Apple chce podporiť umelcov a zvýšiť ich podiel z predaja licencií

Apple Music zvyšuje podporu a zisky svojim umelcom. Aký je v tom háčik?

Apple Music netreba zrejme nikomu predstavovať. Hudobná aplikácia sa rozhodla, že chce podporiť umelcov, ktorí nahrávajú svoje skladby vo formáte priestorového zvuku. Umelci budú zarábať o 10 % viac z licenčných poplatkov za skladby v priestorovom zvuku ako za skladby v štandardnom zvukovom formáte. Táto zmena sa týka už aj januárovej výplaty v roku 2024.

Apple Music

Priestorový zvuk, známy aj ako Dolby Atmos je technológia, ktorá vytvára 3D zvukový zážitok. Používatelia, ktorí majú podporované zariadenie, môžu počuť zvuk z rôznych strán, čo vytvára efektívnejší a pohlcujúci zážitok.

Je Dolby Atmos pre Apple Music prioritou?

Väčšina nových zariadení, ako sú smartfóny, tablety a bezdrôtové slúchadlá, podporujú priestorový zvuk. Apple Music má v súčasnosti viac ako 50-násobne viac skladieb v priestorovom zvuku ako v roku 2021.

Okrem Apple Music ponúkajú priestorový zvuk aj ďalšie hudobné platformy, ako sú Tidal a Amazon Music Unlimited. Streamovacie video platformy, ako sú Netflix a HBO Max, tiež ponúkajú priestorový zvuk pre niektoré svoje programy.

Apple Music / Dolby Atmos

Spotify, najväčšia hudobná platforma na svete, zatiaľ priestorový zvuk neponúka. V roku 2021 avizovala plány na zavedenie prémiového HiFi balíčka, ktorý by mal zahŕňať priestorový zvuk, ale stále neohlásila jeho presný dátum uvedenia na trh.

Je teda otázne, kedy nakoniec Spotify prinesie svoj prémiový Hi-Fi balíček, ak teda vôbec.