Thunderbolt 4 Pro: Kábel od Applu za 180 eur

Apple nedávno predstavil kábel za takmer 200 eur. Čo špeciálne za túto závratnú sumu ponúka?

Začiatkom marca malo Apple hardvérovú prezentáciu, na ktorej spoločnosť predstavila niekoľko nových kúskov. Do portfólia pribudol nový iPhone SE 3, nový iPad Air s Apple M1 a Mac Studio s M1 Ultra, ale aj kábel Thunderbolt 4 Pro, ktorý ťa vyjde na takmer 200 eur.

Spoločnosť Apple oznámila nový stolný počítač za necelých 2 000 eur s novým Mac Studio, ktorý nielenže stojí takmer 5000 eur vo verzii s Apple M1 Ultra, ale zároveň sa považuje za najvýkonnejší stolný počítač v súčasnosti.

Apple poskytuje nový Thunderbolt 4 Pro kábel na správne pripojenie k monitoru alebo inému príslušenstvu. Kábel Thunderbolt 4 je dlhý 1,8 metra a stojí vyše 100 eur. Apple vydal aj Thunderbolt 4 kábel s dĺžkou 3 metre za 180 eur.

Čím je takto drahý kábel špeciálny?

Tento kábel je určený na pripojenie mnohých zariadení Thunderbolt. Ak obe koncové zariadenia podporujú Thunderbolt 4, najvyššia rýchlosť prenosu dát by mala byť 40 Gbit/s, čo ti umožní pripojiť externú grafickú kartu alebo prenášať 4K UHD obraz so 120 Hz a 10-bitovou farebnou hĺbkou.

Thunderbolt 4 Pro
Thunderbolt 4 Pro, zdroj: 9to5mac.com

Dáta je navyše možné odosielať rýchlosťou 10 Gbit/s, čo je rovnaké ako pri štandarde USB 3.2 Gen2. Štandard Thunderbolt umožňuje prenos až 100 wattov energie, čo vám umožňuje nabíjať prepojený Macbook a pripojiť druhý displej v tandeme iba s jedným káblom.

Jedná sa o veľký rozdiel v porovnaní s 3. generáciou?

Spolu s Apple presadzuje Intel rozhranie a dáva radič Thunderbolt 4 priamo do všetkých čipsetov pre ďalšiu 12. generáciu procesorov Core I. Na rozdiel od predchodcu Thunderbolt 3, nový protokol podporuje monitory s rozlíšením až 8K.

Okrem toho iba Thunderbolt 4 umožňuje výstavbu pasívnych spojení dlhších ako dva metre pri zachovaní plného výkonu. Thunderbolt 4 dokáže preniesť až 3 000 MB/s dát z médií.

Thunderbolt 4 Pro
Teardown Thunderbolt 4 Pro káblu, zdroj: 9to5mac.com

Predchádzajúci štandard Thunderbolt 3 dosahuje maximálnu rýchlosť prenosu dát 40 Gbit/s. To znamená, že si môžeš zakúpiť aj lacnejší kábel s Thunderbolt 3 technológiou. Prepojovacím štandardom je od Thunderboltu 3 port USB Type-C.