Microsoft sa stal najhodnotnejšou firmou sveta. Prekonal dokonca aj Apple

Microsoft predbehol Apple a stal sa tak najhodnotnejšou firmou sveta. Uvidíme, ako dlho mu to vydrží.

Spoločnosť Apple nedávno stratila svoje prvenstvo najhodnotnejšej firmy na svete v prospech spoločnosti Microsoft. Stalo sa tak po tom, čo akcie výrobcu iPhonov klesli približne o 2 %.

Apple utrpel vo štvrtom fiškálnom štvrťroku minulého roka tržby vo výške 6 miliárd dolárov v dôsledku pretrvávajúcich problémov globálneho dodávateľského reťazca. To následne viedlo k nesplneniu očakávaní Wall Street.

V porovnaní s kolegami FAANG, ktorí sú menej zameraní na hardvér, je Apple tiež oveľa viac vystavený narušeniu dodávateľského reťazca.

Sophie Lund-Yates – akciová analytička v Hargreaves Lansdown

Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ

Akcie spoločnosti Apple klesli o 1,8 % a boli ukončené na 149,80 dolároch, čo spoločnosti dáva trhovú kapitalizáciu 2,48 bilióna dolárov. Naopak, akcie výrobcu softvéru Windows Microsoft vzrástli o 2,2 % na rekordných 331,62 dolárov. Ukončené boli s trhovou kapitalizáciou 2,49 bilióna dolárov.

Spoločnosť Apple, ktorá v priebehu rokov spätne odkúpila akcie v hodnote 421,7 miliardy dolárov, oznámila v apríli minulého roka masívny spätný nákup akcií za 90 miliárd dolárov.

Microsoft Apple
Microsoft, zdroj: TheHill.com

Výsledkom je, že objem zostávajúcich akcií sa neustále zmenšuje a spoločnosť ukončila svoj štvrtý fiškálny štvrťrok so 16,4 miliardami akcií.

Akcie spoločnosti Microsoft v minulom roku vzrástli o 49 %, pričom pandémiou vyvolaný dopyt po jej cloudových službách poháňa predaj. Akcie Apple vzrástli o 13 %.

Apple predstavením prvého iPhonu zamiešal karty

Trhová hodnota spoločnosti Apple predbehla v roku 2010 hodnotu spoločnosti Microsoft. iPhone urobil z Apple poprednú svetovú spoločnosť v oblasti spotrebných technológií.

Spoločnosti sa v posledných rokoch vystriedali na tróne najhodnotnejšieho biznisu Wall Street, pričom od polovice roku 2020 drží titul Apple.

Microsoft Apple
Apple VS. Microsoft, zdroj: BBC.com

Analytici tvrdia, že Apple zvládol problém s dodávateľským reťazcom dobre, ale s varovaním Tima Cooka pred väčším tlakom sú dvere otvorené pre zásah do jeho výkonnosti.

Naopak, Microsoft predpovedal silný koniec roka 2021. Zároveň však varoval, že problémy s dodávateľským reťazcom budú naďalej postihovať kľúčové jednotky, akými sú napríklad notebooky Surface či herné konzoly Xbox.