Čínska spoločnosť Alibaba dostala rekordnú pokutu 1.6 miliardy eur

Poznáte spoločnosť Alibaba? Tento čínsky gigant pred pár dňami dostal od čínskej vlády rekordne vysokú pokutu viac ako jeden a pol miliardy eur.

Čína sa rozhodla spoločnosti Alibaba udeliť rekordnú pokutu vo výške 18.2 miliardy jüanov potom, čo vyšetrovatelia vyhodnotili, že Alibaba porušila protimonopolný zákon, informuje The New York Times. Ako presne bol zákon porušený a čo to pre túto spoločnosť znamená?

Vyšetrovanie sa začalo v decembri

Samotné vyšetrovanie trvalo takmer pol roka. Čínska vláda ho otvorila v decembri na podnet toho, že Alibaba mala zabraňovať svojim predajcom inzerovať ich produkty na iných platformách. Podľa rozhodnutia autorít sa jednalo o praktiky, ktoré mali negatívny dopad na čínsky trh a priamo spomalilo jeho rozvoj.

Zdroj: The Verge

To však nie je všetko, podľa ďalších informácií táto čínska spoločnosť spracovávala osobné údaje pomocou algoritmov tak, aby posilnila svoju pozíciu na trhu. Vyšetrovatelia ďalej informovali, že týmto Alibaba získala neférovú výhodu nad konkurenciou. Ukazuje sa, že osobné dáta používateľov internetu môžu byť predsa len cennejšie ako si mnohí mysleli.

Spoločnosť Alibaba priznala vinu

Netrvalo dlho a táto čínska spoločnosť si priznala vinu. Zároveň vo svojom tlačovom vyhlásení informovala, že urobí potrebné zmeny tak, aby lepšie slúžila spoločnosti.

„Budeme zosilňovať upriamenie pozornosti na zákazníka a tak isto budeme pokračovať v znižovaní vstupných bariér pre podnikateľov operujúcich na našej platforme. Sme odhodlaní zaručiť funkčné prostredie, ktoré je viac otvorené a efektívne, pre našich podnikateľov a partnerov.“

Alibaba v tlačovom prehlásení

Podľa rozhodnutia autorít je spoločnosť povinná zaplatiť pokutu, ktorá je v prepočte až 1.6 miliardy eur. Táto pokuta je až trojnásobne väčšia ako predchádzajúca najvyššia pokuta, ktorú čínska vláda udelila americkej spoločnosti Qualcomm v roku 2015. Okrem pokuty je však spoločnosť povinná najbližšie 3 roky vláde poskytovať pravidelné hlásenia o tom, ako sa im darí obnoviť konkurencieschopný trh.

Spoločnosť vo februári oznámila, že v poslednom kvartáli roku 2020 zaznamenali čistý profit viac ako 10 miliárd eur. Je teda nepravdepodobné, že by túto pokutu nejak vážnejšie pocítili.