Marťanská helikoptéra Ingenuity a jej prvé lety

NASA na Mars poslala malú helikoptéru s názvom Ingenuity. Ako sa jej darí a ako dopadli jej prvé lety? Čo sa s ňou bude diať teraz?

Pred viac ako rokom sme Vás informovali o tom, že NASA na Mars vyšle helikoptéru. Jednalo sa o helikoptéru Ingenuity, ktorá má za sebou už dokopy osem letov. Prvých sedem letov bolo veľmi úspešných a aktuálne čakáme na informácie o tom, ako dopadol ten ôsmy. Naplnila teda táto marťanská helikoptéra očakávania vedcov?

Zdroj: NASA

Ingenuity je unikátny nápad

Helikoptéra Ingenuity bol celkom prvý pokus ľudí o let v atmosfére inej planéty a ukázalo sa, že sme v tom celkom dobrí. Zo začiatku sme pomocou roveru Perserverance, spolu s ktorým na Marse táto helikoptéra pristála, sledovali, ako moc sú tieto lety úspešné. Pôvodný plán bol však iný. Ingenuity je akýsi navigátor, ktorý roveru Perserverance hľadá tú najlepšiu možnú cestu a kontroluje ho.

Ôsmy let konečne dožíva tomuto cieľu a je to prvý let, kedy pomocou tejto helikoptéry vedci sledujú marťanský rover a nie naopak. K letu došlo 21. júna a jednalo sa o presun o 160 metrov smerom na juh.

Šiesty let bol zatiaľ najdramatickejší

Ak chcete nájsť moment, kedy sa schopnosti tejto helikoptéry ukázali v najlepšom možnom svetle, tak hľadáte práve šiesty let. Počas toho totiž došlo k letovej chybe a helikoptéra začala tesne pred pristátím oscilovať. Stalo sa to preto, lebo začala bezdôvodne meniť rýchlosť (chyba senzorov a kamery).

Helikoptéra, ktorá bola navrhnutá tak, aby sa o seba vedela počas letu postarať, však túto chybu identifikovala a nakoniec sa jej podarilo úspešne pristáť.

Zdroj: NASA

To, ako dopadol ôsmy let sa dozvieme v priebehu najbližších dní, pretože prenos informácií z Marsu na Zem trvá pomerne dlho. Okrem samotného prenosu musí NASA taktiež vykonať internú analýzu, spracovať dané dáta a skomponovať tlačovú správu.

Behom najbližších mesiacov a týždňov sa vedci začnú sústrediť skôr na rover Perserverance, pretože pomocou neho hľadajú odpoveď na to, či na Marse bol kedysi život. Ak chcete sledovať, čo sa v oblasti astronómie a vedy každý mesiac deje, tak sledujte seriál článkov Astronómia. Nové diely pribúdajú vždy na konci mesiaca.