Toto nezdieľaj s umelou inteligenciou

Prečo je nutné si dať pozor pri komunikácii s chatbotom?

Na internete sa vo všeobecnosti vyskytuje mnoho rizík v rámci narušenia ochrany osobných údajov. Spoločnosť OpenAI nedávno oznámila novú funkciu ochrany osobných údajov, ktorá umožňuje používateľom ChatGPT deaktivovať históriu rozhovorov, čím bráni použitiu konverzácií na zlepšenie a spresnenie modelu.

openAI

Generálny riaditeľ OpenAI – Sam Altman uznal riziká spoliehania sa na ChatGPT. „Je chybou spoliehať sa na umelú inteligenciu pri dôležitých situáciách či rozhodnutiach“. V zásade zaobchádzajte s výzvami ChatGPT ako s čímkoľvek iným, čo publikujete online. „Najlepším predpokladom je, že ktokoľvek na svete môže čítať čokoľvek, čo umiestnite na internet – e-maily, príspevky na sociálnych médiách, blogy, videá a pod.

Nikdy nezverejňujte nič, čo nechcete, aby čítal niekto iný,“ povedal Gary Smith (profesor ekonómie). ChatGPT možno použiť ako alternatívu k vyhľadávaniu na Googli alebo Wikipédii, pokiaľ je to overené faktami, povedal. Netreba sa však spoliehať na nič iné.

Riziká umelej inteligencie

Pointa je, že stále existujú riziká, ktoré sú kvôli obľúbenosti ChatGPT stále vyššie. Či už používate ChatGPT vo svojom osobnom živote alebo na zvýšenie produktivity v práci, dvakrát si rozmyslite, čo zdieľate s ChatGPT.

 1. Hackeri
  V prvom rade je tu možnosť, že sa niekto mimo OpenAI nabúra do systému a ukradne vaše údaje. Pri používaní služby tretej strany vždy existuje riziko vystavenia údajov chybám a hackerom, pričom ChatGPT nie je výnimkou. V marci 2023 sa zistila chyba v ChatGPT, ktorá odhalila konverzácie a informácie o platbách používateľov ChatGPT Plus.
 2. Vaše konverzácie sú uložené na serveri
  Aj keď je to nepravdepodobné, niektorí zamestnanci OpenAI majú prístup k používateľskému obsahu. Na stránke ChatGPT OpenAI hovorí, že používateľský obsah je uložený v jej systémoch. Zatiaľ čo OpenAI odstraňuje identifikovateľné osobné informácie, pred ich „de-identifikáciou“ existujú na jeho serveroch v surovej forme. Niektorí autorizovaní pracovníci OpenAI majú prístup k používateľskému obsahu, ktorý vraj využívajú na zlepšenie modelu AI.
 3. Vaše konverzácie sa používajú na trénovanie modelu
  Nie je novinkou, že vaše konverzácie sa používajú na trénovanie ChatGPT. Podľa politiky používania údajov, ktorá je roztrúsená v niekoľkých rôznych článkoch na stránkach spoločnosti, OpenAI hovorí, že „údaje, ktoré nám poskytnete, môžeme použiť na zlepšenie našich modelov“. Inde zas tvrdí, že, môže „deidentifikovať osobné údaje a použiť súhrnné informácie na analýzu účinnosti služieb“. To znamená, že teoreticky sa verejnosť môže dozvedieť niečo ako obchodné tajomstvo prostredníctvom čohokoľvek, čo sa model „naučí“. Predtým sa používatelia mohli odhlásiť zo zdieľania svojich údajov s modelom iba prostredníctvom Google formulára pripojeného na stránke častých otázok. OpenAI však zaviedla nový spôsob zakázu zdieľania údajov vo forme prepínača vo vašom ChatGPT účte. Aj v tomto novom „režime inkognito“ sú však konverzácie uložené na serveri OpenAI po dobu 30 dní. Spoločnosť sa však veľmi nevyjadruje k bezpečnosti a spôsobu uchovávania údajov.
 4. Vaše údaje nebudú predané tretím stranám, tvrdí spoločnosť
  OpenAI hovorí, že nezdieľa používateľské údaje s tretími stranami na marketingové alebo reklamné účely. Používateľské údaje však zdieľa s predajcami a poskytovateľmi služieb.

ChatGPT ako terapeut

Prieskum, ktorý uskutočnila spoločnosť Tebra v oblasti zdravia, odhalil, že jeden zo štyroch Američanov sa radšej porozpráva s chatbotom, než aby sa zúčastnil terapie. Objavili sa prípady ľudí, ktorí používajú ChatGPT ako formu terapie alebo hľadajú pomoc pri užívaní návykových látok.

Tieto príklady boli zdieľané ako zaujímavé príklady použitia ChatGPT a teda ako dokáže byť užitočný aj v tejto sfére, aspoň čiastočne. Ak však máte vážne a dlhodobé problémy, je nutné vyhľadať odbornú a hlavne ľudskú pomoc.