YouTube Vanced končí. Google proti službe rázne zakročil

Služba YouTube Vanced sa s nami po rokoch fungovania nadobro lúči.

Určite si už počul o aplikácii YouTube Vanced. Táto služba žiaľ po právnej hrozbe od spoločnosti Google nadobro končí. Tvorcovia odhalili, že projekt ako aj odkazy na stiahnutie boli zo stránok odstránené.

Aplikácia však bude aj naďalej fungovať pre každého, kto ju má v súčasnosti nainštalovanú v systéme Android. Budúce aktualizácie už však neočakávaj. Je možné, že bez nich čoskoro prestane fungovať aj samotná aplikácia. Majitelia tvrdia, že museli projekt ukončiť „z právnych dôvodov“.

Po rokoch služba YouTube Vanced nadobro končí

Spoločnosť Google nedávno poslala vlastníkom Vanced list o zastavení a upustení od projektu, čo prinútilo vývojárov zastaviť distribúciu a vývoj aplikácie. „Boli sme požiadaní, aby sme odstránili všetky odkazy, zmenili logo a odstránili všetky odkazy súvisiace s produktami YouTube,“ hovorí správca tímu.

YouTube Vanced
YouTube Vanced, zdroj: Crast.net

Vanced je populárna aplikácia tretej strany pre Android, najmä preto, že používateľom umožňuje blokovať všetky videoreklamy na YouTube bez predplatného Premium. Taktiež obsahuje skutočnú čiernu tému a prispôsobenia, ktoré nie sú ponúkané v oficiálnej aplikácii YouTube pre Android.

Vanced je poslednou obeťou akcie spoločnosti Google proti aplikáciám tretích strán, ktoré pristupujú na YouTube. „Vanced bol zrušený,“ píše v príspevku majiteľ služby. „Vieme, že to nie je niečo, čo ste chceli počuť, ale je to niečo, čo musíme urobiť. Chceme sa vám všetkým poďakovať za dlhoročnú podporu.“

YouTube Vanced
YouTube Vanced, zdroj: Crast.net

Malá útecha pre samotných majiteľov a fanúšikov služby je aspoň to, že Discord server, Telegramový chat a subreddit zatiaľ ostanú nažive. Uvidíme, ako dlho existujúca verzia ešte dokáže fungovať, a či samotný YouTube nezakročí aj proti nej.

Používaš alebo si niekedy používal túto aplikáciu aj ty? Aké sú/boli tvoje skúsenosti s touto populárnou službou? Svoje postrehy nám určite napíš dole do komentárov.