Xiaomi už čoskoro odhalí svoje prvé elektrické auto

Xiaomi a jeho odhalenie prvého elektrického auta sa nezadržateľne blíži. Aké bude?

Čínsky výrobca Xiaomi plánuje v dohľadnej budúcnosti vydať hneď 4 elektromobily. Dva modely strednej triedy, každý v cenovom rozpätí 21 000 až 29 000 eur a špičkové modely v cenovom rozpätí 29 000 až 43 000 eur. Prvý prototyp má byť predstavený v treťom štvrťroku 2022.

Modely strednej triedy majú podporovať úroveň 2+ autonómneho riadenia, zatiaľ čo modely vyššej triedy majú podporovať úroveň 3 autonómneho riadenia. Skutočnosť, že prvý prototyp sa má ukázať ešte tento rok, potvrdil aj Juo Baojun, generálny riaditeľ regionálnej pobočky Xiaomi v Pekingu.

Nový závod v Pekingu, prvý elektromobil v roku 2024

Xiaomi plánuje v Pekingu závod na výrobu elektromobilov, ktorý bude postavený v dvoch etapách. Bude mať kapacitu pre 150 000 a následne 300 000 elektromobilov ročne. Špecialista na smartfóny Xiaomi v rámci plánov presúva do Pekingu nielen sídlo svojej novozaloženej automobilovej jednotky, ale aj obchodné a výskumné kancelárie.

Samotný závod sa má nachádzať v Pekingskej oblasti hospodárskeho a technologického rozvoja. Ide o oblasť v Yizhuangu, juhovýchodnom predmestí Pekingu. Oznámila to pekingská agentúra E-Town, agentúra pre hospodársky rozvoj mestskej samosprávy, ktorá má rozvoj tejto zóny na starosti.

Xiaomi elektromobily
Xiaomi, zdroj: AutoEvolution.com

Agentúra tiež potvrdila skoršie oznámenia čínskych médií, že prvé elektromobily Xiaomi budú vyrobené v roku 2024. Podľa medializovaných informácií zo septembra minulého roka bude v každom z nasledujúcich troch rokov nasledovať ešte jeden model.

Masívna investícia do segmentu elektromobility

Koncom marca 2021 sa spoločnosť Xiaomi rozhodla založiť dcérsku spoločnosť, ktorá bude riadiť budúci „obchod s inteligentnými elektrickými vozidlami“. Xiaomi vtedy oznámilo svoj zámer investovať v priebehu nasledujúcich desiatich rokov celkovo 8,5 miliardy eur do biznisu s elektronickými autami.

Xiaomi elektromobily
Xiaomi, zdroj: AutoEvolution.com

Xiaomi spustila svoju dcérsku spoločnosť s názvom Xiaomi Automobile Technology so základným imaním vo výške 140 miliónov eur. Generálnym riaditeľom novej spoločnosti je zakladateľ a generálny riaditeľ Xiaomi – Lei Jun. Veríme, že sa mu bude dariť rovnako dobre, ako pri ostatných divíziách spoločnosti.