Takto budú vyzerať domy na Marse. Ich dizajn Vás prekvapí

Rozmýšlali ste niekedy nad tým, ako budú vyzerať domy na marse? Budú zo skla či to budú nafukovacie stany? Tie skutočné sa dajú vytlačiť v 3D tlačiarni.

Nedávno sme oslávili osemdesiate výročie pristátia misie Apollo 11 na Mesiaci. V 50. a 60. rokoch, kedy k tomuto pristátiu došlo, na Zemi zúril jeden z najväčších závodov, aké tu kedy boli: Space Race. Pod slovami Space Race sa ukrývali preteky Spojených štátov a Sovietskeho zväzu o kontrolu nad blízkym vesmírom. Dnes dochádza k podobným závodom, no pretekári aj cieľová rovinka sú zmenené. Reálne domy na Marse nás k tejto cieľovej rovinke približujú.

Zdroj: AI SpaceFactory

Novodobý Space Race

Zo všetkých strán počúvame o tom, ako nás nejaký miliardár dostane na Mesiac či na Mars. Súkromné spoločnosti lietajúce do vesmíru SpaceX a Blue Origin sú len dve z mnohých. Všetky tieto spoločnosti sú spojené spoločnou snahou spraviť z ľudskej rasy druh žijúci na viacerých planétach. Veľmi vokálny o svojich plánoch je CEO spoločnosti SpaceX – Elon Musk. Určite ste už o ňom počuli. Jeho plánom je dostať ľudí na Mars ešte v prvej polovici tohto desaťročia.

Spoločnosť z New Yorku tento jeho cieľ prináša omnoho bližšie k realite. Vynašli totiž dizajn domu, ktorý sa dá vytlačiť z materiálov na Marse. Áno, vytlačiť. Stavebný proces viac pripomína 3D tlač ako bežnú (pozemskú) stavbu domu.

Domy na Marse budú vyzerať ako obrie vajcia

Zoznámte sa s domom Marsha (obrázok nižšie). Je to obrie vajce, ktoré sa dá vytlačiť pomocou robotickej 3D tlačiarne. Marsha nie je prvoplánová a prešla mnohými testami. Niekoľkokrát prerobený dizajn v roku 2019 získal ocenenie od NASA spolu s dotáciou 500 tisíc dolárov pre ďalší výskum.

Marsha | Zdroj: AI SpaceFactory

Tím dizajnérov pracujúcich pre spoločnosť AI SpaceFactory, ktorá prišla s týmto dizajnom, úspešne postavil model domu Marsha v pomere 1:3 pod dohľadom expertov z NASA za prekvapivo krátky čas. Celá „stavba“ tohto modelu trvala iba 30 hodín.

Tlač modelu domu Marsha v pomere 1:3

Prečo práve takýto dizajn?

Pravdepodobne sme všetci už dobre oboznámení s nafukovacími stanmi, v ktorých na Marse žijú ľudia, zo sci-fi filmov. Veľmi obľúbenými sú aj kupolovité konštrukcie zo skla, ktoré pôsobia veľmi futuristicky. Tieto dizajny sa však vďaka výskumu AI SpaceFactory preukázali ako menej odolné než vajcovitý tvar domu Marsha.

Zdroj: AI SpaceFactory

Len sa nad tým zamyslite: slepačie vajce má relatívne krehkú a tenkú škrupinu, no aj tak vydrží viac, ako by sme čakali. Je to práve vďaka tvaru, ktorý pomáha spevniť celkovú štruktúru. Rovnaký princíp je uplatnený aj pri domoch Marsha. Tie totiž musia odolávať neľahkým výzvam v podobe napríklad silnej tektonickej aktivity alebo asteroidov.

Domy na Marse budú postavené len z materiálov, ktoré už sú na Marse

Zatiaľ čo robotické rameno určené na 3D tlač bude musieť byť vyrobené na Zemi a dopravené na Mars pomocou vesmírnej lode, všetky materiály, z ktorých je dom postavený, sú dostupné na povrchu červenej planéty. Tá je bohatá na rôzne druhy hornín, ktorých zmes je odolná rovnako ako kevlar. Samotné steny by mali byť až o 50% pevnejšie než betón.

Prierez marťanského domu Marsha | Zdroj: AI SpaceFactory

Prečo sa domy nestavajú z dovezených materiálov? Odpoveď je vlastne jednoznačná. Finančne by to nedávalo zmysel, keďže každý kilogram nákladu potrebuje 9 kilogramov pohonných hmôt, aby raketa zvládla cestu. Použiť materiály, ktoré už na Marse sú, teda dáva jasný zmysel.

Dispozícia domu Marsha

Marťanské domy sú riešené inak ako naše pozemské domy. Marsha má celkovo 4 podlažia. Prvé sa nazýva garáž a jedná sa o priestor, ktorý predstavuje rozhranie domu a povrchu planéty. Druhé podlažie je dedikované kuchyni a výpočtovej technike. Na treťom podlaží nájdeme bunky na spanie a záhradku. Každá bunka je vybavená posteľou a písacím stolom. Na štvrtom podlaží, ktoré je najvyššie, nájdeme rekreačnú zónu a posilňovňu, pretože pre astronautov žijúcich na Marse je veľmi dôležité dávať pozor na svoje telo.

Zdroj: AI SpaceFactory

Marsha je zaujímavý projekt, ktorý vyzerá ako reálna odpoveď na otázku „Ako budeme žiť na Marse?“ Zatiaľ čo sa svet posúva bližšie k tejto budúcnosti, v tomto našom článku nájdete informácie o tom, ako by sme Mars mohli prispôsobiť nám namiesto toho, aby sme sa my prispôsobovali tejto červenej planéte.