľne kombinovať a dosiahnuť želanú konfiguráciu portov.

Hyper 6-in-1 USB-C hub iPad Pro zilver - Hyper - Our brands
Zdroj: Hyper

Dokovacia stanica je funkčne to isté, ako USB hub. Z jedného portu USB-C, ktorý sa nachádza na iPade dokážete s jej pomocou urobiť radu iných portov. Ak máte záujem, tak dokovacie stanice nájdete tu, zatiaľ čo USB huby nájdete tu.

Prenosná powerbanka pre iPad

Aj napriek tomu, že iPady majú vo všeobecnosti vynikajúcu výdrž, ako sa ukázalo aj v našej recenzii, vždy je dobré mať nejakú rezervu. Powerbanka je práve to, čo Vám urobí pokoj na duši. Vo všeobecnosti je jedno, akú zvolíte. Pamätajte však, že batéria na iPade Pro a Air má kapacitu takmer 10 000 mAh. Určite teda voľte powerbanku s adekvátnou kapacitou. Napríklad táto powerbanka Xiaomi by iPad nabila dvakrát.

Herné ovládače pre iPad

Vďaka Bluetooth môžete pripojiť akýkoľvek ovládač, ktorý disponuje touto technológiou. Napríklad aj nový DualSense ovládač od PlayStation 5. Pripojiť však môžete aj výrazne lacnejšie ovládače, ako napríklad tento.

Zdroj: Sony

Záleží predovšetkým od toho, aký ovládač chcete Vy. Berte ale do úvahy aj to, že kvalitnejší ovládač so sebou prináša vyššiu cenovku a pre vášnivých hráčov nemusí byť rozumné zvoliť ten najlacnejší.

Čistič displeja iRoller

Čistič displeja iRoller je neuveriteľne šikovný doplnok. Vďaka nemu viete behom sekúnd vyčistiť celý displej iPadu. Najlepšie je to, že je znovupoužiteľný – stačí ho opláchnuť vo vode, nechať uschnúť a môžete ho použiť znovu. Táto drobnosť navyše stojí iba 20 dolárov a určite by ju mal mať po ruke každý z nás. Nájdete ho tu.

Ochranná fólia Paperlike pre iPad

Často používate Apple Pencil? Ak je odpoveď áno, tak musíte vyskúšať Paperlike. Je to matná fólia, ktorá Vám dodá pocit, že píšete na papieri. Dôležité je vedieť, že Paperlike je pokrytý vrstvou, ktorá je viac šetrná ku gumenému hrotu Apple Pencil, než samotný displej iPadu. Jeho výmena teda nepríde tak skoro. Samotný pocit z písania na Paperlike je veľmi príjemný a určite stojí za to ho vyskúšať. Viac informácií nájdete tu.

Paperlike Screen Protector for iPad Pro 11" | JB Hi-Fi
Zdroj: Paperlike