Čo je to Windows Insider Program a ako sa doň dostať?

Čo je to Windows Insider Program? Ako sa stať jeho súčasťou? Ako ho opustiť? To všetko zodpovieme v tomto článku, ktorý je nabitý informáciami.

Microsoft pravidelne aktualizuje svoj operačný systém. Na Windows 10 je systém aktualizácií jednoduchý. Každý mesiac príde jedna bezpečnostná záplata a dvakrát ročne prídu „veľké“ aktualizácie, ktoré prinášajú novú alebo menia existujúcu funkcionalitu. Kam do tohto zapadá Windows Insider Program?

Čo je to?

Microsoft ho opisuje nasledovne: „Windows Insider Program je zoskupenie niekoľkých miliónov najväčších fanúšikov Windowsu, ktorí sa chcú podieľať na samotnom vývoji nášho operačného systému.“ A nie je to nesprávne. Windows Insider Program Vám umožní dostávať nové aktualizácie ešte predtým, ako sa dostanú na verejnosť a komunikovať s Microsoftom o Vašich skúsenostiach týkajúcich sa týchto noviniek.

Tento program je však zároveň aj komunitou pre Windows nadšencov. Členstvom v nej získate prístup k exkluzívnym eventom, podcastom, článkom a blogom. To Vám umožní tráviť čas s ľuďmi, ktorí majú podobné záujmy, a zároveň Vám to dá právo povedať, že ste sa pričinili na tvorbe najpoužívanejšieho operačného systému pre počítače na svete.

Insider Program sa delí na 3 úrovne: Dev Channel, Beta Channel a Release Preview Channel. Dev Channel dostáva všetky aktualizácie ako prvý. To znamená, že narazíte na množstvo nedostatkov. Ak sú ale funkcie úspešne v Dev Channel, tak prejdú aj do Beta Channel. Ten je vhodný aj pre len mierne pokročilého používateľa, no stále Vám umožňuje vo veľkej miere ovplyvniť budúcnosť niektorých funkcií. Poslednou zastávkou je potom Release Preview Channel, kde sa dostanú takmer hotové funkcie. Tu by už mala byť väčšina nedostatkov vyriešená a jedná sa o pomerne finálnu podobu aktualizácie. Bežný používateľ si možno ani nevšimne, že nepoužíva štandardný Windows.

Ako sa stať súčasťou Windows Insider Program?

Aj napriek výhodám, ktoré z členstva plynú, sa nejedná o exkluzívny klub. Členom sa môže stať úplne ktokoľvek, kto má na počítači nainštalovaný Windows 10. Ako ale na to? Spracovali sme krátky návod.

  1. Prihláste sa na webovú stránku Windows Insider. Pritom použite rovnaký profil ako ten, ktorý používate na Vašom počítači.
  2. Otvorte Nastavenia na Vašom počítači.
  3. Zvoľte Aktualizácie a bezpečnosť.
  4. Vľavo dole zvoľte Windows Insider Program.
  5. Stlačte tlačidlo Začať (Get started) a potom na tlačidlo Pripojiť účet (Link an account).
  6. Kliknite na Pokračovať (Continue). Teraz by ste mali byť v okne, kde si môžete vybrať úroveň, ktorej členom sa chcete stať. Voľba je na Vás.
  7. Teraz už stačí kliknúť na tlačidlo Potvrdiť, čím súhlasíte s podmienkami používania.

Ako opustiť Windows Insider Program?

Prišli ste na to, že preferujete najstabilnejšiu možnú verziu Windowsu? To je úplne v poriadku. Vzdať sa svojho členstva v tomto programe je veľmi jednoduché.

  1. Choďte do Nastavenia > Aktualizácie a bezpečnosť > Windows Insider Program.
  2. Zvoľte Ukončiť dostávanie predčasných aktualizácií (Stop getting preview builds).