Google údajne vyvíja vlastný čip pre nadchádzajúci Pixel 6

Pixel 6 pravdepodobne príde na trh s úplne novým čipom GS101. Ten aktuálne vyvíja Google a jedná sa o konkurenciu pre Apple A14 aj Snapdragon 888.

Jedna z najväčších výhod Apple zariadení je dokonalé prepojenie hardvéru a softvéru. Je to tak preto, lebo Apple si vyvíja vlastný softvér aj hardvér. Google však podľa najnovších informácií vyvíja vlastný čip pre smartfón Pixel 6. Jeho názov by mal byť GS101, informuje 9to5Google. Čo to spotrebiteľom prinesie sa dozviete v tomto článku.

Pixel 6 by mal byť prvý smartfón s čipom od Google

O samotnom Pixely 6 (nejedná sa o oficiálny názov a Google ho môže kedykoľvek zmeniť) toho aktuálne veľa nevieme, no mal by byť prvým smartfónom, ktorý bude ponúkať čip GS101. Táto rada telefónov od Google sa pýši vynikajúcou súhrou softvéru a hardvéru. Predovšetkým v oblasti fotoaparátu.

Doteraz sa im však nedarilo dostať sa na úroveň Apple, čo by sa s týmto čipom mohlo zmeniť.

Čip GS101 „Whitechapel“

Podľa dostupných informácií by tento nový čip mal vychádzať z architektúry ARM. Mal by disponovať tzv. three cluster rozložením a TPU (Tension Processing Unit) jednotkou. To zabezpečí vynikajúce machine learning vlastnosti, ktorými si predchádzajúce Pixely získali veľkú obľubu v médiách.

Podobné rozloženie má aj vlajková loď Qualcommu – Snapdragon 888. Čip od Googlu by však mal navyše ponúknuť aj bezpečnostnú výpočtovú jednotku. Tá pomáha predovšetkým so šifrovaním a dešifrovaním informácií.

Pre Google sa nejedná o ohromnú novinku. TPU jednotky už v minulosti vyrábali a súčasné Pixely majú tzv. Neural Core a Titan M jadrá, ktoré sú zodpovedné za bezpečnosť. Dizajnovanie kompletného čipu by však ponúklo ďaleko viac možností a určite by vo výsledku bolo aj finančne výhodnejšie.