Apple zavádza opatrenia, aby neprišlo o Európsky trh

Apple je opäť v problémoch...

V súčasnej dobe sa firmy, ktoré vyrábajú rôzne druhy produktov často stretávajú s právnymi a regulačnými problémami. Príkladom je Huawei, ktorý bol nútený odstrániť služby od Google zo svojich zariadení v dôsledku medzinárodného zákazu a obáv týkajúcich sa špehovania.

Podobné problémy sa teraz týkajú aj firmy Apple, ktorá čelí hrozbám zákazu predaja na európskom trhu. Európska komisia začala vyšetrovanie týkajúce sa platobného systému Apple Pay so zreteľom na možné ohrozenie konkurencie na trhu s mobilnými platbami.

Obavy spočívajú v tom, že exkluzívne využívanie Apple Pay na zariadeniach iPhone by mohlo vážne obmedziť konkurenciu a znemožniť iným firmám vyvíjať vlastné platobné riešenia. Nejedná sa však o prvý takýto prípad.

Apple si nemyslí, že na trhu dominuje

Aby sa firma spoločnosť vyhla pokutám a možnému zákazu, rozhodla sa zdieľať svoju NFC technológiu s ostatnými vývojármi. Toto riešenie je v súlade s očakávaniami komisie, ktorá by tak mohla upustiť od plánovaných sankcií. Spoločnosť argumentuje, že nie je dominantným hráčom na trhu mobilných platieb a nemá väčšinový podiel na predaji smartfónov.

Apple

Viac ako 250 bánk v Európe využíva službu Apple Pay, na základe čoho vznikli aj ďalšie konflikty medzi EÚ a Apple. EÚ nedávno označila firmu za akýsi monopol, čo naznačuje dominanciu na digitálnom trhu. Aj keď spoločnosť uvažuje o povolení stiahnutia aplikácií z tretích strán, zatiaľ sa tak nestalo.

Apple čelí narastajúcemu tlaku, aby konečne začal riešiť problémy týkajúce sa svojich konkurenčných praktík v EÚ. Otvorenie NFC brány by mohlo byť krokom, ktorý by pomohol celý tento konflikt minimálne zmierniť.

Čo si o tomto spore myslíte vy? Určite nám dajte vedieť dole v komentároch.