Niektoré funkcie Messengeru a Instagramu sú odstavené

Všimli ste si, že niektoré funkcie Messengeru a Instagramu nefungujú? Vieme prečo a ponúkame prehľad toho, o ktoré sa jedná. Kedy budú znovu fungovať?

Väčšina používateľov si už pravdepodobne všimla notifikáciu o tom, že na Messengeri sú niektoré funkcie dočasne nedostupné. Podobné upozornenie nájdete aj na Instagrame, ak otvoríte sekciu Direct Messages. Túto informáciu dostávajú používatelia v celej Európe. Čo presne to znamená, ktoré funkcie Messengeru a Instagramu nefungujú a kedy sa všetko vráti do normálu?

Prečo niektoré funkcie Messengeru a Instagramu v Európe nefungujú?

Facebook dočasne odstavil fungovanie niektorých funkcií svojich dvoch najväčších služieb aby dodržiaval nové pravidlá, ktoré chatovacím aplikáciám nedávno stanovila Európska únia. Pravidlá sa týkajú spracovania osobných údajov a sú novelou zákonu z roku 2002 o súkromí elektronickej komunikácie – ePrivacy Directive. Táto novela sprísňuje regulácie na prevádzku chatovacích platforiem a aplikácií v každom členskom štáte Európskej únie.

Bohužiaľ nevieme presne, ktoré funkcie boli odstavené, no vieme, ktoré používateľom najviac chýbajú. Facebook sa na svojej technickej podpore vyjadril k tomu, že nefungujú ankety na Messengeri. Funkcia nálepiek na Instagrame bola tiež spomenutá na príslušnom webe technickej podpory pre Instagram. Konkrétne ide o to, že použiteľných nálepiek je ďaleko menej než zvyčajne. Medzi ďalšie odstavené funkcie patria personalizované správy na Messengeri, prezývky či nemožnosť používať AR efekty v správach na Instagrame.

Jednou z najhorších správ však je to, že nikto nevie, kedy tieto funkcie budú znovu fungovať. Facebook sa vyjadril, že to bude čoskoro, no budú ich spúšťať postupne. To znamená, že na tie funkcie, ktoré sa dostanú do posledného kola by sme mohli čakať aj niekoľko týždňov či mesiacov.