Číňania predbehli Teslu: Semi Truck sa objavil na čínskej diaľnici

Tesla Semi Truck stále nie je vo veľkovýrobe, no Číňanom to vôbec nevadí. Čínsky dvojník sa už totiž objavil na čínskej diaľnici v nezvyčajnom maskáčovom dizajne. Zhodou okolností si dvojníka semitrucku všimol majiteľ Tesly a samozrejme si tento zážitok hneď zdokumentoval.

Fake Tesla Semi Truck

Používateľ Twitteru zdieľal klip, v ktorom rozprávač spomína, že elektrický náves bol na ceste z Hefei, mesta v provincii Anhui na centrálnom východe Číny, do Turpanu v provincii Sin-ťiang. Je možné, že kamión patrí čínskej automobilke JAC Motors, ktorá vyrába osobné autá či úžitkové a elektrické vozidlá.

Na prvý pohľad sa maskovaný kamión zdá takmer identický s Teslou Semi Truck. Ak sa naň pozrieme pozornejšie, môžeme si všimnúť absenciu charakteristického čelného skla, ale taktiež špecifického tvaru. Čínsky „knockoff“ má taktiež v hornej časti spätné zrkadlá v podobe kamier.

Tesla Semi Truck

Keď Tesla prvýkrát predstavila Semi Truck, mala spätné zrkadlá založené na kamere, ale boli umiestnené v zadnej časti kabíny, na rozdiel od tých, ktoré vidíme čínskej kópii. Minulý rok však automobilka upustila od digitálnych zrkadiel a dala prednosť radšej tradičným spätným zrkadlám.

Tweet naznačuje, že čínske nákladné vozidlo by mohlo mať pokročilé asistenčné systémy vodiča (ADAS). Vo videu je vidieť na čínskej kópii štvorcový výrez, ktorý podľa všetkého obsahuje radarové senzory. Na rozdiel od Tesla Semi Trucku má dokonca aj presklenú strechu.

Fake Tesla Semi Truck

Zvyšok vonkajšieho dizajnu sa nápadne podobá Tesle. Predná časť kabíny so šikmým predným obložením, dizajn kolies a dokonca aj spodné prieduchy vzduchu vyzerajú takmer identicky. Zdá sa, že interiér je tiež výrazne inšpirovaný modelom Tesla Semi Truck. Kabína s volantom a operadlom vycentrovaná na stred či dva displeje po bočných stranách určite nie sú dielom náhody.

Automobilka JAC Motors sa „jemne“ inšpirovala

Nižšie je vidieť ďalší podobný nákladiak od JAC Motors, aj keď s inými vizuálnymi prvkami. Jeho zrkadlá, stierače a predná časť sú viditeľne odlišné od maskovaného prototypu, ktorá ma k Semi Trucku od Tesly oveľa bližšie.

Nie je to však prvýkrát, čo vidíme dvojníka Tesla Semi Trucku. Už v roku 2019 predstavil kalifornský startup Neuron EV dva koncepty elektrických vozidiel s dizajnovými prvkami od Tesly. Podobnosti v dizajne často vyvolávajú právne problémy.

Dodávky pre Tesla Semi Truck sa začali v decembri minulého roka, pričom prvé dávky smerovali do spoločnosti Pepsico a jej dcérskej spoločnosti Frito-lay. Sériová výroba sa pravdepodobne nezačne skôr ako koncom roka 2024.