Konkurencia pre ChatGPT: Porazí ho Gemini od Googlu?

Porazí Gemini od Googlu jedného dňa kráľa AI v podobe ChatGPT?

Spustenie služby ChatGPT otriaslo celým svetom, no najmä technologickými spoločnosťami. Populárny chatbot predstavoval pre rôzne formy podnikania potenciálne riziko. Ostatné spoločnosti však nelenili a výsledkom tohto úsilia je nie len vydanie Google Bard, ale aj Google Gemini.

Gemini AI bola spustená 6. decembra 2023. Spoločnosť Googlu bude službu samozrejme neustále vylepšovať a my sa len môžeme pozerať, či sa mu časom podarí prekonať ChatGPT.

Čo je vlastne Gemini?

Gemini je súbor veľkých jazykových modelov (LLM), ktoré využívajú tréningové techniky prevzaté z AlphaGo, vrátane strojového učenia, čo má potenciál nie len konkurovať ale aj prekonať ChatGPT.

Gemini

Google spojil svoje laboratóriá Brain a DeepMind AI, aby vytvorili nový výskumný tím s názvom Google DeepMind. Keďže výskumníci predpokladajú, že odhadovaný trh s generatívnou AI bude mať do roku 2032 hodnotu 1,3 bilióna dolárov, je jasné, že Google investuje naplno do priestoru, aby si udržal svoju pozíciu lídra vo vývoji AI.

Všetko, čo zatiaľ vieme

V máji tohto roka Sundar Pichai, generálny riaditeľ spoločností Google a Alphabet, vydal príspevok s pohľadom na LLM vysokej úrovne. V ňom vysvetľuje, že Gemini bola vytvorená od základov ako multimodálna a vysoko efektívna pri integrácii nástrojov a API. Zároveň bola postavená tak, aby umožňovala budúce inovácie, ako je pamäť a plánovanie.

Gemini

Pichai tiež poznamenal, že aj napriek ranému štádiu pozorujú v spoločnosti pôsobivé multimodálne schopnosti, ktoré v predchádzajúcich modeloch nevideli. Po doladení a prísnom testovaní bezpečnosti bude Gemini AI dostupná v rôznych formách.

Generálny riaditeľ Google DeepMind Demis Hassabis poznamenal, že ich nová AI „spojí niektoré zo silných stránok systémov typu AlphaGo s úžasnými schopnosťami veľkých jazykových modelov“.

Stane sa Gemini novým kráľom AI?

Jednou z najväčších diskusií okolo vydania Gemini je, či jazykový model má to, aby prekonal ChatGPT, ktorý tento rok dosiahol viac ako 100 miliónov aktívnych používateľov mesačne.

Spoločnosť Google spočiatku používala schopnosť Gemini generovať text a obrázky, aby ju odlíšila od GPT 4. Na konci septembra 2023 však OpenAI oznámila, že používatelia budú môcť zadávať aj hlasové a obrázkové dopyty.

Aktuálne OpenAI experimentuje s prístupom multimodálneho modelu a prepojil ChatGPT s internetom. Azda najhrozivejším rozdielom medzi nimi je obrovské množstvo proprietárnych tréningových údajov spoločnosti Google. Google Gemini dokáže spracovať údaje získané v rámci služieb vrátane Vyhľadávania Google, YouTube, Kníh Google a Študovne Google.

Použitie týchto proprietárnych údajov pri trénovaní modelu Gemini by mohlo viesť k výraznému prekonaniu sofistikovanosti poznatkov, ktoré môže získať zo súboru údajov. Tento rok vzniklo aj partnerstvo medzi tímami Google DeepMind a Brain, čo umožňuje rýchlejšie a efektívnejšie napredovanie s AI modelom.

Gemini

Modely AI sa zameriavajú aj na zber spätnej väzby a zlepšovanie riešenia problémov v reálnom čase. Kombinácia multimodálnych schopností Gemini, využitie posilňovacieho učenia, možnosti generovania textu a obrázkov a vlastné údaje spoločnosti Google sú všetky zložky, ktoré Gemini potrebuje, aby prekonala GPT-4.