Prvá automatická prevodovka pre bicykle je na svete

Nový prevodový systém sa má v budúcnosti objaviť na väčšine typov bicyklov, od mestských a trekingových cez horské až po úžitkové (napríklad pre poštových doručovateľov).

V máji tohto roku uzreli prišla na svet prvá automatická prevodovka pre bicykle, ktorá už stihla poblázniť svet cyklistov. Unikátne zariadenie možno predznamenáva koniec klasických cyklistických prehadzovačiek.

Nestrannému pozorovateľovi cyklistiky by sa možno zdalo, že vo svete elektrobicyklov už veľmi dlho nevypukla žiadna revolúcia a všetky vychytávky sú len drobnosti, ktoré tu už raz boli. Nie je to však pravda. Spoločnosť Valeo už pred rokom a pol predstavila nový systém, ktorý integruje elektromotor s adaptívnou automatickou prevodovkou priamo do pedálovej sústavy. Že to opäť nie je nič nové a automatické prevodovky už na eletkrobicykloch nejakú dobu slúžia? Zabudovanie prevodovky priamo do stredového pohonu a vytvorenie jedinej jednotky tu naozaj ešte nikdy nebolo.

Smart e-Bike

Ak sa má niečo podariť, je často potrebné spojiť sily a skúsenosti. Presne tak postupovala francúzska spoločnosť Valeo, keď s výrobcom prevodoviek Effigear vytvorili automatickú prevodovku, ktorá bude priamou súčasťou pohonu a posunie tak jednostopovú elektromobilitu zase o kúsok ďalej. S týmto pohonom sa bude elektrobicykel prispôsobovať jeho vodičovi, nie naopak. Algoritmy neustále upravujú výkon a tomu prispôsobujú aj aktuálny prevod, čím užívateľovi efektívne pomáhajú. Vstavaná prevodovka tiež úplne odstraňuje potrebu prehadzovačky.

Táto automatická prevodovka pre bicykle má až sedem prevodov

Prevodovka je inteligentná a adaptívna: Radí potrebné prevody podľa sily, ktorou jazdec šliape do pedálov. Už od prvého pretočenia kľučiek systém plynule vyhodnocuje, či sa ide po rovine, z kopca alebo hore. K efektivite jazdy využíva sedem prevodov.  Tie sú navrhnuté na prevádzku 48V motora , ktorý dokáže vyvinúť krútiaci moment až 130 Nm. Valeo zároveň ponúka batériu namontovanú na ráme ako súčasť kompletného balíčka pohonného ústrojenstva. Táto pohonná jednotka sa nachádza v  elektrobicykloch hneď štrnástich výrobcov, s ktorými spoločnosť Valeo uzavrela zmluvu. Medzi týchto výrobcov radíme napríklad VUF Bikes , Cycleurope alebo FUELL.

Budúcnosť?

Nový prevodový systém sa má v budúcnosti objaviť na väčšine typov bicyklov, od mestských a trekingových cez horské až po úžitkové (napríklad pre poštových doručovateľov). Na nich bude možné údajne bez námahy uviesť až 150 kg náklad do 14-percentného stúpania (to už je ako cesta do hôr). Valeo tvrdí, že jeho použitý elektromotor je o viac ako polovicu výkonnejší, než elektromotory, ktoré sa do elektrobicyklov montujú dnes. Do roku 2024 by mala padnúť na trhu méta prvých sto tisíc kusov elektrobicyklov s automatickou prevodovkou. Postupom času sa táto technológia rozšíri do celého sveta. Aspoň takéto vízie má výrobca Valeo.

Automatická prevodovka pre bicykle a jej servis

Valeo tvrdí, že s použitím automatického pohonu zmizne z bicykla asi päťdesiat drobných súčiastok. To má podľa výrobcu prevodovky zjavnú výhodu: už nebude potrebné servisovať prehadzovačky, radenie na riadidlách, lanká, ozubené kolieska a množstvo ďalších drobných dielov. A čo samotná prevodovka? Servis tohto zariadenia bude zákazníkom poskytovať spoločnosť Valeo sama: „Súčasne s uvedením elektrobicyklov vybavených 48V technológiou spoločnosti Valeo sprístupní svoje odborné znalosti aj na trhu s náhradnými dielmi. Aby sme uľahčili servis a údržbu systému, zavedie spoločnosť potrebnú technickú pomoc do všetkých distribučných sietí,” uviedli v tlačovej správe.

Foto: Valeo, weelz.fr,