iPhone bude fotiť ešte lepšie ako doteraz

Už o 2 roky by iPhone mohol poskytovať 5x optický zoom! Ako sa to Applu podarilo a čo to znamená pre používateľa sa dozviete v tomto článku.

Apple momentálne patrí medzi špičku v kvalite fotoaparátov vo svojich iPhonoch. V jednom aspekte však ich fotoaparáty zaostávajú. Neponúkajú optické priblíženie. Ak teda chcete odfotiť niečo so zoomom, strácate kvalitu a rozlíšenie. To by sa ale mohlo zmeniť už v roku 2022, kedy iPhone dostane šošovkovú technológiu podobnú periskopu. Aspoň to hovoria analytici.

Apple Lining Up Periscope Telephoto Lens Suppliers for 2022 iPhone ...
Zdroj: Apple

Ktorý telefón fotí lepšie ako iPhone?

V súčasnosti konkurencia od Samsungu aj Huawei ponúka omnoho pokročilejšie fotoaparáty. Na druhej strane, Apple disponuje omnoho prepracovanejším softwarom a dokáže zo svojich fotoaparátov vyťažiť skutočne maximum, ako sme videli napríklad pri novom iPhone SE. No ich najväčšou slabinou je približovanie, ktoré prebieha predovšetkým digitálne.

Optický vs. digitálny zoom

Pri optickom približovaní sa používajú rôzne konfigurácie šošoviek tak, aby sa dosiahol želaný zoom. Výhodou je nulová strata kvality a ostrosti, keďže sa využívajú jednoduché princípy optiky. Digitálny zoom na priblíženie využíva procesor telefónu a, laicky povedané, snaží sa odhadnúť, ako asi by obraz vyzeral, keby bol priblížený. Výhodou je síce menej mechanických častí a menej komplikovaný fotoaparát, no strata kvality je viditeľná na prvý pohľad.

iPhone s periskopom

Takýto fotoaparát by predstavoval minimálnu zmenu výzoru telefónu, keďže celá optika je skrytá v tele telefónu, no takto vybavený iPhone by ponúkal optický zoom aspoň 5x, čo ho posúva bližšie ku konkurencii ako je Samsung Galaxy S20 so svojím 10x optickým zoomom.

Apple's Next iPhone Vision: Up Periscope - The Mac Observer
Optika skrytá v tele telefónu. | Zdroj: The Mac Observer