Hráči pozor! Takto vyzerá Microsoft xCloud

Microsoft už má tiež svoju vlastnú službu na streamovanie hier. Je ňou xCloud, ktorý je aktuálne v beta testovaní. Čo ponúka?

Microsoft zakladá vlastnú službu na streamovanie online hier. Nazýva ju Microsoft xCloud a momentálne prebieha beta testovanie. Dostupná je už teraz na telefónoch so systémom Android, no podpora pre iOS zariadenia sa očakáva čoskoro. Zistili sme všetko, počínajúc cenou a končiac funkciami, ktoré iné streamovacie služby neponúkajú. Odpoveď na každú možnú otázku nájdete v tomto článku.

Aké platformy podporuje Microsoft xCloud?

Momentálne prebieha beta testovanie, do ktorého sa viete zapojiť aj Vy. Ak máte Android zariadenie, tak si len stiahnite aplikáciu a podajte žiadosť o vstup do testovania. Pred zopár dňami sa spustilo aj testovanie verzie pre prehliadače, no podporované sú len tie, ktoré sú postavené na systéme Chromium. Ak budete teda do testovania prijatý, tak môžete použiť prehliadač, ako je napríklad Chrome, Opera či Microsoft Edge.

Cieľom tejto služby je najmä dostať sa na Apple zariadenia. Menovite iPhone a iPad. Apple to však svojimi obrovskými nárokmi Microsoftu neuľahčuje. Podľa dostupných informácií chce Apple schváliť každú jednu hru dostupnú na tejto platforme individuálne, čo Microsoft považuje za nezmyselné.

Koľko táto služba stojí?

Samotný Microsoft xCloud je zahrnutý v balíku Xbox Game Pass Ultimate a nedá sa predplatiť samostatne. Jeho cena je 15 dolárov mesačne a xCloud je tým najlepším, čo tento balík ponúka. Pre tých, ktorí si predplácajú Xbox Game Pass už teraz, to bude len minimálne stúpnutie ceny, no dostanú streamovaciu službu, ktorá na prvý pohľad vyzerá, že za to stojí. V ponuke je už teraz 100 hier a tento zoznam bude len rásť.

Jednou z najzaujímavejších funkcií je možnosť streamovať svoje hry divákom priamo cez tú aplikáciu, ktorá Vám ich umožňuje hrať. Niečo podobné neúspešne skúšala aj herná platforma Steam zopár rokov dozadu, no v tomto prípade by streamovanie nijako neobmedzilo plynulosť hry.

Rozlíšenie, v ktorom hry viete pustiť, aktuálne nedosahuje 4K, no to by sa malo v priebehu roka zmeniť. Pravdepodobne sa čaká na ukončenie beta testovania a spustenie oficiálnej verzie. Konkrétne dátumy bohužiaľ nie sú zverejnené.