Francúzsky elektrobicykel Pi-Pop funguje bez batérie

Superkondenzátorový bicykel sa nabíja počas šliapania do pedálov. Bicykel ukladá energiu na rovine, pri jazde z kopca a pri brzdení. Túto energiu uvoľňuje, keď je to potrebné (pri rozjazde, na rovine a do kopca).

Elektrobicykel Pi-Pop je naozaj malým zjavením vo svete e- bikov. Nepotrebuje lítiový akumulátor a dobíjanie zo siete. Vystačí si s kondenzátormi a rekuperáciou.

Superkondenzátory

Pi-Pop  je známy francúzsky výrobca inovatívnych elektrobicyklov. Ambíciou Pi-Pop je ponúknuť alternatívu k energeticky náročnej mobilite prostredníctvom jednoduchých riešení bez obsahu lítia. Výrobca to potvrdil, keď vyrukoval so svojim najnovším modelom. Ten sa chváli bezbatériovou prevádzkou. Lítiové akumulátory totiž nahradili superkondenzátory.

Čo je superkondenzátor? Ide o akumulačný systém, ktorý umožňuje veľmi rýchle ukladanie a uvoľňovanie energie. Aj keď je úložná kapacita tohto systému oveľa nižšia ako u batérií, jeho životnosť je výrazne dlhšia (10-15 rokov). Počet cyklov nabíjania/vybíjania superkondenzátorov je potenciálne niekoľko stoviek tisíc a je oveľa vyšší ako u štandardných batérií (niekoľko tisíc). To predstavuje výhodu z hľadiska životnosti. Povedané odbornejšie: Bežné superkondenzátory síce majú oproti obvyklým akumulátorom oveľa menšiu energetickú hustotu – pojmú zlomok Wh Li-ion/Li-pol v klasickom elektrobicykli –, avšak vďaka absencii lítia sú podľa výrobcu ekologickejšie a pri správnom zaobchádzaní samozrejme ponúknu aj rádovo oveľa viac nabíjacích/vybíjacích cyklov. Netreba tak vôbec brať ohľad na to, že takýchto cyklov môže byť kvôli nízkej kapacite aj za jediný deň desiatky (alebo aj stovky) – životnosť superkondenzátora bude naozaj vyše 10 rokov.

Ako funguje systém rekuperácie?

Klasicky e-bicykel na batérie sa nabíja z elektrickej siete a má dojazd 30 až 80 km v závislosti od trasy a počtu batérií na palube. Superkondenzátorový bicykel sa nabíja počas šliapania do pedálov. Bicykel ukladá energiu na rovine, pri jazde z kopca a pri brzdení. Túto energiu uvoľňuje, keď je to potrebné (pri rozjazde, na rovine a do kopca). Počas okruhu je preto možné vrátiť sa do východiskového bodu s rovnakým množstvom energie ako na začiatku.

V tomto vyjadrení nájdete zároveň odpoveď na otázku, kde všade sa dá bicykel Pi-pop využiť.

Nie je to horský bicykel

Pi-Pop je elektrobicykel do mesta a skôr do roviny. Kondenzátory podľa výrobcu  pomôžu napríklad s 500 metrov tiahlym výstupom do kopčeka s prevýšením okolo 50 metrov. Čo sa stane potom? Kondenzátory sa vybijú, a na rad prichádza nutná rekuperácia. To znamená, že výrobca predpokladá, že po zdolaní kóty bude nasledovať zase cesta dole – alebo aspoň jazda pre rovine – a dobitie kondenzátorov. Keďže majú zlomok kapacity lítiového akumulátora, rekuperácia by tu nemala byť len na efekt, ale naozaj funkčná.

Ak si to zhrnieme – Pi-Pop predpokladá, že pri jazde v rovinatom alebo mierne zvlnenom teréne sa bude jeho kondenzátorový elektrobicykel neustále vybíjať a dobíjať výhradne rekuperáciou a bez potreby sieťového zdroja.

Hmotnosť

Samotný bicykel váži 21 kg. Hmotnostný limit bicykla Pi-Pop sa odhaduje na 100 kg (120 kg vrátane hmotnosti bicykla), pričom motor generuje maximálny výkon 250 W vo všetkých elektricky podporovaných bicykloch (zákonná požiadavka). Osoby s hmotnosťou nad 100 kg budú stále využívať asistenciu, ale bude obmedzená. V tejto súvislosti je dôležité poznamenať, že pridanie prívesu alebo závažia k bicyklu obmedzí asistenciu poskytovanú bicyklom.

Evolúcia

Prvá generácia bicykla Pi-Pop uvedená na trh začiatkom roka 2022 mala konštrukciu so súpravou monoblokových superkondenzátorov. Asistenciu ovládal používateľ pomocou spúšťača. Riadenie asistencie/regenerácie bolo „pevné“ a neprispôsobovalo sa situácii, s ktorou sa používateľ stretával.

Konštrukcia druhej generácie bicykla Pi-Pop, ktorá sa začala predávať v polovici roka 2022, sa zmenila (balík superkondenzátorov v 2 blokoch). Systém riadenia regenerácie sa dal prispôsobiť podľa rýchlosti, čo zvýšilo zážitok z jazdy na bicykli.

Bicykel tretej generácie, z konca roka 2023, má viacero technických vylepšení (teleskopické vidlice, kotúčové brzdy atď.). Od svojich predchodcov sa odlišuje prítomnosťou snímača krútiaceho momentu, ktorý umožňuje plne automatizované riadenie asistencie a regenerácie. Nepotrebujete spúšťač, bicykel Pi-pop sa o všetko postará sám.

Apropo – ak by ste sa náhodou ocitli vo Francúzsku v mestách Orléans a Rennes, môžete si bicykel vyskúšať zadarmo.

Foto: pi-pop.fr