Nový procesor Qualcomm Snapdragon 888

Qualcomm pršiel s novým procesorom: Snapdragon 888 by mohol výrazne ovplyvniť to, ako používate svoj telefón! Lepšie fotky, vyšší výkon a podpora 4G aj 5G.

Už vieme, že najnovšie telefóny budú dostávať práve tento procesor. Čo všetko ale o Snapdragon 888 vieme a čo prinesie bežným užívateľom? Máme sa tešiť na extra výkon? O tom všetkom sa niečo dozviete v rámci nášho článku.

Prvé telefóny

Už teraz je jasné, že na trhu sú prvé telefóny s týmto úplne novým procesorom. Konkrétne sa jedná o model Xioami Mi 11, ktorý sme si predstavili nedávno. Ďalšie telefóny iste budú nasledovať. Dá sa predpokladať, že budú tiež vo vnútri nových vlajkových lodí od Samsungu.

Nová ARM technológia

To, čo robí procesor procesorom, je v prípade Qualcommu jadro ARM Cortex. V novom procesore tak môžeme naraziť na úplne nová jadra ARM Cortex-A78 a ARM Cortex-X1. Prinesú väčšiu výkonnosť, a pritom budú úspornejšie. Aj pri rovnakom kmitočte, aký ponúka staršie procesor Qualcomm Snapdragon 865, disponuje 888 väčším výkonom. To je spôsobené okrem iného 5 nm výrobnou technológiou.

Čo Qualcomm Snapdragon 888 reálne ponúkne?

Qualcomm Snapdragon 888 má k dispozícii celkom osem jadier. Aké bude rozloženie výkonu v jednotlivých jadrách?

  • 1 jadro, ARM Cortex-X1, 2,84 GHz
  • 3 jadrá, ARM Cortex-A78, 2,42 GHz
  • 4 jadrá ARM Cortex-A55, 1,8 GHz

Vedľa toho sa môžete tešiť aj na nový grafický čip Adreno. Konkrétne sa bude jednať o Adreno 660. Ten by mal priniesť až o 35% rýchlejšie renderovanie, pričom by opäť mal byť úspornejší než jeho predchodcovia. Vďaka tomuto čipu sa na mobilné telefóny dostane tiež technológia VRS.

Čo je technológia VRS?

Ide o skratku z anglického „Variable Rate Shading„. Už teraz sa táto technológia využíva napríklad u herných konzol. Ide o to, že bežne čip generuje obrovské množstvo informácií v rámci jednej sekundy. Tieto informácie sú ešte násobené podľa obnovovacej frekvencie. VRS technológia ale umožňuje zhluknutie niekoľkých pixelov do jedného. To znamená, že bude potrebné spracovávať menej informácií naraz. To povedie k menšej náročnosti na výpočet, a teda pri rovnakom výkone bude čip oveľa účinnejší, a predovšetkým nebude tak náročný.

Radujte sa fotografi

Tieto novinky ale neocenia len hráči. Veľkou mierou sa budú podieľať aj na lepšom výsledku fotografií. Vďaka vylepšenej umelej inteligencii budú obrázky urobené rýchlejšie, presnejšie a tiež lepšie spracované. Výsledkom teda bude dychvyrážajúca snímka ako od profesionálnej fotografa. Pre nové fotomobily to je určite dobrá správa.

Ďalšie možnosti, aké Snapdragon 888 prináša

Veľkou výhodou je, že v rámci jediného čipu bude možné prepínať medzi 4G a 5G sieťou. To doteraz možné nebolo. Naviac Qualcomm dosiahol tiež podporu oboch 5G sietí, čo posúva hranice využiteľnosti zase o kúsok ďalej. Teoreticky je tiež možné telefóny s týmto procesorom nabíjať výkonom až 100W. Takže aj na poli dobíjanie batérií prináša tento procesor veľké zmeny.

Na videu sa môžete pozrieť na rozdiely medzi Snapdragon 888, Snapdragon 865 a A14 Bionic.

Záver

Qualcomm Snapdragon 888 umožňuje naozaj skvelé veci, otvára nové technológie a možnosti. Uvidíme, kam sa posunie výroba procesorov a čipov v budúcnosti. Qualcomm ale ukazuje, že možnosti sa dajú posúvať s každým ďalším čipom.