Slovenský projekt AirCar: Lietajúce auto má po 6 rokoch konečne zelenú

AirCar je po tisícoch hodinách testovania konečne oficiálne osvedčené a pripravené do prevádzky.

AirCar získalo oficiálne osvedčenie o letovej spôsobilosti od Dopravného úradu SR po absolvovaní 70 hodín „prísneho letového testovania“, uviedla spoločnosť Klein Vision, ktorá stojí za celým projektom.

Ak by si nevedel o čo ide, koncept AirCar kombinuje auto s lietadlom. Na prvý pohľad klasické auto s prvkami futurizmu, avšak s tým rozdielom, že má krídla, upravenú konštrukciu pre bezproblémový let a vlastne ide o akýsi hybrid, ktorý môže jazdiť po cestách aj lietať v oblakoch „zároveň“.

Testovacie lety, ktoré zahŕňali viac ako 200 vzletov a pristátí, boli kompatibilné s normami Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva (EASA). Náročné letové testy zahŕňali celý rad letových a výkonnostných manévrov a preukázali úžasnú statickú a dynamickú stabilitu v režime lietadla.

Na pilotovanie hybridného vozidla je však potrebná pilotná licencia. CEO spoločnosti Klein Vision sa okrem iného vyjadril, že verí, že AirCar alias lietajúce auto bude komerčne dostupné do 12 mesiacov.

Roky vývoja, testovania a ďalšieho testovania

Tím ôsmich špecialistov odpracoval viac ako 100 000 hodín prevedením konceptov dizajnu do matematických modelov, ktoré viedli k výrobe prototypu. AirCar je poháňaný 1,6-litrovým motorom od BMW.

AirCar
AirCar, zdroj: Auto.Pravda.sk

Čo je možno pre niekoho prekvapujúce, AirCar funguje na rovnaké palivo, aké je bežne predávané na akejkoľvek čerpacej stanici. Vozidlo môže letieť v maximálnej prevádzkovej výške až 5,5 km.

Lietajúce auto absolvovalo v júni minulého roka na Slovensku 35-minútový testovací let medzi letiskami Nitra a Bratislava. Po pristátí lietadlo prerobili na auto a odviezli do centra mesta.

Certifikácia AirCar otvára dvere sériovej výrobe veľmi efektívnych lietajúcich áut. Toto však nie je prvýkrát, čo boli certifikované podobné typy vozidiel.

CEO Klein Vision – Stefan Klein

Medzi ďalšie vozidlá vo vývoji patrí PAL-V Liberty, ktoré slúži aj ako cestné vozidlo. Jedná sa o projekt holandskej spoločnosti PAL-V. Vozidlo dostalo úplný certifikačný základ od EASA, ale podľa webovej stránky holandskej firmy ešte musí dokončiť poslednú fázu tzv. preukázania súladu.

PAL-V
Pal-V Liberty, zdroj: Pal-V.com

Podobne aj americká firma Terrafugia získala osvedčenie o letovej spôsobilosti FAA Special Light-Sport Aircraft (LSA) pre svoje vozidlo, ktoré taktiež umožňuje používateľom riadiť aj lietať.

Výber spaľovacieho motora pre pohonný systém tohto typu vozidla bol s najväčšou pravdepodobnosťou urobený na základe osvedčenej technológie.

Dopad na životné prostredie môže byť značný, ak sa využitie takýchto vozidiel zvýši, najmä v mestskom prostredí.

Vozidlá ako AirCar by však jedného dňa mohli nahradiť vrtuľníky.

Predseda RASA – Kyriakos Kourousis

Dodal, že verí, že v blízkej budúcnosti uvidíme plne elektrické alebo aspoň hybridné vozidlá tohto alebo podobného druhu, ktoré prispejú k našim cieľom environmentálnej udržateľnosti.