V Británii budú od roku 2035 zakázané spaľovacie motory

Británia plánovala zakázať spaľovacie motory v automobiloch v roku 2040. Prečo sa tento deadline skrátil až o 5 rokov?

Britský predseda vlády, Boris Johnson, oznámil, že zákaz predaja áut so spaľovacím motorom sa presunie z roku 2040 na rok 2035. Ďalšou zmenou je to, že po novom tento zákaz zahŕňa aj hybridy a plug-in hybridy. Čo znamenajú zakázané spaľovacie motory?

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt britain traffic
Zdroj: Pixabay

2040 je vraj neskoro

Britská vláda si určila cieľ, ktorý chcú naplniť do roku 2050: mať nulové emisie. Tento stav sa tiež nazýva Net Zero emisie či karbónová neutralita. Experti však tvrdia, že zákaz predaja spaľovacích motorov v roku 2040 by neumožnil tento cieľ dosiahnuť a odporučili ho priblížiť aspoň o päť rokov. Hlavným dôvodom je to, že až tretina emisií Spojeného kráľovstva je spôsobená transportom.

Zakázané spaľovacie motory a obyvateľstvo

Zákazníci na britských ostrovoch si budú môcť zaobstarať len elektrické alebo vodíkové automobily, vrátane nákladných automobilov. Vláda už teraz pracuje na rozvoji nabíjacej siete, aby dodržanie ich plánu bolo reálne a relatívne prívetivé pre zákazníkov.

V súčasnosti je vo Veľkej Británii 11 tisíc nabíjacích staníc (údaj aktuálny ku začiatku roku 2020) a prudko zvyšujú ich počet. BBC nás však informuje: „Vláda bude musieť znížiť aj emisie z tvorby elektrickej energie. Ich objem emisií dosahuje približne rovnaké čísla ako objem emisií z dopravy a spôsobuje ich industriálna výroba a bežná domáca spotreba elektrickej energie.“