Budúcnosťou posielania súborov je Nearby Share

Už ste niekedy mali problém poslať svojmu známemu dáta, fotky či aplikáciu? Podľa všetkého sa pre Android chystá nový spôsob prenosu dát podobný AirDropu.

Iste sa vám už stalo, že ste potrebovali niečo zdieľať s vašimi kamarátmi, pokiaľ možno rýchlo a bezpečne. Niekedy k tomu boli potrebné aplikácie, inokedy zase Wi-Fi alebo mobilné dáta. Boli s tým väčšinou spojené problémy kompatibility a tak ďalej. To všetko ale teraz môže zmiznúť vďaka Nearby Share!

Zdieľanie pomocou Nearby Share bez internetu

Zdieľanie súborov, fotiek či iných dokumentov je niekedy potrebné. Nie vždy ale zrovna máte prístup k Wi-Fi signálu a váš dátový balík je možno malý. Aby ste mohli zdieľať súbory či napríklad fotky, mohli ste si nainštalovať niektorú z už vydaných aplikácií. Tu ale býval veľký problém predovšetkým v oblasti kompatibility. Zariadenie, kam ste chceli súbory zdieľať, nemali nainštalované aplikácie pre zdieľanie a podobne.

S tým je ale koniec, pretože zdieľanie teraz bude prebiehať cez jednotný štandard, ktorý bude priamo súčasťou celého Android ekosystému. Tým ale Google zďaleka nekončí. Snaží sa totiž o to, aby Nearby Share bol použitý v rámci rôznych platforiem a operačných systémov. To by prinieslo veľkú revolúciu v oblasti zdieľania súborov.

Ako Nearby Share funguje?

Vývoj samotného Nearby Share zabral naozaj veľmi dlhú dobu. Musí predsa len fungovať na kvante telefónov s Androidom, čo zaberie čas. Celý prenos začína tým, že si telefóny najskôr vymenia informáciu o tom, akými technológiami telefón disponuje. Podľa toho systém vyberie tú najrýchlejšiu, cez ktorú sa zdieľanie uskutoční. Všetko by malo fungovať na operačnom systéme Android 6.0 a vyššom.

Ak vlastníte napríklad malý dátový balíček, tak môžete v rámci nastavení Nearby Share zakázať zdieľanie za pomoci mobilných dát. Telefón potom skutočne nebude cez mobilné dáta nič zdieľať.

Čo bude ďalej?

Nearby Share sa v súčasnosti vyvíja aj pre prehliadač Google Chrome. To by znamenalo, že by sa jednoducho dala zdieľať dáta aj na systéme Windows. To by samo o sebe bolo skvelé a výrazným spôsobom by to zmenilo zdieľanie dát, ktoré by tak bolo oveľa rýchlejšie a tiež pohodlnejšie, než je tomu v dnešnej dobe.