Blíži sa pád Facebooku? Spoločnosť zaznamenala prvý pokles od svojho vzniku

Facebook pomaly ale isto začína upadať. Od roku 2004 zaznamenal prvý pokles. Čo to spôsobilo?

Facebook od svojho vzniku v roku 2004 zaznamenával každým rokom exponenciálny rast. Aktuálne však začína prichádzať o svoju popularitu, o čom svedčia aj najnovšie štatistiky. Za pokles Facebooku si však môže spoločnosť sama.

poslednom kvartáli minulého roka počet aktívnych používateľov Facebooku klesol. Za pokles môžu nedávne kontroverzie sociálnej siete, no nedarilo sa ani reklamám, keďže mnohí inzerenti po nedávnych incidentoch spoločnosti z Facebooku odišli.

Okrem iného, samotné reklamy sú taktiež výrazne drahšie. To zamrzí najmä malých podnikateľov. Mark Zuckerberg to obhajuje tým, že sa zvýšili aj celkové náklady spoločnosti, no v skutočnosti len prišiel o kľúčových investorov, ktorí do reklám dávali milióny mesačne.

Prvý pokles Facebooku od roku 2004

Pokles z takmer 2 miliárd užívateľov na 1,9 miliardy pre niekoho nie je až taký markantný, keďže sa jedná „len“ o približne milión užívateľov. Napriek tomu to má na spoločnosť a jej ďalšie produkty pomerne veľký dopad.

Instagramu a WhatsAppu sa tiež veľmi nedarilo. WhatsApp si len prednedávnom zavaril so svojimi novými podmienkami ohľadom osobných údajov, kedy absolútne nerešpektoval nariadenie EÚ v podobe GDPR, ktoré nadobudlo platnosť v roku 2018.

Pokles Facebooku
Facebook, zdroj: Speeli.com

Facebook, alebo po novom už Meta, získala naprieč všetkými svojimi platformami v minulom kvartáli len o 10 miliónov nových užívateľov viac ako tomu bolo v treťom kvartáli roku 2021. To je na kapacity najväčších sociálnych sietí na svete naozaj málo.

Akcie Facebooku sa výrazne prepadli

S poklesom užívateľov prišiel samozrejme aj pokles trhovej hodnoty. Hodnota akcií spoločnosti Meta klesla až o 20 %, čím okamžite prišla približne o 200 miliárd dolárov.

Mark Zuckerberg a jeho nedávna zmena názvu spoločnosti ako takej z Facebooku na Meta nestačila na napravenie reputácie či už u samotných používateľov alebo investorov.

Pokles Facebooku
Facebook a jeho pokles, zdroj: TheGuardian.com

Obe strany vnímajú už roky pretrvávajúce problémy a škandály spoločnosti. Pokles počtu aktívnych používateľov bol spôsobený aj tým, že mladí ľudia aktuálne preferujú iné sociálne siete.

Jednou z nich je napríklad TikTok. Ten len nedávno prekonal Facebook v počte stiahnutí v obchodoch Play Store a App Store. Viac o prvenstve TikToku si môžeš prečítať tu: Platforma TikTok si vybojovala prvenstvo

Mark Zuckerberg sa spolieha na svoje METAverzum

Napriek poklesu či kontroverziám je Meta stále veľmi zisková. Za minulý rok sa jej podarilo dosiahnuť zisk až 40 miliárd dolárov. Spoločnosť však prichádza o veľa financií kvôli svojej divízii Reality Labs, ktorá sa špecializuje na vývoj virtuálnej a rozšírenej reality.

VR a AR, zdroj: ReadWrite.com

Mark sa s touto divíziou snaží vytvoriť metaverzum. Divízia za minulý rok síce zarobila vyše 2 miliardy dolárov, no jej strata bola neuveriteľných 10 miliárd dolárov. Napriek strate plánuje Mark zvyšovať náklady divízie Reality Labs. Verí, že technológie akými sú VR a AR predstavujú budúcnosťou pre nás všetkých.