Mýty pri nabíjaní telefónu

Nabíjanie telefónov sa postupne mení vďaka novým technológiám. Čo platilo kedysi, môže dnešnú batériu nenávratne poškodiť či zničiť. Čoho sa treba vyvarovať?

Mýty o tom, ako správne nabíjať telefón sú medzi ľuďmi veľmi rozšírené. Bohužiaľ sú tieto mýty o správnom nabíjaní telefónu skôr na škodu, než by reálne pomohli. V našom článku si tie najčastejšie mýty o nabíjaní predstavíme a poradíme vám, ako správne by ste mali telefóny nabíjať.

Vždy doplna vybiť a doplna nabiť

Mýtus číslo jedna hovorí, že telefón by ste mali najskôr úplne vybiť, kým sa sám nevypne. Potom telefón zase plne nabiť na 100%. Mala by sa tak zlepšiť životnosť batérie. Kedysi, keď sa batérie vyrábali inak, to vďaka tzv. „pamäťovému efektu“ skutočne fungovalo. V dnešnej dobe to ale batériám naopak škodí. U dnešných lítiových batérií sa dokonca odporúča telefón do nabíjačky dávať v prípade, že energia v batérii klesne pod 20%. Vôbec nevadí, ak budete telefón nabíjať niekoľkokrát denne, aj keď nebude telefón vybitý, batérii to nijako neuškodí.

Rovnako tak ľudia dodržiavajú mýtus o tom, že ak zakúpite nový telefón, mali by ste ho niekoľkokrát plne vybiť a niekoľkokrát plne nabiť, aby bola životnosť batérie čo najdlhšia. Aj to je samozrejme mýtus.

Správny postup teda je pripojiť telefón do nabíjačky vždy, keď energia klesne pod 20%.

Pri nabíjaní telefónu cez noc sa ničí batéria

Nabíjanie batérie mobilného telefónu je cez noc nielen vraj škodlivé ale aj nebezpečné. Telefón sa „prebije“ a dochádza k jeho prehrievaniu, čo môže vyvolať požiar. Tohto scenára sa rozhodne báť nemusíte a jedná sa len o ďalší mýtus. O to, aby sa telefón neprehrial a batérie sa ďalej nenabíjali, sa dnes starajú čipy umiestnené priamo v telefónoch. Pozor si dávajte iba na telefóny repasované alebo na tie, ktoré sú kúpené od neoficiálnych distribútorov.

Chytrý telefón tak môžete pokojne nechať nabíjať cez noc, nehrozí riziko ani vám ani batériu.

Pokojne nabíjajte aj cez noc – s telefónom sa nič nestane

Pri nabíjaní telefónu zatvorte všetky aplikácie


Tento mýtus je tak na pol pravdivý. Aplikácie spustené na pozadí môžu skutočne batériu „užierať“, čím by mohlo dochádzať k predĺženiu doby potrebnej k plnému nabitiu. Nie vždy to ale platí. Ak totiž budete musieť aplikáciu znovu spúšťať, často môže táto akcia vziať oveľa viac energie, než keď ju necháte pustenú na pozadí. Ide najmä o navigáciu, náročné hry či aplikácie, ktoré využívajú mobilné dáta.  

Ak teda necháte aplikácie bežať na pozadí počas nabíjania, v podstate sa vôbec nič nedeje. 

Pri nabíjaní telefónu ho nepoužívajte

Aj tento mýtus je pomerne rozšírený a hovorí, že keď telefón nabíjate, nemali by ste ho vôbec používať. Batérii nijako neuškodí, ak budete telefón počas nabíjania používať. Maximálne sa predĺži čas nabíjania, ale nič zásadné, čo by znížilo životnosť batérie, sa nestane.

Pri nabíjaní teda telefón pokojne používajte ďalej.

Keď sa batéria začne rýchlo vybíjať, dajte ju do mrazničky

Ďalší mýtus radí, že je vhodné dať batériu do mrazničky v prípade, že sa rýchlo vybíja a nemá už takú kapacitu, ako kedysi. Aj toto je nepodložený mýtus, ktorý rozhodne nepomáha, a naopak môžete batériu a celý telefón zničiť. Do mrazničky preto telefón nikdy nedávajte!

Ohľadom nabíjania koluje množstvo mýtov

Čo ničí životnosť batérie

Čo ale reálne životnosť batérie ničí a na čo by ste si mali dávať pozor?

  • Extrémne teplotné výkyvy, či už sú to tropické teploty alebo naopak arktické mrazy;
  • neoficiálne a nekvalitné nabíjačky;
  • keď energia v batérii klesne pod 20%.

Ako predĺžiť životnosť batérie

Pokiaľ chcete predĺžiť životnosť batérie v telefóne, rozhodne odporúčame pri nabíjaní dávať dole obal z telefónu. Vďaka tomu sa nebude telefón prehrievať. Druhým odporúčaním je pri sebe vždy nosiť powerbanku, ktorú môžete k telefónu pripojiť v prípade, že by energia v batérii klesla pod 20%.