Nemecký startup vyvinul elektrické lietadlo, ktoré slúži ako taxi

Pred pár rokmi v Nemecku vznikol zaujímavý startup, ktorý ponúka nový a čerstvý pohľad na medzimestkú prepravu. Pozrite sa, ako si to Nemci predstavujú.

Kedysi dávno sme očakávali, že v tomto období už budeme mať lietajúce autá. Pravdou však je, že ich nemáme. Nikto ale nemusí byť sklamaný, máme totiž niečo podobné. „Silent Air Taxi“ je názov tohto nového počinu a javí sa ako racionálna alternatíva lietajúcim autám. Poďme sa spolu pozrieť na tento zaujímavý projekt.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt e.sat aviation
Zdroj: e.SAT

e.SAT

Názov startupu pochádzajúceho z Nemecka je e.SAT. Ich cieľom je zabezpečiť dopravu medzi veľkými mestami, v rámci Nemecka aj mimo neho, pomocou ekologického, tichého a praktického dopravného prostriedku. V súčasnosti sa zamerali na trasu Aachen-Magdeburg (obe mestá sa nachádzajú v Nemecku). Ich projekt hovorí príchode do destinácie v čase, ktorý predbieha všetky ostatné prezentované formy dopravy až o 2 hodiny.

e.Sat
Zdroj: e.SAT

Silent Air Taxi

Ich riešením je Silent Air Taxi, skrátene SAT. Jedná sa o malé lietadlo, ktorého primárnym cieľom je byť tiché. Počas vzlietania produkuje iba 65 dB a údajne nie je počuť na vzdialenosť viac ako 100 m. Po štyroch rokoch vývoja už majú aj prvý prototyp, ten dosahuje rýchlosť 300 km/h a dolet 1 000 kilometrov. To zabezpečuje inteligentný hybridný pohon, ktorý údajne produkuje zanedbateľné množstvo emisií.

Prvýkrát ho predstavili na parížskej Air Show, kde sa verejnosť dozvedela, že projekt ide dopredu rýchlejšie ako by podľa pôvodného plánu mal. Prvý let by sa mal uskutočniť už tento rok, čo je o dva roky skôr ako sa na začiatku predpokladalo. Vzhľadom na súčasnú situáciu ohľadom koronavírusu o tom ale pochybujeme.

Praktická dostupnosť Air Taxi

Cieľom SAT je poskytnúť ľuďom jednoduchú možnosť ako si, aj na poslednú chvíľu, zabezpečiť prepravu. Na obrázku nižšie je vidieť modelová situácia, ktorú poskytol e.SAT verejnosti. Hneď v druhom bode je spomenuté plánovanie a zakúpenie „letenky“, to by nemalo trvať dlhšie ako 15 minút.

e.Sat
Zdroj: e.SAT