Starlink Premium: Internet od SpaceX s rýchlosťou 500 Mbps

Elon Musk a SpaceX spustili druhú iteráciu Starlink internetu pod názvom Starlink Premium. Je však extrémne drahá.

Spoločnosť SpaceX nedávno oznámila ďalšiu iteráciu svojej najmodernejšej satelitnej internetovej služby s názvom Starlink Premium.

Po vypustení svojho prvého satelitu v máji roku 2019 Starlink pôsobí ako poskytovateľ internetových služieb. V tom čase bol ich rast pôsobivý, pretože vypustili viac ako 2 000 satelitov.

Vďaka tomu získali vyše 145 000 zákazníkov v 25 krajinách sveta a vzápätí oznámili ďalší pozoruhodný vývoj. Išlo o vesmírne lasery, satelity druhej generácie a teraz aj Starlink Premium.

Rýchlosť sťahovania 500 Mbps, rýchlosť nahrávania 40 Mbps a cenovka 500 dolárov mesačne. V prípade uploadu aj downloadu sa bavíme o 2-násobnom navýšení rýchlosti oproti súčasnému Starlinku. Cena je však oproti klasickému programu až 5-násobné vyššia.

Extrémne vysoká cenovka je kameňom úrazu

Oznámenie služby Starlink Premium sa od jeho predstavenia rozoberá všade vo svete. Ako sa zdá, všetci pozerajú na čísla, predovšetkým na cenovku. Suma 500 dolárov mesačne za internetovú službu je pre mnohých ľudí jednoducho nedostupná záležitosť.

Starlink Premium
Starlink Premium, zdroj: PCMag.com

Ak k tomu pridáme počiatočné náklady 2 500 dolárov za samotné Starlink zariadenia, antény a podobne, vyjde ťa to na 3000 dolárov ešte pred prvým spustením. To je naozaj finančný masaker.

Zdieľaná verejná internetová služba, ktorú bežne operátori poskytujú, je často spomaľovaná množstvom ľudí, ktorí sa ňu prihlásia naraz. Toto je niečo, čo Starlink dokáže vyriešiť práve prostredníctvom prémiového programu.

Starlink Premium
Starlink Premium, zdroj: PCMag.com

Samotné zariadenie má viac ako dvojnásobnú kapacitu antény. To jej umožňuje poskytovať vyššiu rýchlosť internetu a vyššiu priepustnosť pre používateľov s najvyšším dopytom, najmä pre podniky.

S rýchlosťami až 500 Mbps bez obmedzenia dát budú môcť malé podniky ponúkať svojim zákazníkom prémiové služby a poskytnúť im atraktívnu výhodu oproti svojim konkurentom.