Spoločnosť Xiaomi nasadila latku vo výrobe elektromobilov naozaj vysoko

Americká Tesla dlhé roky sľubuje autopilota, ktorý dokáže riadiť vozidlo bez zapojenia človeka, avšak realita je komplikovaná. Sľúbený autopilot nie a nie prísť. Elektromobil od Xiaomi naopak už počas testovania dokázal byť veľmi schopný, či už ide o riadenie bez človeka alebo parkovanie.

Čínske auto Xiaomi SU7 už jazdí a parkuje bez vodiča. Tým sa však výpočet najpokročilejších technológií tohto vozidla vôbec nekončí.

Známy výrobca smartfónov a veľkého množstva spotrebnej elektroniky s  technológiami, o ktorých sa mnohým ešte pred pár rokmi mohlo len snívať, dokazuje, že vie byť schopný konkurencie aj na poli výrobcov automobilov. Jeho prvotina v podobe modelu Xiaomi SU7 má naozaj dych berúci dizajn, extrémny dojazd cez 800 km, aj neuveriteľný výkon. Vďaka celkovému výkonu 673 koní/838 Nm dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h za 2,78 s, čím pokorí aj športové Porsche Taycan alebo Teslu Model S.

Autopilot z budúcnosti

Americká Tesla dlhé roky sľubuje autopilota, ktorý dokáže riadiť vozidlo bez zapojenia človeka, avšak realita je komplikovaná. Sľúbený autopilot nie a nie prísť. Elektromobil od Xiaomi naopak už počas testovania dokázal byť veľmi schopný, či už ide o riadenie bez človeka alebo parkovanie.

Ako to funguje vidieť na videu, ktoré ukázalo Xiaomi počas oficiálneho predstavenia vozidla všetkým novinárom v januári 2024 vidieť skutočne obdivuhodné veci.

Vodič čínskeho auta príde k parkovaciemu domu, zapne funkciu ovládania autopilotom na zaparkovanie a z vozidla vystúpi. Vozidlo sa následne vydá na cestu cez niekoľko poschodí a rôzne nástrahy, ako je napríklad protiidúce auto. Všetko vyrieši dokonale a na streche parkovacieho domu potom zaparkuje. Vodič si potom vozidlo cez smartfón opäť privolá, aby preňho prišlo.

Ďalej, ako iní

Vôbec tak nie je prehnané tvrdenie, že Xiaomi SU7  ponúkne zákazníkom nielen skutočný pôžitok z jazdy ale pôjde po krku elektro automobilom iných značiek. Čínsky gigant navyše počas predstavenia nového automobilu uviedol, že sa do 15 až 20 rokov stane svetovou automobilovou jednotkou. Xiaomi chce súperiť s Teslou aj Porsche. Možno aj preto jej prvé vozidlo SU7 už na prvý pohľad veľmi pripomína Porsche Taycan. S ním je vozidlo porovnateľné aj rozmerovo. Elektrický automobil Xiaomi SU7 je totiž 4 997 mm dlhý, 1 963 mm široký a na výšku má 1 455 mm. Neuveriteľný je však jeho koeficient odporu vzduchu o hodnote 0,195, čím spomínané Porsche hravo prekonáva. Pre porovnanie, Porsche Taycan ma koeficient odporu vzduchu 0,22 a Tesla Model S Plaid hodnotu 0,208.

Parametre, ktoré zaujmú

Základom sedanu je platforma EV Modena. Vďaka nej model Xiaomi SU7 disponuje 800V architektúrou a ponúkne nabíjací výkon až 475 kW.

Na výber budú mať záujemcovia z dvoch motorizácií HyperEngine, ktorú si Xiaomi samo vyvinulo. Tieto motory poskytnú výkon 220 kW (pohon iba zadnej nápravy) alebo 495 kW v rámci verzie s náhonom na všetky kolesá. Batérie Xiaomi dodali spoločnosti BYD a CATL. Tie sľubujú podľa čínskeho automobilového testovacieho cyklu CLTC dojazd okolo 668 až 800 kilometrov.

Vďaka extrémne rýchlemu nabíjaniu HyperCharge zvládnete vozidlu iba za 5 minút dobíjania pridať asi 220 kilometrov dojazdu. Za štvrť hodiny potom dosiahne už na dojazd 510 kilometrov. Strach z dlhého nabíjania tak týmto skutočne odpadá.

Technológie

Čo sa týka technológií použitých vo vozidle Xiaomi SU7, je sa naozaj na čo tešiť. Vďaka systému HyperOS nastane prepojenie telefónu s elektromobilom. HyperOS má byť schopný konkurovať systémom Android Auto aj Apple CarPlay. Hlavným trhákom je však Smart Cabin s 16,1 palcovým dotykovým 3K displejom o ktorého plynulosť sa postará Snapdragon 8295. Nechýba ani Head-up displej či systém asistovanej jazdy Xiaomi Pilot s LIDARom. Asistenčný systém Xiaomi Pilot získava a spracováva informácie z LIDARu, 3 milimetrových vlnových radarov, 11 HD kamier a 12 ultrasonických radarov. Prvky autonómnej jazdy je možné využívať na diaľnici. Uznanie si určite zaslúži asistent pre parkovanie a “privolanie auta” (vyparkovanie z miesta).

Modely Xiaomi SU7 a Xiaomi SU7 Max sú veľmi podobné, no predsa len majú pár rozdielov

Xiaomi SU7: špecifikácia

 • 400V architektúra
 • výkon: 220 kW (299 koní)/400 Nm
 • batéria: 73,6 kWh (LFP)
 • dojazd: 668 km
 • zrýchlenie 0-100 km/h: 5,28 s
 • max. rýchlosť: 210 km/h

Xiaomi SU7 Max: špecifikácia

 • 800V architektúra
 • výkon: 495 kW (673 koní)/838 Nm
 • batéria: 101 kWh (NCM)
 • dojazd: 800 km
 • zrýchlenie 0-100 km/h: 2,78 s
 • max. rýchlosť: 265 km/h

Elektromobil sa ukázal aj na výstave MWC 2024 v Barcelone, kde pútal zaslúženú pozornosť.

Foto. Xiaomi