Nová microSD karta od Samsungu vydrží až 16 rokov neustáleho zapisovania dát

Novinka od Samsungu prepisuje limity doterajších microSD kariet. Výrobca uvádza až 140 160 hodín nepretržitého zapisovania údajov.

Spoločnosť Samsung prichádza na trh s novými microSD kartami Samsung Pro Endurance, ktoré ponúkajú neuveriteľnú výdrž, o ktorej si doteraz mohol len snívať.

Ide o nový typ extrémne odolných a podľa výrobcu aj spoľahlivých pamäťových kariet, ktoré ti dokážu poskytnúť až 16 rokov nepretržitého nahrávania obsahu.

Nové microSD karty od Samsungu nemajú byť rýchle. Namiesto toho majú byť takmer nezničiteľné – aspoň podľa štandardov pamäťových kariet.

Spoločnosť tvrdí, že táto séria kariet je jedinečne navrhnutá tak, aby fungovala najlepšie v kamerách, ktoré nepretržite zaznamenávajú zábery. Ide napríklad o palubné kamery alebo sledovacie kamery.

Samsung Pro Endurance
Samsung Pro Endurance, zdroj: Samsung.com

Možnosti vysokej kapacity umožňujú kartám pojať viac záberov predtým, ako ich treba prepísať. Používanie podnikovej NAND flash pamäte od spoločnosti Samsung jej umožňuje získať ohromujúce časy nepretržitého nahrávania.

Samsung Pro Endurance je síce pomalšia, no za to extrémne odolná

Spoločnosť Samsung zamerala svoje úsilie na odolnosť so špičkovou až 16-ročnou životnosťou nepretržitého nahrávania. Podľa spoločnosti vydržia karty 33-krát dlhšie ako karty zamerané na rýchlosť. Ale s dôrazom spoločnosti Samsung na odolnosť, karta nie je prekvapivo príliš rýchla.

Samsung Pro Endurance
Samsung Pro Endurance, zdroj: Samsung.com

MicroSD karty Samsung Pro Endurance sú dostupné v štyroch kapacitách: 32 GB, 64 GB, 128 GB a 256 GB. Karty s vyššou kapacitou (128 GB a 256 GB) sú najrýchlejšie. Nové Pro Endurance karty dosahujú maximálnu rýchlosť čítania 104 MB/s a rýchlosť zápisu videa 30 MB/s.

Táto rýchlosť nie je skvelá, ale je dostatočne rýchla na to, aby podporovala niektoré 4K kamery a väčšinu Full HD kamier. Treba brať do úvahy fakt, že tieto karty nie sú v žiadnom prípade zamerané na rýchlosť.

Cena nebude taká vysoká, aká by sa sprvu mohla zdať

Karty s nižšou kapacitou (32 GB a 64 GB) sú oveľa pomalšie a sľubujú iba rýchlosť zápisu videa do 10 MB/s. To znamená, že budú fungovať dobre v niektorých kamerách s rozlíšením Full HD, no pri akomkoľvek vyššom rozlíšení už zrejme nebudú použiteľné.

Samsung Pro Endurance
Samsung Pro Endurance, zdroj: Samsung.com

Keďže karty možno využiť v rôznych prostrediach, Samsung tvrdí, že boli navrhnuté tak, aby prežili a fungovali veľmi dlhú dobu. Karty sú chránené proti vode, magnetom, röntgenovému žiareniu a extrémnym teplotám.

Karty sú okrem iného odolné aj voči opotrebovaniu a pádom. Ak sa dá veriť marketingu spoločnosti Samsung, tieto nové karty veľmi ľahko prežijú vystavenie prvkom ďaleko za hranicami používania.

Samsung Pro Endurance
Samsung Pro Endurance, zdroj: Samsung.com

Ďalšou výhodou zamerania sa na odolnosť namiesto rýchlosti sú náklady. Keďže sú náklady nízke, môže byť nízka aj predajná cena.

Kapacita 32 GB začína na prívetivých 10 eurách, pričom najvyššia kapacita 256 GB sa predáva za 50 eur. Kapacita 128 GB je už dostupná napríklad v obchode Datart za 34 eur.