USA dalo Aliexpress na čiernu listinu. Čo stálo za týmto rozhodnutím?

Aliexpress je na čiernej listine USA, pričom nie je jediný. Skončila tam aj čínska aplikácia WeChat. Aký je dôvod?

Spojené štáty americké už v minulosti dali na čiernu listinu všetkým známu spoločnosť Huawei. Tá svoje smartfóny dodnes vyrába, no u nás prakticky zanikla z veľmi jednoduchého dôvodu.

Keďže má Huawei zakázané obchodovať s americkými spoločnosťami, ktorou je napríklad aj Google, v ich smartfónoch, tabletoch či notebookoch sa nenachádzajú žiadne Google služby. Pre mnohých je práve toto kameňom úrazu.

USA sa nedávno rozhodli pridať na čiernu listinu aj čínsku platformu na odosielanie správ WeChat a online trhovisko AliExpress. Konkrétne pribudli na zoznam notoricky známych trhov s falšovaním a pirátstvom. Ide o každoročnú kompiláciu najhorších zneužívateľov duševného vlastníctva a falšovateľov.

AliExpress či WeChat nie sú jediným terčom USA

AliExpress a WeChat sú „dva významné online trhy so sídlom v Číne, ktoré údajne uľahčujú značné falšovanie ochranných známok,“ uviedol Úrad obchodného zástupcu USA (USTR) vo vyhlásení sprevádzajúcom vydanie revízie z roku 2021.

Aliexpress
USA VS. Čína, zdroj: Gizmochina.com

USTR prvýkrát začal zverejňovať ročný samostatný zoznam v roku 2011. Zvýšil tým povedomie verejnosti a pomohol trhovým operátorom a vládam uprednostniť úsilie o presadzovanie duševného vlastníctva. Revízia z roku 2021 identifikuje 42 online a 35 fyzických trhov. O nich sa následne uvádza, že sa podieľajú na falšovaní ochranných známok alebo pirátstve v oblasti autorských práv.

Aliexpress
USA VS. Čína, zdroj: Gizmochina.com

Tento zoznam sa ukázal ako užitočný na to, aby spoločnosti, najmä tie väčšie, urobili viac v boji proti pirátstvu a falšovaniu, povedal Robert Holleyman, ktorý pomáhal dohliadať na zoznam ako zástupca obchodného zástupcu USA.

Na čiernej listine nájdeme aj iné známe e-shopy

Pinduoduo, jeden z najväčších online predajcov v Číne, je aj po prvom zaradení v roku 2019 naďalej uvedený na zozname. Na zozname sú aj Taobao, Alibaba, Baidu Baidu Wangpan či DHgate. Zahrnutých je deväť fyzických trhov v Číne, ktoré sú známe výrobou, distribúciou a predajom falšovaného tovaru.

Aliexpress
USA VS. Čína, zdroj: Gizmochina.com

Dve najväčšie svetové ekonomiky zdieľajú najväčší bilaterálny obchodný vzťah, ktorý je však od roku 2018 krehký. Trumpova administratíva dokopy uvalila clá viac ako 300 miliárd USD (265 miliárd EUR) na dovoz z Číny, od obuvi a odevov, až po elektroniku a bicykle. Nechýba ani krmivo pre domáce zvieratá podľa § 301 živnostenského zákona z roku 1974.