Na čo treba myslieť pred kúpou elektrickej kolobežky

Zvažujete nákup e-kolobežky? Tieto veci by ste mali vedieť ešte predtým, ako si vyberiete konkrétny model, aby ste neskôr neboli prekvapený či sklamaný.

Elektrické kolobežky sú momentálne v kurze. Poskytujú efektívnu prepravu v preplnených mestách, kde sa na krátke vzdialenosti presuniete často rýchlejšie ako autom. Sú skvelým spoločníkom na voľnočasové aktivity a ich prevádzka je veľmi lacná. Jedno nabitie bežnej elektrickej kolobežky vychádza na približne 6 centov. Ak ešte stále nevlastníte svoju elektrickú kolobežku, nižšie nájdete dôležité informácie, ktoré by ste mali vedieť pred jej kúpou.

Pozor na celkový dojazd elektrickej kolobežky udávaný výrobcom

Jeden zo základných parametrov každej elektrickej kolobežky je jej celkový dojazd. Práve na základe tohto faktora si vyberá kolobežku veľa užívateľov. Dosiahne však v reálnych podmienkach elektrická kolobežka dojazd udávaný jej výrobcom? Odpoveď znie nie. Pri informácii o celkovom dojazde vždy počítajte s rezervou aspoň 20%. Výrobca pri testovaní celkového dojazdu vystaví kolobežku optimálnym podmienkam. To znamená, že je testovaná na rovnej hladkej ceste, so zaťažením cca 60-70 kg, v bezvetrí, pri vonkajšej teplote 25 stupňov a použitím toho najefektívnejšieho rýchlostného režimu, čo vo väčšine prípadov znamená ten najpomalší. 

Z kolobežky s dojazdom 30 km môže byť v reálnych podmienkach zrazu kolobežka s dojazdom 20 km

To, do akej mieri sa priblížite k udávanému celkovému dojazdu, ovplyvňuje najviac vaša hmotnosť a terén, po ktorom budete jazdiť. Môžeme si uviesť príklad na veľmi obľúbenej a najpredávanejšiej značke elektrických kolobežiek Xiaomi. Pri verzii Xiaomi 1S udáva výrobca dojazd až 30km, no 85 kg chlap v športovom režime “S” (25km/hod) v meste, kde je sem tam malé stúpanie a kde sú nerovné cesty, dosiahne celkový dojazd cca 17-19 km. Ak by na rovnakej trase išla 60kg žena na štandardnom režime “D” (20 km/hod), môže dosiahnuť dojazd 25-27 km.

Kolobežku si pred kúpou vyskúšajte

Veľmi dôležitým faktorom je aj pohodlie pri jazde na elektrickej kolobežke, ktoré ale bežný užívateľ pred kúpou moc nezvažuje a realitu zistí až pri prvom vyskúšaní kolobežky. Od čoho závisí komfort jazdy? 

Pozerajte na veľkosť kolies, kde sa môžete držať pravidla ”čím väčšie, tým lepšie”. Pri elektrických kolobežkách sa kolesá od veľkosti 8 palcov dajú považovať za dostatočné.

Ešte dôležitejšie ako veľkosť kolies je ich zloženie a teda či ide o vzduchové alebo plné kolesá. Celogumené, resp. plné kolesá, majú jedinú výhodu, že nedostanú defekt, ale všetky ostatné vlastnosti sú horšie od vzduchových a to najmä v podobe podstatne zníženého komfortu. Pre porovnanie, komfort na kolobežke so vzduchovými kolesami bez odpruženia je stále lepší, ako na kolobežke s odpružením a plnými kolesami. 

Najlepšie čo môžete spraviť je vyskúšať si danú kolobežku vopred, buď si ju požičajte od kamaráta/známeho, alebo vyhľadajte predajcu, ktorý poskytuje aj testovacie jazdy. 

Všetci majitelia elektrickej kolobežky budú potrebovať servis

Toto je azda najdôležitejší odsek tohto článku. Veľa užívateľov si myslí, že si zakúpi elektrickú kolobežku a bude ju už len veselo používať. Kúpou kolobežky sa však investície nekončia. Buďte si istý, že skôr či neskôr budete potrebovať vyhľadať servis pre opravu alebo údržbu vašej kolobežky. Je to niečo podobné ako s automobilmi (samozrejme v menšej miere, aby sme Vás zase nestrašili :-)). Môžu sa vyskytnúť len malé detaily ako napr. defekty (väčšinou nie sú jednoduché vymeniť v domácich podmienkach ako pri bicykli) ale môžu sa objaviť aj väčšie mimozáručné poruchy, najmä po pádoch alebo pri zlej údržbe kolobežky. 

Pre niektoré značky kolobežiek servis alebo náhradné diely nezoženiete

Problémom rôznych cudzích a menej známych značiek elektrických kolobežiek je práve nedostupnosť servisov. Veľa predajcov má v sortimente také kolobežky, ktoré síce predá, ale ak je potrebná ich oprava, nevedia ju zabezpečiť. Pred kúpou elektrickej kolobežky zistite u predajcu, či existuje možnosť jej servisovania buď samotným predajcom, alebo iným externým servisom. Dobré je predbežne zistiť aj ceny servisu danej značky kolobežky, aby ste neskôr neboli zaskočený. Čo môžeme v čase písania tohto článku tvrdiť je, že najdostupnejší je servis elektrických kolobežiek Xiaomi. Dostatočný servis je aj pre značky ako Segway, Kugoo, CityBoss, SXT, E-Twow, Inokim, Techlife, Zero a Dualtron. Neodporúčame riešiť nákup síce lacnej, no neznámej značky elektrickej kolobežky, navyše z nejakého čínskeho internetového obchodu. V takom prípade môže vaša investícia skončiť aj po pár prejdených km, lebo bez podpory servisu môžete pokazenú kolobežku odložiť do pivnice alebo aj vyhodiť, nech nezavadzia.

Dobrí a overení predajcovia, ktorí majú zároveň aj servisné strediská, pre svoje predávané elektrické kolobežky sú Amper servis, Voltride alebo CityBoss.

Tip na záver – Krabicu od kolobežky nevyhadzujte

Ak sa nenachádzate v meste so servisným strediskom pre vašu zakúpenú elektrickú kolobežku, ponechajte si od nej originálnu krabicu. Ak by ste niekedy potrebovali opravu, niektorí predajcovia/servisy ponúkajú možnosť zvozu elektrickej kolobežky priamo k nim do servisu (väčšinou je zvoz zadarmo) a na to budete potrebovať kolobežku pripraviť na prevoz, na čo poslúži najlepšie práve pôvodná krabica.

Ďalšie rady pred kúpou elektrickej kolobežky nájdete v našom článku Návod: Ako vybrať elektrickú kolobežku. Taktiež neprehliadnite naše články týkajúce sa údržby batérie. Mohli by Vás ušetriť od cesty do servisu.