Typy pneumatík a ich správne hustenie pre kolobežky Xiaomi

O tom, aký budete mať pôžitok z jazdy elektrokolobežkou rozhoduje spôsob jej obutia. Pozrieme sa na rôzne typy pneumatík a ich správne hustenie.

Neustále riešim defekty. Už ma to nebaví“

Mám najazdených 1600 km a už som prezúval asi 30 krát“

Ako riešite defekty? Ja som pichol 3 krát za 14 dní…“

Mnoho takých a podobných povzdychov a otázok možno postrehnúť na sociálnych sieťach. Majitelia elektrokolobežiek sa sťažujú na časté defekty a náročnú výmenu duše. Nekomfortná jazda, technické závady spôsobené nadmernými otrasmi sú všetko veci, ktoré súvisia s tým, ako je elektrokolobežka obutá.

Originálne pneumatiky

Od výroby sú na Xiaomi M365 namontované pneumatiky CST s dušou o priemere 8,5 palca (v praxi priemer 23 cm). Keďže kolobežka nie je vpredu ani vzadu inak odpružená, tak pneumatiky ktoré treba hustiť vzduchom sú dobrou voľbou. Ak sú správne nafúknuté, vibrácie od cesty sú ako tak tlmené.

Správny tlak

Kľúčovou vecou pri tak malých pneumatikách ako má elektrokolobežka je optimálna hodnota tlaku na ktorý je potrebné kolesá nahustiť. Správne hodnoty (podľa hmotnosti jazdca) udáva tabuľka:

Treba spomenúť, že nahustiť také malé pneumatiky ako má e-kolobežka Xiaomi M365 nie je pre každého jednoduché. Najväčší problém je pri nešikovnom odpájaní hadičky (hlavne pri prednom kolese) – unikne veľké množstvo vzduchu. Ak si kúpite prenosný kompresor Xiaomi Mi Portable Air Pump, máte po problémoch. Pomôže však aj jednoduché predĺženie autoventilu.

predĺženie autoventilu
prenosný kompresor od Xiaomi

Nesprávny tlak spôsobuje problémy a defekty

Ak je tlak príliš vysoký (niektorí majitelia hustia na 6 barov), všetky otrasy sa prenášajú na kolobežku, jazda je nekomfortná, trpia všetky diely na kolobežke a hrozí aj prasknutie plášťa.

Výrazne nižší tlak vzduchu v kolese oproti tabuľke je však ešte väčšie zlo. Práve to je príčinou častých defektov. Pri nízkom tlaku sa duša v kolese oproti plášťu pohybuje, až sa nakoniec prederie na svojom boku. Podhustené kolesá tiež znižujú dojazd elektrokolobežky a zaťažujú motor.

Bezdušové riešenia

V snahe zabrániť defektom niektorí e-kolobežkári nahrádzajú dušové pneumatiky takzvanými „plnými gumami“. Sú to v podstate gumené obruče (niekedy perforované), ktoré nemajú takmer žiadnu tlmiacu schopnosť. Jazda na nich je veľmi tvrdá a ich používanie často spôsobuje nepríjemnú poruchu – rozpájanie bodovo zvarených kontaktov v batérii.

plné gumy

Iní majitelia Xiaomi M365 sú naklonení k „tubeless“, to znamená nasadiť iba plášť bez duše (ako u auta), na ráfik dať autoventil (TR 412), dovnútra naliať „bezdušové mlieko“ a pneumatiku nahustiť. Je to výhodné z toho dôvodu, že nehrozí predratie duše a menšie defekty sa dokážu sami zaceliť bezdušovým mliekom. Mne sa však toto riešenie v praxi neosvedčilo. V prednom kolese, kde sú teploty (od motora) vyššie, sa po pár týždňoch z mlieka vytvorila zrazenina a hliníkové telo kolesa zvnútra úplne zoxidovalo.

10 palcové kolesá

Kto túži po príjemnejšej, pohodlnejšej jazde, môže vymeniť 8,5 palcové pneumatiky za 10 palcové. Sú vyššie, majú väčší priemer aj objem vzduchu a tým zabezpečujú mäkkšiu jazdu. Vďaka väčšiemu priemeru „desiatok“ elektrokolobežka dosahuje vyššiu rýchlosť. Nevýhodou je zníženie akcelerácie a ťahu v kopcoch.

Je možné použiť všetky typy 10 palcových pneumatík? Nie. Sadnú iba tie, ktoré majú vnútorný priemer 156 mm. Typy so 152 mm vnútorným priemerom nenasadíte. Tiež je potrebné vhodnou podložkou zdvihnúť zadný blatník, aby oň koleso s väčším priemerom nešúchalo.

správny vnútorný priemer pneumatiky pre Xiaomi kolobežku je 156 mm

Najlepšou 10“ pneumatikou, ktorú môžete v súčasnosti zohnať sú čínske Xuancheng 10“. Presne sadnú, sú rovné a odolné.

odolné 10 palcové pneumatiky Xuancheng, zdroj Techmaniak

Zhrnutie

  1. Najjednoduchším (aj najlacnejším) riešením ako sa vyhnúť defektom a zabezpečiť primerané tlmenie nerovností na ceste je hustiť originálne pneumatiky s dušou na správny tlak – podľa tabuľky vyššie.
  2. Plné gumy „solid tires“, to znamená gumené obruče, majú svoje nevýhody. Jazda na nich je tvrdá a kolobežku (hlavne batériu) môžu navštíviť poruchy. Nedostanete na nich však defekt.
  3. Kto potrebuje ešte väčší komfort jazdy, môže si vymeniť 8,5 palcové pneu za 10 palcové. Ak zoženiete Xuancheng 10“, nebudete ľutovať.