Funkcia Google Lens vám umožní vidieť svet novým spôsobom

Funkcia Google Lens sa prvýkrát objavila v roku 2017. Ide o spôsob, pri ktorom je detegované, čo sa nachádza na obrázku.

Google Lens pomôže s matematikou, identifikáciou objektov, rastlín, prekladom z iných jazykov a najnovšie mieri aj na desktop.

Užívatelia prehliadača Chrome si na prelome rokov 2021 a 2022 mohli všimnúť pri ukladaní obrázkov po kliknutí pravým tlačidlom myší v ponuke možnosť „Hľadať obrázky pomocou Google Lens“.

Táto funkcia pracuje tak, že porovná vami vybratú fotografiu s inými fotografiami a následne zobrazí podobné výsledky na základe podobností. Počas analýzy vygeneruje Google Lens niekoľko možností, ktorým na základe podobnosti pridáva percentuálnu pravdepodobnosť. Ak by ste chceli napríklad zistiť názov rastliny, Google Lens môže vyhodnotiť, že na 95% ide o púpavu a na 5% to môže byť podbeľ.

Krátka história Google Lens

Funkcia Google Lens sa prvýkrát objavila v roku 2017. Ide o spôsob, pri ktorom je detegované, čo sa nachádza na obrázku. Navrhnutý je tak, aby zobrazoval relevantné informácie o objektoch, ktoré identifikuje, a to pomocou vizuálnej analýzy založenej na neurónovej sieti.  Technológia sa najprv objavila ako exkluzívna súčasť telefónov Pixel. Neskôr bola integrovaná ako aplikácia pre Android (aktuálne bola nainštalovaná viac ako miliardukrát). Ak ste službe Lens od Googlu nedali šancu, je najvyšší čas to urobiť. Môže vám pomôcť s výpočtami, identifikovať zaujímavé miesta, preložiť text, a dokonca pre vás nájsť obľúbené jedlá v ponuke reštaurácie. Funguje nielen veľmi dobre, ale je k dispozícii aj pre telefóny s iOS. A pomaly sa chystá dobyť ďalšiu métu.

Integrácia do prehliadača Chrome

Už pár mesiacov je to fakt – Google Lens nájdete aj v prehliadači Chrome. Tu (zatiaľ) pomáha s vyhľadaním textu a obrázkov. Na použitie tejto technológie stačí naozaj len kliknúť pravým tlačidlom myši na obrázok a vybrať voľbu „Hľadať obrázky pomocou Google Lens“. Otvorí sa nová stránka lens.google.com a na jej ľavej strane uvidíte „svoj“ obrázok. Zobrazí sa tiež nástroj na orezanie, aby ste mohli vybrať obrázok (alebo len jeho určitú časť) a využiť tak rýchlosť umelej inteligencie k vyhľadávaniu.

Ihneď po analýze sa objavia výsledky, respektíve postranný panel s niekoľkými výsledkami. Funkciu poháňa nový model strojového učenia, ktorý využíva spracovanie na zariadení na rozpoznanie produktov za neuveriteľných 200 milisekúnd. Čoskoro tak bude možné pomocou Google Lens vybrať obrázky, video a textový obsah na webe, aby ste mohli rýchlo zobraziť výsledky vyhľadávania, a to bez toho, aby ste opustili stránku, na ktorej sa nachádzate.

Počítač versus mobilný telefón

Na počítačoch je možné aktuálne využiť iba zlomok toho, čo ponúka Google Lens. Konkrétne stránka Images.google.com (resp. kliknutie pravého tlačidla na obrázok na webovej stránke) sa pokúša nájsť podobné obrázky tomu, ktorý ste do nej nahrali alebo naň odkázali.

Google Lens však v mobilnom telefóne dokáže identifikovať, čo sa na obrázku nachádza za veci – ľudia, text, matematické rovnice, zvieratá, orientačné body atď. Dokáže prekladať text, na ktorý je ukázané kamerou (prostredníctvom OCR metódy), a tak s ním ďalej pracovať trebárs v ďalších aplikáciách. Táto funkcia sa v mobiloch postupne vyvíja – najprv bola dostupná ako vyhľadávanie pomocou fotoaparátu, potom sa objavila v Google Fotkách a vyvolať ju teraz možno aj podržaním prsta na obrázku v mobilnom prehliadači Chrome.

S vekom ide múdrosť

Skvelou správou pre študentov bol oznam: Google Lens vie v reálnom čase vypočítať matematické príklady. Sú však aj ďalšie méty, na ktoré táto funkcia siaha.

Totiž sa mení nielen to, kde všade je Google Lens k dispozícii, ale dochádza aj k faktu, že sa „učí“ a zároveň sa stáva aj múdrejší. Do služby už čoskoro príde nová funkcia, ktorá vám umožní klásť doplňujúce otázky pri vyhľadávaní obrázkov. Predstavte si situáciu, kedy sa vám páči blúzka s určitým vzorom, a vy budete s týmto vzorom chcieť nájsť aj sukňu.

Bez aplikácie by to bolo asi dosť ťažké – nájsť konkrétny odevný vzor. S Google Lens to vraj bude otázkou chvíľky – stačí blúzku odfotiť alebo nahrať jej obrázok. Ďalším skvelým prípadom pre hľadanie obrázkom môže byť nájdenie veci, ktorú nepoznáte, alebo skôr neviete, ako sa volá. Dajme tomu, že sa vám pokazil motocykel a vy nájdete problém – zlomenú pružnú závitovú vložku. Starú síce máte v ruke, ale vôbec netušíte, ako sa tento diel volá. Po novom bude stačiť použiť Lens, odfotiť vložku a opýtať sa Googlu. Ten vec identifikuje a potom už bude ľahké požiadať o radu, ako to opraviť, alebo kde ju kúpiť.

Geniálne vyhľadávanie funkcie Google Lens

Postup, pri ktorom technológia pomáha získavať schopnosť hľadať obrázky a text súčasne, je naozaj geniálna. Užívatelia sa tak môžu tešiť nielen na ďalší rozvoj tejto úžasnej technológie, ale určite aj na to, že už nebudú musieť mieriť telefónom na obrazovku počítača, pokiaľ v ňom je zobrazené niečo, čo chcú identifikovať, analyzovať či s niečím pomôcť. Tento druh technológie vyžaduje obrovské množstvo dát, respektíve odborných znalostí, aby všetko dopadlo, ako má. A tieto dáta Google má. Má ich práve od užívateľov. Všetko speje míľovými krokmi k tomu, že Google Lens (alebo podobné technológie využijeme nielen na vyhľadávanie, ale napríklad na to, že nám rovno pomôže konkrétnu vec vyriešiť. Naozaj sa je na čo tešiť.

Foto: digitaltrends.com, technohoop.com, autor