Clubhouse: Všetko, čo o tejto aplikácii potrebujete vedieť

Stretli ste sa už s aplikáciou Clubhouse? Pozreli sme sa na to, kto ju používa a aká je. Všetko, čo o nej potrebujte vedieť nájdete v tomto článku.

V súčasnej situácii nie je ľahké spojiť sa so svojimi blízkymi. Už vôbec sa Vám asi nepodarí spoznať niekoho nového. Práve to sa snaží zmeniť aplikácia Clubhouse, i keď mierne svojským spôsobom. Táto aplikácia je exkluzívna a dostane sa na ňu málokto. Tí, ktorí na nej sú, však majú príležitosť rozprávať sa so známymi osobnosťami, ako je napríklad Elon Musk, alebo celkom náhodnými ľuďmi.

Image result for clubhouse

Čo je to Clubhouse?

Ako sme už povedali, jedná sa o exkluzívnu platformu, ktorá umožňuje vykonávať skupinové audiohovory. Vznikla v marci 2020 a stojí za ňou dvojica Paul Davison a Rohan Seth. Samotné rozloženie aplikácie pripomína aplikácie Discord alebo Teamspeak, ktoré väčšina dobre pozná. Máte teda na výber z niekoľkých virtuálnych miestností, do ktorých sa môžete ľubovoľne pripájať a odpájať. Každý, kto je v miestnosti, počuje, čo hovoríte a Vy počujete všetkých ostatných.

Ako Clubhouse funguje?

Na hlavnej obrazovke (tá sa nazýva The Hallway) máte k dispozícii prehľad všetkých miestností a, ako sme už povedali, môžete sa medzi nimi ľubovoľne prepínať. Niektoré miestnosti majú moderátora, čo znamená, že ak chcete prehovoriť, musíte tlačidlom požiadať o slovo. Moderátor Vám ho môže ale nemusí udeliť.

Image result for clubhouse

Jednotlivé miestnosti sú rozdelené na kluby, kde sa zhlukujú miestnosti určené pre konkrétne témy alebo skupiny ľudí. Aplikácia taktiež ponúka možnosť plánovať debaty a udalosti, ktoré sa synchronizujú s Vaším kalendárom. Viete si teda nastavovať pripomienky pre tie debaty, ktoré Vás zaujímajú.

Ako sa na platformu dostať?

Dostať sa na Clubhouse môže byť problém. V prvom rade potrebujete pozvánku. Každý člen môže za týždeň rozoslať najviac tri pozvánky. Ak už pozvánku máte, stále Vám môže prekážať to, že aplikácia je iba na iOS. Podľa všetkého sa chystá aj verzia pre Android, no tá je momentálne v nedohľadne.

Ak si aplikáciu stiahnete, tak môžete požiadať o vstup aj bez pozvánky. Je však otázne, koľko takýchto žiadostí denne prichádza a koľkým z nich sa vyhovie.

Musíte sa debaty zúčastniť?

To najlepšie na tejto aplikácii je to, že ak sa na to necítite, nemusíte rozprávať. Nikto ani nič Vás k tomu netlačí. Pokojne môžete počúvať rozhovory namiesto podcastov. Ak sa ale pripojíte do miestnosti, kde je len zopár ľudí, môže byť ostatným nepríjemné, že počúvate ich rozhovory. Predovšetkým, ak Vás nepoznajú. Treba mať na pamäti, že aj keď nie ste nútený, ostatný ocenia, ak sa zapojíte.

Prečo je Clubhouse taký populárny?

Popularitu tejto aplikácie prinieslo niekoľko faktorov. Hlavným je súčasná situácia. Osobné stretnutia sú na zozname neodporúčaných aktivít už takmer rok, čo podporuje ľudí v tom, aby hľadali alternatívy. Ďalším faktorom bude exkluzivita. Ľudia jednoducho chcú to, čo je obmedzene dostupné alebo čo nemôžu mať. Na túto (výrazne elitársku) platformu sa dostane málokto.

Image result for clubhouse

Kto je súčasťou tejto aplikácie?

Ak sa tam ale niekto nemá problém dostať, tak sú to celebrity a známe osobnosti. Tie sa tiež pričinili na úspechu tejto aplikácie. Menovite na Clubhouse nájdete osobnosti, ako je Elon Musk, Mark Zuckerberg, Mark Cuban, ale aj Jared Leto, Oprah či Terry Crews. Týmto zoznam samozrejme nekončí. V jednej vete by sa dalo povedať, že Clubhouse je momentálne najjednoduchším spôsobom, ktorý umožňuje spojiť sa s generálnymi riaditeľmi najväčších spoločností sveta ale aj známymi hercami.

O čom sa na Clubhouse vlastne hovorí?

Clubhouse ponúka rozmanitú škálu tém. Nájdete tu rozhovory o nehnuteľnostiach aj skupiny zaoberajúce sa monetizáciou TikToku. Nájdete tu miestnosti pre páry, fotografov alebo vedcov. Čokoľvek Vás zaujíma, na Clubhouse to nájdete. Niektorí ľudia dokonca vytvárajú tzv. good vibes miestnosti, kde nie je pevne daná téma, ale ide skôr o spontánne rozhovory.

Kedy sa skončí beta testovanie?

Koniec beta testovania by mal aplikáciu sprístupniť každému. Majiteľom Android telefónov aj iPhonov. Nikto nevie, kedy k tomu dôjde. Vývojári však tvrdia, že by to malo byť čoskoro.

Zhrnutie

Clubhouse je zaujímavá aplikácia, ktorá Vám umožní debatovať s kýmkoľvek kedykoľvek. Jednoduché prostredie je každému hneď povedomé. Aplikácia je spracovaná špičkovo a nemá takmer žiadne technické výpadky. Najväčšou nevýhodou je úzka používateľská skupina. Aj napriek tomu, že sa prudko rozširuje, môže to byť z krátkodobého hľadiska príliš pomalé tempo. Taktiež koniec beta testovania je v nedohľadne. Ak ale aplikáciu používať môžete, určite si to užijete.