Na obzore je nová univerzálna aplikácia pre fotoaparáty

Chcete z Vášho telefónu dostávať lepšie fotografie? Táto nová aplikácia by mohla byť riešením aj pre Vás. Všetko postatné nájdete v tomto článku.

Hoci dnes výrobcovia pridávajú jednu šošovku na druhú a chrbát telefónu budú za chvíľu pokrývať snáď len samé šošovky, nie je to vždy záruka kvalitnej fotografie. Za tou stojí tiež softvér, ktorý niekedy dokáže aj z priemerného fotoaparátu vytiahnuť prakticky dokonalú snímku. Dočkáme sa novej univerzálnej aplikácie?

Späť do minulosti

Práve u telefónov Pixel od Google sme sa mohli jednoznačne presvedčiť, že kvalita šošovky nie je všetko. Tieto telefóny mali priemerné šošovky, napriek tomu fotili lepšie než kdejaký drahý fotomobil, práve vďaka perfektnému softvéru. Za ním stál Marc Lavoy. Práve ten opustil Google a vrhol sa na vytváranie novej univerzálnej aplikácie pre fotografovanie pomocou mobilných telefónov.

Za zmienku stojí, že Pixely disponovali skvelými možnosťami, ako HDR +, úžasný portrétový mód alebo možnosť tzv. nočného videnia. Dokonca sme sa mohli stretnúť aj s módom astrorežim, ktorý zasa umožňoval všetkým nadšencom fotografovať hviezdy. To všetko len vďaka podarenému softvéru.

Nová univerzálna aplikácia je pod záštitou Adobe

Marc Levoy, ako už bolo povedané, odišiel od Google a pod svoje krídla si ho vzala spoločnosť Adobe. Práve pod ňou prebieha vývoj tejto novej univerzálnej aplikácie, ktorá by mala pomocou softvéru zlepšiť výkony doterajších fotoaparátov v mobile. Predpokladá sa, že by táto aplikácia mala byť tiež lepšia ako verzia od výrobcov. Adobe sa tak už nesnaží len o úpravu fotografií ale o to, aby ste pomocou ich aplikácie mohli fotografiu zaobstarať a následne ju tiež upraviť.

Môžeme sa teda dočkať toho, že to, čo predtým mali dnes už nepredávané Google Pixely, bude dostupné v každom telefóne, na ktorý pôjde táto nová univerzálna aplikácia nainštalovať. Zatiaľ ale nevieme, či Adobe vyvinie spolu s Marcom ľavo úplne novú aplikáciu, alebo dôjde k úprave existujúcej, konkrétne teda aplikácie Photoshop Camera.

Máme sa na čo tešiť

Je jasné, že vývoj takejto aplikácie nie je jednoduchý a bude chcieť čas. Veľa času. Ak sa to Marcovi Levoyovi a Adobe podarí, rozhodne sa máme na čo tešiť. Zrazu bude fotografovanie s mobilom na úplne inej úrovni, než akú ju poznáme dnes. Nechajme sa teda prekvapiť, čo príde.